Egyszer már vettem egy nagy levegőt, és írtam Boschról. Sok festőt szeretek, de ő minden szempontból unikális. Nemcsak mert egészen titokzatosak a művei is (az élete nem különben), hanem remek példa arra, hogy a művészet olyan oknyomozásra késztet minket, amihez csak a valódi rejtélyek utáni nyomozások hasonlíthatók. A művészet sok egyéb mellett kódokkal is dolgozik, és a befogadó részéről nem csupán élvezet az alkotások olvasása, szemelélése, hanem – jó esetben – kódfejtői munka is. Ha valakinél ez fokozottan igaz, akkor Boschra mindenképp.
Bonyolult és eszement festményein sok a madár is, de ezek a madarak is arról árulkodnak, hogy Bosch nagyon is tudatos alkotó volt, és amit meghökkentőnek vagy megmagyarázhatatlannak vélünk, talán csak megfejtésre vár.
RÉSZLETESEN ERRŐL ITT
Most pedig alkalmunk nyílik arra, hogy ingyen és bérmentve néhány napig jókora túrát tegyünk a meghökkentő festő világában – ráadásul másokkal együtt. Olyanokkal szemlélhetjük képeit, mint például Salman Rushdie (hozzá kapcsolódó rendkívül tanulságos, rövid cikk ITT). A film elején olyan arcokat látunk, melyek hűen tükrözik, mit éreznek, amikor először szembesülnek élőben Bosch festményeivel. Felvetődik bennünk a kérdés: vajon a mi arcunk mit tükröz, ha egy Bosch-festményre tekintünk?
Később aztán olyan unikális apróságokról is értesülünk, mint hogy Hollandia legrégebbi “Testvérisége” – mely titokzatos társaságnak Bosch maga is oszlopos tagja volt – miféle vacsorákat ült havonta háromszor, s ezekre az alkalmakra hogyan készítették a hattyúsültet.
Tágítsuk horizontunkat, szánjunk időt efféle kultúrtörténeti kalandokra is!
A filmet a Mediaklikk oldalán augusztus 17-ig nézhetjük meg.
A művészet templomai BOSCH – A gyönyörök kertje
2021.08.10. 85 perc, 2016
2016-ban világszerte számos kiállítással és rendezvénnyel emlékeztek meg a különös és bizarr alakokkal teli, álomszerű festményeiről ismert németalföldi festőművész, Hieronymus Bosch halálának 500. évfordulójáról. Az évforduló alkalmából készült művészet- és kultúrtörténetii ismeretterjesztő film a rejtélyekkel övezett festő legismertebb művét, a madridi Prado Múzeum életmű-kiállításán bemutatott Gyönyörök kertjét állítja a középpontba. A zavarba ejtően részletgazdag festményt virtuális tárlatvezetés keretében, látványos közeli felvételekkel tárja a nézők elé, miközben neves művészettörténészek, filozófusok, írók, zenészek, művészek osztják meg gondolataikat a mű és titokzatos alkotója kultúrtörténeti hatásairól.
A FILMHEZ KATTINS A KÉPRE!
Hozzászólásokhoz gördülj lejjebb!
Feliratkoztál már hírlevélre? Próbáld ki!
Sajnos, az öreg laptopomon nem indul el. 🙁
A telefonon belenéztem, és amikor lesz ennyi időm, majd megnézem.
Köszi! 🙂
Köszönöm, Cen’! Olvastam a filmről, holnap meg fogom nézni. 🙂
Nem birtam ki, megnéztem. Érdekes, izgalmas és hányféle értelmezés!
17-ig még látnom kell.
Érdekes, s még magvas film is. Jó, hogy a benne szereplő hírességek ilyen dologhoz adták a nevüket!
Lemaradtam, a nemjőját!
Csak az vígasztal, hogy 16-án én is eljutottam A gyöny9rök kertjébe, Ásotthalmon, amit úgy hívnak: Szalma-Farm! Galambokkal, kicsike,szürke libákkal, malackákkal, kecskebakokkal lovakkal, csacsikkal volt testközeli találkozásom, beszélgetésem.
Legmegrázóbb tapasztalat ebből az volt, ahogy a “Kerszetes Szamarak” védik a csemetéiket az idegentől. milyen finoman terelik maguk mögé, védik egész testükkel, nehogy bántődás érje őket. És az, hogy egy ember hogyan gyűjti maga koré, és gondozza szereti a különben halálra ítélt állatkákat! Megrendítő tapasztalatokat szereztem az ember-állat kapcslaltról,
szeretet-kapcsolatukról.
Ami perzse megint nem ide tartozik, mint általában a hozzászólásaim. 🙂 de most itt tudtam elmondani! Bocs! 🙂
Meg ks nézem, a Bosch-képen, van-e szamár, és ha van, mit üzen vele a Mester?
Bogarászom kicsit Bosch remekművét, így valami nekem is jut az elszalasztott filmból.
Naná, hogy van! És pont Edward mellet hozza ki hátán a +jónépet” a Pokolból! 🙂
Kecskabak is van, mégpedig hófehér!
Ők a fenti képen láthatók.
Ha végignézem az egész triptichont, talán minden Szalam Farmon élő jószágot megtalálok!