Ezért mozognak együtt őzek és túzokok a pusztán

túzokok és őzek

Ezért mozognak együtt őzek és túzokok a pusztán


A legtöbb vadon élő állat számára a tél az év legviszontagságosabb időszaka, ilyenkor a túlélés érdekében különböző viselkedésformák alakultak ki. A Körös-Maros Nemzeti Park pusztáit járva népes őz- és túzokcsapatok is szemünk elé kerülhetnek. Ezek az állatok jól tudják, hogy egymást segítve, csapatokba verődve könnyebb túlélni a telet – olvasható a Nemzeti Park honlapján.

A nyílt, pusztai környezetben élő állatfajok közül többre is jellemző, hogy míg nyáron magányosan, vagy párban mozognak, addig a tél közeledtével nagy létszámú csapatokba verődnek és tavaszig együtt maradnak. Ez a viselkedés jellemző az alföldi területeken élő őzekre, melyek sokszor akár negyven-hatvan fős csapatokat, úgynevezett rudlikat alkotnak. Az őzekhez hasonló viselkedést mutat a túzok is.

A csoportos viselkedésnek egyik előnye lehet, hogy a több szem, többet lát elve alapján hamarabb észrevehetik a közeledő ragadozók jelentette veszélyt, illetve nem kell minden egyednek folyamatosan figyelnie. Amíg néhányan őrködnek, addig a csapat többi tagja nyugodtan tud táplálkozni. A kisebb túzokpopulációknak sokszor az összes tagja egy csapatba verődik. Ez egyébként megkönnyíti a szakembereknek is a téli állományfelmérést.


A Csanádi puszták túzokjai például idén télen egy huszonöt fős csapatot alkotnak, amely tojókból és fiatal kakasokból áll, négy öreg kakas pedig egy másik, kis csapatot alkot, ők a dürgési szezonig ritkán érintkeznek a nagyobb csapattal.

A repcetáblák asztalközössége

Megfigyelhetjük azt is, hogy őzek és túzokok együtt mozognak a pusztában. Az őzek előszeretettel használják ki a túzokok élesebb látását, akik hamarabb riasztanak, ha meglátják a ragadozókat.

Dévaványa térségében a repcéket száraz körülmények között vetették el, de a későbbi csapadékhullám kedvező viszonyokat teremtett ahhoz, hogy kikeljenek a palánták. Ez kedvező telelőhely a túzokoknak, melyek már december elején megkezdték a gyülekezést. A repcetáblákon népes csapatok láthatók, eddig a legnagyobb százhúsz egyedből állt, de a többi is hasonló méretű. A néhány hét múlva esedékes országos túzokszinkron során pontosabb képet kapunk majd arról, mennyi túzok telel a térségben. A tojók és a kakasok jellemzően külön csapatokban koncentrálódnak, de vegyes előfordulásra is látni példát.


A repcetáblákon jellemző a különböző állatfajok, például a mezei nyulak, őzek és túzokok közötti asztalközösség, ahol az egymásra utaltság harmonikus összhangja figyelhető meg. Míg a túzokok éberségükkel figyelmeztetik a többieket az esetleges veszély közeledtére, addig az őzek a hóborította repcetáblákon a kaparásukkal segítenek a túzokoknak, hogy ők is hozzáférjenek a repcelevelekhez. Egyes jó adottságú területeken akár száznál több túzok és ugyanennyi őz is alkothat ilyen táplálkozási közösségeket.

A Mezőgyán – Zsadány – Nagyszalonta térségében élő túzokcsapatok szokás szerint a Nagyszalonta környéki repceföldeken telelnek. Ott a közelmúltban negyvennégy példányt számoltak, melyeknek többsége tojó. Vésztő mellett november derekán még tizenöt kakast figyeltek meg.

Forrás: KMNP, a címlapkép illusztráció, forrás: Szél Antal István/KMNP

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több túzok

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több madár

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük