A nagy jégtrükk | A víz és a jég csodája

A nagy jégtrükk | A víz és a jég csodája


Ritkán gondoljuk át, hogy a VÍZ milyen fifikás, mágikus anyag. Tudjuk, víz nélkül aligha jöhet létre élet, idegen bolygók vizsgálatakor is elsőrangú szempont, van-e víz, de a fejünkben ilyenkor mindig egy patak, egy tenger képe rajzolódik ki, s ritkán gondolunk a jégre. Míg a legtöbb anyag szilárd állapotban a legsűrűbb, a víz +4 fokon, vagyis a jég könnyebb a folyékony víznél. Ez nem csupán egy adat az elfeledett kémiaórákról, ez varázslat. Ennek köszönhető ugyanis, hogy a tavak felülről fagynak be. Ez sem új,

DE JÁTSZUNK EL A GONDOLATTAL,

hogy más anyaghoz hasonlóan a víz is szilárdan volna a legsűrűbb. Akkor a tavak alulról fagynának be, hisz az első jégkristályok rögtön a mederbe süllyednének. De ami még hátborzongatóbb: ha alulról indulna a jegesedés, alig korlátozná valami, s a vizek többsége igen rövid idő alatt, egyetlen óriási jégtömbbé fagyna.

Nyugodt körülmények között még egy nagyobb tó is képes volna – akár pár óra alatt! – tetőtől talpig jéggé válni. Könnyű elképzelni, milyen szegényes volna az élet az olyan tóban, amely évente egyszer egy nagy jégkockává alakul. Ezzel szemben az első kemény hidegek megérkezésével a tavak tetején jégpáncél képződik, amely első ránézésre kegyetlen körülményeket teremt, többek között a víz felszínen táplálkozó madarak számára. Csakhogy ez a jég már az első pillanattól védi, szigeteli a tavat.

A JÉG A TÓ CIPZÁRJA.

Ilyenkor a tó becsukja a kaput, hogy megvédje övéit. A vizében évmilliók óta háborítatlanul és biztonságban fejlődő lények milliárdjait.

Van ebben a trükkben valami annyira valószínűtlen, hogy néha az a benyomásom, mintha a víz találmánya mögött egy zseniális ökológus, egy kémikus és egy fejlesztőmérnök együttműködése állna. Bárhogy van is, a víz sűrűségének +4-re hangolása tipikus esete annak, mikor egy rém bonyolult problémára születik vérlázítóan egyszerű, ám annál zseniálisabb válasz, ráadásul úgy, hogy a projekt dizájnerei is a legmagasabb szintű szépérzékről tesznek tanúbizonyságot.


Fotó: Centauri | Balaton, Révfülöp

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több környezet és bioszféra

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Újra nyitva a Rám-szakadék

A Pilisi Parkerdő Zrt. még áprilisban zárta le a Rám-szakadékot sziklaomlás miatt. Az eltelt időt arra használták, hogy a kirándulók feje fölé nyúló szikláknál új,…

még több Leonardo & tudomány

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Kémiai molekulákból teremtenének életet

Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja három külföldi kutatótársával arra vállalkozott, hogy kémiai molekulákból laboratóriumi körülmények között teremt életet…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük