A kiveszett fajok közül az egyik legismertebb a vándorgalamb (Ectopistes migratorius), melyet már a modernkor embere irtott ki esztelen vadászata során (FORRÁS)
Az IFL-SCIENCE cikke alapján (Centauri & Mara)
Az emberiség legutóbbi 50 ezer éve katasztrofális volt más fajokra, köztük a madarakra nézve is. Egy friss tanulmány szerint a pleisztocén vége óta az emberi tevékenységek legalább 469 madárfaj pusztulását okozták. Legnagyobb pusztítást a a röpképtelen madarak körében vittük végbe, ahol a fajok több mint kétharmada pusztult ki.
A tanulmány szerzői átvizsgálták az elmúlt 50 ezer évben kihalt madárfajaival kapcsolatos szakirodalmat. Ennek során azonosították azokat a mintázatokat, amelyek határozottan arra utalnak, hogy egyes fajok kihalásának hátterében emberi tevékenység áll.
A kihalt madarak 90 százaléka szigeteken élt, és nem sokkal az emberek érkezése után tűnt el, mivel a madarak és tojásaik is zsákmányul szolgálhattak az embereknek és a háziállataiknak.
Az említett időintervallumban 116 röpképtelen madárfaj halt ki, így ma már csak 54 röpképtelen madárfajt találunk a Földön. A röpképtelen madarak természetesen könnyebb zsákmányt jelentenek, mint a röpképesek, így könnyen váltak-válnak célponttá.
Új-Zélandon például az ember betelepülését követő néhány évszázadon belül 11 moa-faj tűnt el.
Négy moafaj mérete az emberhez képest – a legnagyobb, az óriás moa (Moa giganticus) a Föld legnagyobb madárfaja volt. (FORRÁS)
A kihalt madárfajok egyedeinek átlagos testtömege körülbelül hétszer nagyobb volt, mint a ma élő madaraké, vagyis a nagyobb madarakat preferáltuk a vadászataink során – ez összhangban van a korábbi tanulmányokkal, melyek szerint, amikor emberek érkeztek új élőhelyekre-területekre, először a nagyobb termetű állatok haltak ki.
„Összesen 469 madárfajról tudunk, amelyek az elmúlt 50 ezer évben pusztultak ki, de a valós szám ennél jóval magasabb lehet” – mondta Shai Meiri, a tanulmány szerzője. Ezt támasztja alá, hogy sok olyan madárfosszíliát találtak, amelyek még nincsenek tökéletesen leírva, ezért ezeket a fajokat nem vehették számba a tanulmány összeállítása során sem.
A tanulmány hozzájárul a letűnt korok madárfaunák jobb megismeréséhez is. A nagy pleisztocén-holocén kihalás előtt sokkal több madárfaj mérete volt nagy vagy egyenesen óriási, míg a ma ritkán előforduló röpképtelenség is jóval gyakoribb volt.
Szintén az ismertebb kihalt-kipusztított fajok közül való a dodó (Raphus cucullatus) (FORRÁS)
Hozzászólásokhoz gördülj lejjebb!
Feliratkoztál már hírlevélre? Próbáld ki!
Elnézést kérek érte, de én úgy gondolom, hogy ennek is itt van a helye:
https://ligetmuhely.com/liget/szeptember-12/
Szomorú, és szomorú!
Látod, Cen’, elsősorban ezért is lennék könnyű szívvel vegetáriánus.
Pl. szárnyasoknál, egyszerűen nem megy le a falat, inkább megeszem a köretet.