Nagyot lépünk megint: gőték csapdázása varsával!

Nagyot lépünk megint: gőték csapdázása varsával!


Kert & vadon | Fotó: Centauri


“A gőtéket megtalálni méginkább rázós. Kicsik, a víz alatt mozognak, ott is csak éjjel. “

Hetek óta várunk erre! Aki olvasta már a Rana projekt leírását ITT, tudja, hogy ami a kétéltűeket illeti, vérmes reményeink lehetnek. Első körben sikerült megtalálnunk a ritka gyepi békát, második körben váratlanul egészen pofás zöld levelibéka szaporodóhelyre bukkantunk. Sőt: túlvagyunk az első ebihalmentésen is (az ebihalaink jól vannak, és várják, hogy elkészüljenek a mentő-tókák).


A békák kutatása

sem olyan könnyű, mint első pillanatban hinnénk. A záportározónál például február óta az összes béka bent kuksol a tározó nádasában, a parton még egyetlen békát sem láttunk, hogy megfogassunk és alaposabban fotózhassunk legalább egyetlen egyet.

A gyepi békát is először egy hangfelvételnek köszönhettük, valamivel később meg csak a szerencsén múlt, hogy lőhettem róla egy képet.

A gőtéket megtalálni méginkább rázós.

Kicsik, a víz alatt mozognak, ott is csak éjjel. Holott – ahogy azt korábban írtam – a kétéltűekről elérhető források szerint 5 kilométeren belül megtalálták már Magyarország két legritkább gőtefaját, az alpesi gőtét és az alpesi tarajosgőtét is, így jó eséllyel élhet nálunk is, ami egyúttal azt is jeleni, hogy jó eséllyel szállhatunk be a két legritkább gőtefaj aktív védelmébe. Csakhogy eddig nemhogy a két fenti fajt nem találtuk meg, hanem semmiféle gőtét sem.

Ezen változtathat, ha gőtefogásra alkalmas varsával vizsgáljuk a záportározót és a Nagypatakot, esetleg több a környékben található kis vizet.


alpesi tarajosgőte
Tegnap hoztunk egy új akváriumot arra az esetre, ha szükség lenne rá gőték fotózásához. Az előzőben most ebihalak vannak, őket nem akarjuk feleslegesen zargatni. Nagy boldogság volna, és nagy fegyvertény, ha erre az akváriumra szükség volna a napokban! Főként, ha mondjuk egy ilyen alpesi tarajosgőte miatt. De első körben természetesen bármilyen gőtével kiegyezünk! | Fotó: Wikipédia

A varsákat Bombay Bálint ajánlotta, mi pedig már jó régen megrendeltük. Múlt héten végre meg is érkeztek, de nem működött az applikáció, amivel ki tudtuk volna nyitni a csomagküldő szolgálat szekrényét, így kénytelenek voltunk átkérni a csomagot egy másik helyre. Ehhez ismét kellett pár nap, így csak szerdán jutottunk hozzá a varsákhoz.

Az átmeneti bosszúságot hamar feledtette,

hogy ezek a varsák egészen szupernek tűnnek, és eszméletlenül könnyen kezelhetők. Ezt be is mutattam egy rövid videóban.


Igaz, a gőtézésről talán kicsit már lecsúsztunk, de azért még próbálkozunk. Kezdésnek az is megtenné, ha csak egyetlen egy – bármilyen – gőtét fognánk. Ugyanezek a varsák amúgy szépen foghatnak ebihalakat is, azok fotózásával pedig a békákról gyűjthetünk megint újabb adatokat.

Az előttünk álló hétvége tehát a szokottnál is mozgalmasabb és érdekesebb lesz. Éjszaka dolgoznak a varsák, amiket reggelenként ellenőrzünk, és mivel végre megjön a meleg, valószínűleg folytathatjuk az éjszakai lepkészetet is.

Talán az is feltűnt, hogy egy ideje áll a fajszámláló, vagyis körülbelül két hete nem regisztráltunk a birtokon új fajokat. Ennek a rossz idő az oka – de a hétvégi meleg, és reményeink szerint a varsa is radikálisan változtathat ezen. A meleg berúgja majd a motort, és megint özönlenek az új fajok, és végre 900 fölé kerülhetünk, onnan pedig célba vehetjük az 1000 fajt!  


Megérkeztek a gőtézéshez használt varsák! | 2024.04.26. | Fotó: Centauri

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

3 hozzászólás

  1. Hű, ez tényleg jó kis varsa, jó lenne itt nekem kishalazni.
    😀 😀
    Ha kész lesztek a lepkék, békák, gőték lajstromozásával, nézzetek szét a fák lombkoronájában, ott mennyi újt fajt találtok majd. Persze az lehetne a következő év kutatási területe is. Bocs, hogy ötletelek, de rettentő kíváncsi lennék arra is, meg arra, hogy kik laknak a fűben. 🙂

    1. Author

      Edit, átküldöm mailben, hogy hol lehet ezt a varsát megrendelni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük