Áttelepítik a ferihegyi ürgéket
Felmérik az ürgeállományt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér területén áprilisban, hogy alaposabb képet kapjanak annak eloszlásáról – közölte a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.
A repülőtéren, a futópályák, gurulóutak, parkolók, állóhelyek és hangárak közötti nagy kiterjedésű gyepen él az ország egyik legjelentősebb ürgeállománya.
Az ürgéket néhány évtizede még mezőgazdasági kártevőként tartották számon, és minden leadott ürgefarok után pénzjutalom járt. A világállományhoz hasonlóan azonban a magyarországi állomány is visszaszorult az alkalmas élőhelyek drasztikus csökkenésével, ezért a fajt 1982-ben védetté nyilvánították. Nemcsak az élőhelyek csökkenése, hanem ezek egyre erősebb elszigetelődése is problémát jelent, mert ezeken szinte kizárólag önálló, egymással nem kapcsolatban álló ürgepopulációk élnek.
A hazai ürgeállomány további aggasztó csökkenése miatt 2012-ben a faj fokozottan védett jogi státuszt kapott Magyarországon, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
A reptérről az ürgék egy részét áttelepítik, mert bizonyos gurulóutakat kiszélesítenek, a felújítással érintett területeken pedig ürgék is élhetnek. A szélesítésre azonban a magyar jogszabályok szerint csak az ott élő ürgék kitelepítése után kerülhet sor.
A befogott ürgék a repülőtéren belül távolabb kijelölt, biztonságosabb, csenkesz dominálta gyepterületen kapnak új otthont.
Nemrég arról írtunk, hogy Hollandiában a borzok akadályozzák a vonatközlekedést.
Forrás: MTI, képek: Wikipédia
Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!
Kérj tőlünk hírlevelet!

Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!
Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.
még több állat
még több vadon