A MI bebizonyította: a kor tényleg csak egy szám

Életkor, öregedés

A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) mesterségesintelligencia-alapú, úgynevezett “epigenetikai öregedés órák” segítségével vizsgálta azt, hogy hogyan változik a biológia életkor, és eredményeik alaposan átírhatják azt, amit az öregedésről gondolunk.

A tudósok korábban úgy gondolták, hogy az élő szervezetek biológiai életkora folyamatosan nő. Mára azonban egyértelművé vált, hogy a biológiai életkor nincs elválaszthatatlanul összekapcsolva a kronológiai életkorral, azaz a születésünk óta eltelt idővel.

Az egyének biológiailag idősebbek vagy fiatalabbak is lehetnek annál, mint amennyit kronológiai életkoruk mutat.

Így változik a biológiai életkor

A biológiai életkort többek között betegségek, gyógyszeres kezelés, életmódbeli változások és környezeti hatások is befolyásolhatják. Ezt vizsgálták most a kutatók úgynevezett DNS-metilációs órák segítségével, amelyek azon alapulnak, hogy a DNS metilációi (kémiai változásai) a kronológiai életkor előrehaladtával előre láthatóan változnak. Kerepesi Csaba és kollégái azt vizsgálták, hogy hogyan változik az emberek és egerek biológiai életkora különböző stresszhatások alatt és után.

Eredményeik szerint a biológiai életkor a stressz hatására viszonylag rövid idő alatt megnőhet, viszont ez a növekedés átmeneti, és a stresszből való felépülést követően visszaáll az alapszintre.



A terhesség mint az öregedés modellje

A biológiai életkor átmeneti változásait okozhatják például nagyobb műtétek, terhesség és súlyos Covid-19 is. Például a traumás betegeknél a biológiai életkor erős és gyors növekedését mutatták ki sürgősségi műtétek után. Ugyanakkor ez a növekedés visszafordult, és a biológiai életkor a műtétet követő napokban visszaállt a kiindulási szintre. Egy tocilizumab nevű immunszuppresszív gyógyszer pedig fokozta a lábadozó Covid-19 betegek szintén megnövekedett biológiai életkorának helyreállítását. Hasonlóképpen a terhesség közben az anya biológiai életkora megnő, majd a szülés után 6-8 héttel helyreáll. 

“Mivel a terhesség alatt olyan időskori betegségek léphetnek fel, mint a cukorbetegség vagy a szívbetegség, egy korábbi tanulmány felvetette, hogy a terhesség modellezhetné az öregedést.”

“Ez összhangban van azzal, hogy az öregedésórák növekvő biológiai életkort mutattak ki a terhesség alatt” – magyarázta Kerepesi Csaba.

A tanulmány eddig nem ismert dinamizmusokat tárt fel az öregedés ütemében, amelyek új irányokat nyithatnak meg az öregedés és megfiatalodás kutatásában.

Forrás: MTI, képek: Unsplash


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.

    még több MI

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több élet

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    9 hozzászólás

    1. Engem a megfiatalodás is érdekelne! 😉 Minek a hatására lesz kisebb a biológiai életkor a kronológiainál? 🤔🙂

        1. Author

          Köszi! 🙂 Hát igen, kábé amire egészséges életmód címszó alatt szoktak hivatkozni. Egy egész iparág épül az anti-aging-re..

    2. “Eredményeik szerint a biológiai életkor a stressz hatására viszonylag rövid idő alatt megnőhet, viszont ez a növekedés átmeneti, és a stresszből való felépülést követően visszaáll az alapszintre.”
      Ugyanez a másik esetben is. Nem értem, mivel átmeneti változásról (emelkedésről van szó), majd visszaáll az eredeti -kronológiai szintre-, akkor mi ebben az újdonság, és főleg mi köze mindehhez a mesterséges intelligenciának?

      1. Az MI -nek így van köze hozzá (egy cikkben találtam):
        “Ezt olyan mesterségesintelligencia-eszközöknek (‘epigenetikai öregedés óráknak’) köszönhetően sikerült megmutatni, amelyek nagy adathalmazokból tanulnak és olyan matematikai modelleket építenek, amelyek képesek az életkor előrejelzésére.”

      2. Author

        Szerintem az nem volt teljesen evidens, hogy az öregedési folyamat tényleg visszafordítható, és konkrétan vissza is fordul, ha megszűnik a stresszforrás. Azért ez elég jó hír. Az emberi szervezet sokkal rugalmasabb, mint hisszük. Sok évig pl. azt gondolták, hogy nem termelődnek új agysejtek, aztán néhány éve kiderült, hogy de bizony.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük