Hallgatózz velem! | Madárhangok képekkel | Videó!

citromsármány

Hallgatózz velem! | Madárhangok képekkel


Kert & vadon


“…egy erdő-mezei barangolás során a madarak nagy részét, körülbelül 80 százalékát csak halljuk…”

Ezt a videót kérésre készítettem. A támogatók közül kérte valaki, hogy legyen olyan videó is, ahol nem beszámolok valamiről épp, hanem csak megmutatom a madárdalos birtokot. Aktuális, jogos kérdés volt ez tavasszal annak idején. El is készítettem 7 percet a birtok különböző pontjain felvett jelenetekből.

Nem írtam még erről, de a madárhangok ismerete kulcsfontosságú a madárbarátok számára,

mivel egy erdő-mezei barangolás során a madarak nagy részét, körülbelül 80 százalékát csak halljuk;

legalábbis hamarabb halljuk, mint látjuk. Sok faj egészen ritkán kerül szem elé, míg ugyanakkor a hangjukkal gyakran találkozunk. Ilyen például a fürj (Coturnix coturnix) vagy a berki tücsökmadár (Locustella fluviatilis). Igyekeztem a videót úgy vágni, feliratozni, és illusztrálni madárképekkel (ezek külső felvételek), hogy még egy laikus is képes legyen valamelyest eligazodni a tavaszi zsongásban.

A madárhangok alapos ismerete talán a legnagyobb kihívás egy madárbarát számára. Kell hozzá némi hallás is, hogy észrevegyük a különbségeket, amennyiben két madár dala nagyon hasonlít egymásra. Erre például szükség lehet a gyakori poszáták énekének elkülönítésekor, de vannak, akik a különböző rigófajok énekének különbségét is csak nehezen érzékelik.

Azt gondolnánk, hogy tanulásra a tavasz a legjobb időszak, mert akkor énekel a legintenzívebben a legtöbb madár, és ez így is van, de sokszor épp a bábeli zűrzavar nehezíti meg vagy teszi lehetetlenné a hangok szétválasztását és azonosítását. Egy tavaszi hajnalon még a tapasztalt madarász számár is gondot okozhat a temérdek hang kavargó káosza. Ezért jobb a hangokat gyakorolni a tavasz vége felél amikor egy kicsit csillapodik már a hangzavar.

A hangok elsajátításának két módja lehet:

  • Vagy elszegődünk egy tapasztalt madarász mellé, aki mindnig megmondja, melyik madár az, akit épp hallunk,
  • vagy beszerzünk egy hanggyűjteményt, és kitartóan hallgatjuk, egészen addig, míg a hangok “be nem másztak” a fejünkbe, és nem kezdjük el hallani a finom különbségeket is.

Nem áltatok senkit: valójában egyik sem igazán könnyű út. De az biztos: bőven megéri az erőt és időt. Az egyik legjobb befektetés, ha megtanuljuk felismerni a madarak énekét. Ehhez egy kis segítség, egy kis kedvcsináló, egyfajta első lépés az alábbi videó.

Fogadjátok szeretettel, és üdv a természetvédelmi területünk tavaszi zsongásában! És iratkozzatok fel a Youtube-csatornánkra ITT, nyomjátok be a kis csengőt is, mert készül már egy videó, amiben minden korábbinál részletesebben számolok be a birtok legújabb felfedezéseiről!


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

5 hozzászólás

  1. Köszi!!!
    Amikor már ilyen nagy a lombja a fáknak, én néha csak tippelek, hogy mit is hallok. A poszátákkal vagyok bajban, a többi talán jobban megy. 🙂

  2. Elnézést ha tévednék, de az egyik leghangosabban szóló gyönyörűség kimaradt: a fülemüle (csalogány) csattogó, semmivel nem összekeverhető dala 🙂

    1. Author

      Kedves Ilona, igaza van, de ennek az összeállításnak nem az volt a célja, hogy összegyűjtsem a legszebb madárénekeket, hanem csak az, hogy a nálunk éneklő madarakat meghallgathassuk és láthassuk is. Amikor a felvétel készült, nem énekelt fülemüle a birtokon. Sajnos – mert egyébként is nagy szerelmese vagyok a fülemüle énekének. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük