Végül, bár ez maga az abszurditás, látjuk, hogy a férfi bontja a sátrat, a lány pedig pakol. Hihetetlen, de szegény lányt még aznap elpaterolták a táborból
2019.10.20. Minap a cankógodáról jutott eszembe, bár ez inkább a legviccesebb emlékek közé sorolható, semmint a legszebbek közé.
Kamaszkoromban gyakran jártam madarásztáborokba. Történt egyszer, hogy egy napilap újságírónője csatlakozott hozzánk. A tábor egy lápokkal, csatornákkal szabdalt vizes területen állt, s alapvető célja a madarak befogása és gyűrűzése volt. A remek, s addig szinte teljesen ismeretlen, alig kutatott terület napról napra gazdag fogást, és csodaszép fajokat adott. Mindennapos volt a jégmadár, a kékbegy, a barkóscinege, a sitke, és ha jól emlékszem, sikerült kézrekeríteni néhány külföldön gyűrűzött nádi madarat is, főként nádiposzátákat. A mocsári környezet miatt éjjel még nyáron is erősen lehűlt a levegő, alaposan bevackolódott az ember a hálózsákba, ha aludni akart, ha meg odakint akart beszélgetni a többiekkel, akkor igyekezett minél közelebb húzódni a tűzhöz. A hajnali hálóellenőrzésre már négy órakor indulni kellett, mivel a legtávolabbi hálósor a mocsár túloldalán állt, de boldogan ment bárki, ugyanis épp az a hálósor hozta a legjobb fajokat. Különösen a kezdő táborozók körében sokat nyomott a latba, ha új fajt szedhettek a hálókból.
Sokan voltunk fiatalok. Az újságírónőt pedig őszintén érdekelhette, hogy mi történik ott, a mocsár, a nádasok rejtekén. Mit keres ott ez a sok zöldbe öltözött fiatal, miért vállalják a hőséget, máskor a didergést, az esőt, a botorkálást a hajnali ködben, az elázást, a fáradtságot. Nem csak pár órára jött ki hozzánk, hanem egy éjjelt is velünk töltött, sőt végigcsinált egy hajnali hálóellenőrzést is, dideregve, vaksin, bizonytalanul botladozva a mellescsizmában. Jól látszott rajta: rendkívül élvezi, hogy a vadon rejtekén „ufókra”, madarászokra talált. Miután jó pár madárról kikérdezte a gyűrűzőket, amolyan villáminterjút is készített az egyik középiskolás lánnyal.
Kiváltképp egzotikusank találta, hogy ilyen zord körülmények közé kivonulhat akár egy fiatal lány is.
Meg is kérdezte, miért van ott. A lány azt felelte: „Az a legjobb ebben, hogy itt sokszor olyan madarakat vehetek kézbe, amilyen madarakat ezlőtt még csak nem is láttam, így aztán gyorsan gazdagszik a madarakról szerzett tudásom.”
Az interjú után az újságírónő eljött velünk még egy utolsó hálóellenőrzésre. Addigra átragadt rá is az az izgalom, ami minden ellenőrzést kísért, hisz sosem tudhattuk, mit fogunk a következő körben. Az újságírónő se hiába tartott velünk újra. A hálóban ezúttal valóban olyan fajt találtunk, amelyre nemigen számítottunk, hisz a területen nem volt olyan élőhely, amit a partimadarak, a cankók és lilék kedvelnek. Mégis, a nádi énekesek mellett az egyik hálóban 3-4 réti cankó vergődött. Rettentően örültünk, és ez az öröm az újságírónőre is átragadt, egészen izgatott lett, annyira, hogy az ember azt hihette, rutinos madárbarát ő is, és tisztában van azzal, hogy milyen ritkán kerülnek cankók a hálóba egy nádasban.

Réti cankó (Tringa glaerola) (Forrás)
Közel 24 órás látogatás után az újságírónő határtalan lelkesedéssel távozott, azzal az ígérettel, hogy a másnapi számban ott lesz a rólunk szóló tudósítás. Úgy is lett.
Másnap egy embert elszalasztottunk a legközelebbi településre, hogy vegye meg az újságot. Erre viszont már nehezebben találtunk embert, egyrészt mert akkoriban gyalog jártunk, nem volt autója senkinek, bemenni a legközelebbi faluba és vissza, több órát vett igénybe, de nem a fáradtságot sajnálta bárki, hanem azt, hogy így kimarad néhány hálóellenőrzésből. Talán más is kellett, kenyér, élelem, nem emlékszem már, mindenesetre valaki bement, és hozott újságot is, benne a cikket rólunk, a madarászokról, akik „köd lepte mocsarak világtól elzárt veszélyes területén, a legnagyobb titokban tudományos kutatásokat folytatnak.” Az újságírónő dédelgethetett magában szépírói ambíciókat is, mert a beszámolót Fekete Istvánt megidéző leíró részletekre alapozta. Körülbelül ilyen stílusban indított:
„Sűrű köd lebeg a titokzatos hangokat adó tó felett. A nádban láthatatlan lények motoznak, békák ugranak, de a sötétség még nem enged, bár a nap némi derengést von a sűrű parti bozót fölé. Nem látni semmit, közönséges halandó nem merészkedne ide ezekben a sötét és barátságtalan órákban, mégis, a nádrengeteg útvesztőiben, valahol fények imbolyognak, és léptek zaja hallatszik, amint titokzatos lények csizmái tapicskolják a nyirkos hajnalban a fekete mocsarat. Igen, ők a madarászok, akik fittyet hánynak arra, hogy száz és száz szúnyog szívja a vérük, akik nem rettennek meg a lápok ingoványos világától, és akár az életüket is kockára teszik, ha egy nádiposzátáról van szó. Mindent a tudományért, gondolják ezek a fantasztikus emberek, míg zombiként araszolnak előre, szentjánosbogárként villognak zseblámpáikkal a sötétben, csak arra tudnak gondolni, minden lépésnél, vajon mit hoz nekik ez a sötét, rideg, nyirkos hajnal, vajon mi lesz aznap az első zsákmány? Nem hiába jár ez a fejükbe, mindig akad valami, itt, a természet barátságtalan templomában, hol egy jégmadár, hol egy nádiposzáta, hol meg a ritka sitke. Vajon mit fognak ma? Vajon hogyan kezdődik ez a nap! Megéri a korai kelés, a fáradozás, hisz az első ellenőrzésnél is fantasztikus öröm éri őket: a víz fölé kihúzott hálóban olyasmi, ami addig sosem volt! Nagy az öröm, csattannak a gratuláló tenyerek, igen, ez az, megcsináltuk, végre megvan a réti kankó. (Így)
Olvassuk az újságot, és nem hiszünk a szemünknek. Ez tizennyolckarikás így, ebben a formában. Szegény hölgy, a réti cankót elírta kankóra, de ugye, mint tudjuk, az merőben mást jelent. Van, aki bosszankodik, van, aki fetreng a röhögéstől a tűz mellé terített laticelen. Tovább olvassuk a cikket. Egy helyen ilyesmi áll:
„A folytatás is bámulatos. A jégmadár után kék begyek jönnek, és nincs még hét óra sem, amikor már meg is van az első narkóscinege.”
A fejünket fogjuk. Barkóscinegét fogtunk! Nem narkóscinegét!
Sebaj, lássuk tovább, olvassuk a riportot, amelyből a hosszú leírások miatt voltaképp alig írt meg valamit. Újságírónő kérdése a táborozó lányhoz: És mond, egy magadfajta lány mit keres egy ilyen helyen? Válasz: Mert itt olyat foghatok, amit eddig nem is láttam.
És vége az interjúnak. Többször is elolvassuk, kézről kézre jár az újság; nagyobb érdeklődést vált ki, mintha fogtunk volna még tíz „kankót”. De aztán megy tovább minden, elkészül a tea, melegszik az idő, újabb csapatok mennek ki ellenőrzésre, a hajnalban kelők közül többen is ledőlnek egy kicsit a sátorban. Dél sincs még, amikor a mezőn át egy kocsi bukkan fel. Keresgélve, erre kanyarodva, arra kanyarodva közeledik a mocsár és a nádas felé valami traktornyomot követve. Végül odalavíroz hozzánk, a nádasok és rekettyések között megbúvó kis sátortáborhoz, egy férfi száll ki belőle, szigorú, fürkésző tekintettel, és amikor megpillantja a meginterjúvolt lányt, felderül egy pillanatra. Köszönünk neki, ő meg csak biccent, majd a lányhoz siet, és kissé félrevonja. Illedelmesen távol maradunk, de látjuk, hogy valamiféle vita van kibontakozóban. Végül, bár ez maga az abszurditás, látjuk, hogy a férfi bontja a sátrat, a lány pedig pakol.
Hihetetlen, de szegény lányt még aznap elpaterolták a táborból, csak mert az újságban az állt, hogy itt kankót fognak, a lányuk meg olyat, amit azelőtt mégcsak nem is látott.
Lám, mekkora a média hatalma! – elér a legsötétebb mocsárvilág legtávolabbi, köd burkolta, rekettye keretezte bűnbarlangjáig is.
Oszzátok meg másokkal is 🙂
Hozzászólásokhoz gördülj a lap aljára!

Barkóscinege (Panurus biarmicus) – Nem mindegy, hogy barkó vagy narkó 🙂 (Forrás)
http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madarritkasagok-ritka-madarak-magyarorszagon/hosszucsoru-cankogoda-magyarorszagon-otodik-elofordulas/
http://https://centauriweb.hu/archiv/legszebb-emlekeim/lukas-ladik/
http://https://centauriweb.hu/archiv/legszebb-emlekeim/9-kulcs-ketelyhez/
http://https://centauriweb.hu/archiv/legszebb-emlekeim/mit-keres-egy-buvar-egy-kilencedik-emelti-kadban/
Mennyire szeretem a legszebb emlékeid mindegyikét, ezt is – óriási! Az újságíró hölgy, amikor ellenőrizte a szövegét, vajon átsiklott mint nyomdahibákon vagy berzenkedett kissé a vagány névadásokon?
Örülök! Szerintem ezek egyszerű elírások voltak – csak kicsit szerencsétlen elírások, és sok volt ennyi egyetlen cikkben. Amúgy a hölgy valóban lelkes és kedves újságíró volt.
🙂 🙂 🙂
Pedig össze sem beszéltünk! 🙂
durva egybeesés!!!
😀 😀 😀
És látod, Cen’, milyen príma asszonánc címmel is megajándékozott az újságírónő. 🙂
Mikor egy írás ilyen távlatokban is hat, lássuk be, azért az nem lebecsülendő. 😀
felejthetetlen eset, az biztos
🙂 🙂 🙂
😃 Vajon a hölgy meddig volt “újságíró”?
Ugye, írsz majd a cankógodáról (cével! 🙂 ) , Cen’? Miért hosszú az egyiknek a csőre, és miért rövid a másiké. Engem érdekelne.
(A cankógoda és a réti cankó rokonok?)
Tegnap még Apajon volt 🙂 sokan látták, de a cankógodáról külön nem terveztem, viszont az amerikai fajokról, és a partimadarakról mindenképp. Utóbbiakról épp a változó csőrhossz apropóján, az ugyanis nemcsak ökológiai, evolúciós szempontból érdekes, hanem tanulságos a számunkra is, Ezért erről (is) kicsit később. / A cankógoda és a réti cankó rokonok. 🙂 de ez a család igen népes, számos cankófajról van szó 🙂
Rendben! Ha a csőrhosszról általában lesz szó, én azzal is megelégszem, köszi. 🙂 A miértre vagyok kíváncsi.
Más:
Azt látom, hogy a jobboldali sávban a “Kapcsolat”, a “Keresés” és a “Legutóbbi hozzászólások” mindig egyre lejjebb kerül, amint megjelennek a sávban a legújabb posztok.
Nem lehetne ezeket fixen, rögzítve elhelyezni az oldal, a sáv tetején? Kényelmesebb lenne, ha nem kellene őket keresgélnünk. (Nem tudom, hogy van-e ilyen lehetőség, de hátha!)
Köszi a jelzést, van rá lehetőség, de időnként én szeretném, hogy más legyen legfelül, csak az gond, hogy nem mindig veszem észre, hogy aztán más ajánlók is beékelődnek. Átgondolom, odafigyelek, jó?
Értem. Nekem az is jó, ha odafigyelsz, és időnként korrigálsz. Csak ne kerüljenek nagyon mélyre! (Ha pedig elfelejtkezel róla, akkor előfordulhat, hogy megint szólok. 🙂 )
szólj csak nyugodtan