Érik az eper | Mikor kóstolhatjuk meg?

érik az eper


Érik az eper | Mikor kóstolhatjuk meg?


A fűtött fóliás szamócaszürettel már április elején elkezdődött a hazai gyümölcsszezon, az eper érése pedig már a fűtetlen fóliasátras termesztésben is elindult. Április végén, május elején a szabadföldi ültetvényeken is megkezdődhet a szüret. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) eperkörképe szerint az idén kiegyensúlyozott termés várható.

Mi a különbség a külföldi és a magyar eper között?

Az eper, vagy hivatalos nevén szamóca nem utóérő gyümölcs, így csak teljes érettségben szüretelt gyümölcsök biztosítják a megfelelő zamatot és beltartalmi értékeket. Ezért nagy különbség van a külföldi és a hazai eper között, mivel az előbbit koraéretten szedik le. A magyar áru viszont jóval rövidebb idő alatt eljut a fogyasztókhoz, ezért nem kell túl korán leszüretelni.

Mikor érik az eper?

Magyarországon mintegy 600-650 hektáron foglalkoznak szamócatermesztéssel, a legnagyobb termőterületek Baranya, Bács-Kiskun és Pest vármegyében találhatók.

A magyar szamóca jellemzően három fázisban jelenik meg a piacon: április elején-közepén a fűtött fóliás termés kerül a piacokra, boltokba, ezt követően április második felében érik a fűtetlen fóliás gyümölcs, május elejétől pedig érkezik a nagyobb mennyiségben termelt szabadföldi eper. A hazai termés így áprilistól júniusig kitart.

Eper vagy szamóca?

A köznyelvben epernek nevezett gyümölcs valójában a szamóca. Az eper (ami egyébként fán terem) és a szamóca rendszertanilag is eltérő egységbe tartozik: az eper a Morus nemzetségbe, az eperfafélék családjába (termésének színe fehér vagy fekete), a szamóca pedig a Fragaria nemzetségbe, a rózsafélék családjába tartozik.

Akárhogy is, a szamóca fogyasztása rendkívül egészséges, a bogyósokra jellemző magas antioxidáns tartalommal rendelkezik, C-vitamin tartalma pedig vetekszik a narancséval.

Az eper ugyanakkor az a gyümölcs, amiből érdemes lehet a biót keresni:

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több gasztro

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

8 hozzászólás

  1. Láttam már olyan termesztőt, aki kikérte magának – ő szamócát árul, nem pedig epret.
    Én mindig földiepernek ismertem a szamócát, ami pedig a kertünkben a fán termett, az simán csak eper volt. (Keresztrejtvényekben találkoztam már a faeper névvel is.)
    Ami az erdőben vadon terem, azt mindig szamócának neveztük.

    Vajon miért hívjuk epernek a termesztett szamócát?

    1. Author

      Azért az lehet, hogy kicsit túlzás, hogy valaki kikérje magának. 🙂 Főleg, hogy a földi eper is hivatalos elnevezés, én is mindig így ismertem. A fán termőt meg faepernek hívtuk. Jó kérdés, hogy miért terjedt el ez így, vetettem egy pillantást az etimológiai szótárra, de nem igazán segít ebben, csak azt írja, hogy szamócának főleg a vadon termő változatot nevezik.

      1. Én is keresgéltem egy kicsit a neten az elnevezést illetően, de nem igazán találtam semmit. A Wiki ezt írja: “Az eper és szamóca kifejezések egysége vagy különbsége, nemzetközi, nyelvtani, és nyelvtörténelmi értelmezésben nem tisztázott.”
        (Azt hiszem, Csetit nem kérdezem meg! 🙂 )

        1. Author

          Ó, ez jó ötlet! Kérdezd meg a microsoftos arcot is! 🙂

  2. Aki már evett olyan szamócát, ami a hegyoldalak déli lankáin termett, annak rettentő nagy csalódás a korai termesztett. Persze amikor már a saját kertünkből eszegetjük az aromásabb fajtákat, az kicsit megközelíti, de csak megközelíti.
    Ez szerintem így van a szederrel is, a termesztett, nemesített fajták albújhatnak a vadon termett mellett.

    1. Author

      Tény, hogy nagyon finom a vadszamóca, de nekem a nem korai kerti is nagyon ízlett, amit gyerekkoromban ettem. Ma már nehéz tényleg ízleteset találni, egyetértek, hogy a koraiak nem hozzák a szintet. Régebben csak júniustól lehetett menni szedd magad epret szedni, és nagyon finom volt.

    2. Egyszer, amikor Erdélyben jártam, vettem egy nénitől olyan szörpöt, amit ő készített erdei szamócából. Mennyei volt! Még az illata is. 🙂

      1. Author

        Uhh, ez bűnösen finomnak hangzik! 😋

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük