A nagy toll-trükk | A madarak vedlése

Fenyőpinty és a madarak vedlése

A nagy toll-trükk | A madarak vedlése


A fenyőpinty az energiatakarékos létmód bajnoka. | Fotó: Centauri

Időnként minden élőlény kénytelen cserélni a „ruháját”. Ez minden esetben energiaigényes folyamat, még nálunk, embereknél is. Ezt nevezzük vedlésnek. Voltaképp a ruhacsere is vedlés, amennyiben a ruhával a hiányzó kültakarót, a szőrzetet kompenzáljuk. Látszólag egyszerűbb a dolgunk, de mint tudjuk, az energia nem vész el, csak átalakul.

Az energiaigény sem veszik el, csak átalakul.

Mi nem a szervezetünkkel fizetünk a vedlésért, hanem pénzzel, ám végső soron mégis a testünk energiáit használjuk ahhoz a munkához, ami aztán fizetséget, pénzt eredményez. A különbség csak annyi, hogy az állatoknál nincs közbe iktatva semmi; ők közvetlenül fizetik meg az új ruha árát.


Az egyik leglátványosabb átalakuláson a nálunk is átvonuló pajzsoscankó megy át. Így néznek ki a telelőhelyen és általában nálunk, amikor átvonulnak. | Fotó: Wikiwand
És ilyenné alakulnak a hímek, mire az északi költőhelyekre érnek. Zongorázni lehet a különbséget. | Fotó: Wikiwand

ép tollak nélkül nincs repülés.

Vagyis a madarak esetében a vedlés kétszeresen is életbevágó. A vedlés egyúttal egy nagyobb stratégia része is, és sok minden befolyásolja: a madár életmódja, vonulása, násza. Ezért a módja igen változatos, az egyik madár csak részleges vedlést végez (ilyenkor a szigetelésért felelős pehelytollakat váltja csak, a repülést biztosító kormánytollakat pl. nem), a másik teljes vedlést csinál, és létezik ezek mindenféle kombinációja is.

Bármilyen stratégia szerint vedlik is egy madár, mivel az utolsó tollat is a szervezet állítja elő, ez mindig kockázatos időszak az életében.

Ha nincs megfelelő kondícióban, akár bele is pusztulhat. Ezért is van oly sokféle vedlési mód és ütem, hogy a lehető legoptimálisabb időben és a lehető legkisebb kockázattal essen át a vedlésen. Ha tehetnék, igyekeznének megúszni ezt a kellemetlen folyamatot, amely ideiglenesen még a biztonságukat is csökkenti (hisz például a repüléshez szükséges tollak váltása során csökken a röpképesség, egyes fajok teljesen elvesztik azt), ráadásul néha olyan időszakban ró rájuk plusz feladatot, amikor egyébként is leterheltek, mondjuk tavasszal, amikor sokan még vonulnak, ráadásul a fészekrakás időszakára a legjobb formájukat kellene hozni.

Van is olyan madárfaj, ami ezt az egész tortúrát – legalábbis a tavaszi vedlést – megússza. Ráadásul olyan fajról van szó, akit itthon is, a madáretetőkről is sokan ismernek.


A tojó fenyőpinty jóval kevésbé színpompás, mint a hím – kifejezetten kedves tekintetű jószág. | Fotó: Centauri

Az északról, zömmel Skandinávia felől érkező fenyőpinty is azok közé tartozik, aki a téli tollruhából tavasszal nászruhába „vedlik”. Főként a hímeken látványos a változás. Teljes pompájában a hím fenyőpinty feje és háta ragyogó szénfekete. Ilyen madarat itthon nem látunk, mert mire a hímek kivirulnak, addigra visszatértek már északra, ám tél vége felé már felsejlik rajtuk az új nászruha.


Fenyőpinty februárban | Fotó: Centauri


Az etetőnél készült fotókon jól látszanak a fenyőpinty tollai. A fej és a hát apró tollait barna szegélyezi. Ezt a tollazatot a fenyőpinty a költés utáni, őszi időszakban veszi fel, de hogy ne kelljen tavasszal újabb vedléssel visszacserélni, egy nagyon egyszerű trükköt használ. Az ősszel növesztett tollazat tökéletes mása a násztollazatnak, csak épp van egy kis plusz: minden egyes tollacskára rákerül egy barna szegély. A madártoll azonban, bár apránként, de folyton kopik. Épp ez a tollváltás szükségszerűségének egyik oka. A fenyőpinty azonban rászámol, és a téli tollruhát úgy lövi be, hogy azt kopással veszítse el, s ne vedléssel.

Így a fenyőpintyet az idő öltözteti át ragyogó feketébe.


Ezt a hímet márciusban fotóztam – itt már jól látszik, hogy nem sok kell a fej pompás, ragyogó feketéjéhez. Mindez vedlés nélkül. | Fotó: Centauri

Mire a tojók előtt teljes pompában kell majd feszíteni, a tollak barna vége letöredezik, és marad a ragyogó és vonzó, életerős szénfekete szín.

Képzeljünk el egy olyan ruhát, amit a használat, a kopás és a mosás napról napra szebbé tesz. Ami épp akkor lesz a legszebb, amikor mások ruhája már a rongyosba megy.

Oszd meg másokkal is! Köszönöm.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több madár

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több tudomány

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    2 hozzászólás

    1. Azért a madarak tollazata, hihetetlen változatossága, színpompája, no és a mimikri, az maga a csoda.

    2. Ki gondolná, hogy a madarak génjeibe az is beleíródott, milyen színűek legyenek a tollai, évszaktól, párzástól, költéstől, vonulástól olykor rejtőzködéstől függően.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük