Frissítés | Így már nem fognak tudni átverni minket a mézzel

méz

Változások jönnek a méz, a gyümölcslé és a lekvár címkéjén


Az Európai Parlament keddi plenáris ülése állásfoglalást fogadott el, amelyben korszerűsítené a méz, a gyümölcslé és a lekvár összetételére, elnevezésére, címkézésére és kiszerelésére vonatkozó, húsz évvel ezelőtti jogszabályokat.

Az állásfoglalást megszavazó képviselők egyetértenek abban, hogy a címkén fel kell tüntetni azt az országot, ahol a mézet begyűjtötték, illetve a gyümölcs származási helyét.

Ha a felhasznált méz vagy gyümölcs több országból származik, a címkén a származási országokat csökkenő sorrendben kellene feltüntetni aszerint, hogy a fogyasztásra bocsátott termékben milyen arányban vannak jelen az onnan származó gyümölcsök, vagy méz.

A mézhamisítás visszaszorítása érdekében a képviselők nyomon követhetőségi rendszert hoznának létre. Azt is szeretnék, hogy az EU egy mézre vonatkozó referencialaboratóriumot alkosson meg, hogy rendszeres vizsgálatokkal kiszűrhető legyen a hamisítás.

A gyümölcslevek esetében javasolják, hogy engedélyezzék a “csak természetes eredetű cukrot tartalmaz” feliratot, az alacsony cukortartalmú gyümölcslevek pedig a “csökkentett cukortartalmú gyümölcslé” feliratot kaphatják.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a gyümölcslevekből, lekvárokból, zselékből vagy tejből a természetben előforduló cukrokat eltávolító új technikák nem vezethetnek édesítőszerek használatához, hogy kompenzálják a cukorcsökkentésnek a végtermék ízére, állagára és minőségére gyakorolt hatását.

A csökkentett cukortartalmú élelmiszerek címkéjén nem szerepelhetnek pozitív tulajdonságokra, például egészségi előnyökre vonatkozó állítások. Az EP az állásfoglalás elfogadását követően megkezdi a tárgyalásokat az uniós kormányokat tömörítő tanáccsal a jogszabály végleges formájáról.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több gasztro

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Ezeket a tésztákat szeretjük a legjobban

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) felmérte a száraztészták iránti keresletet, a körképből pedig megtudhatjuk, milyen típusú tésztákat szeretnek a leginkább a magyarok…Tovább

még több méh

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

2 hozzászólás

  1. Nagy mézfogyasztó vagyok- kizárólag őstermelőktől veszem. Imádom minden fajtáját s legalább 15 éve nem vettem kristálycukrot egy dekát sem. Mindig elámulok az ilyen információktól, hogy a mézet is lehet hamisítani. Eszembe sem jutott soha, hogy ha szupermarketben venném akkor nem is biztos, hogy igazi. A volt lakóhelyemen volt egy mézes bolt, egy méhész fickóé, ahol nagy tartályokból eresztették üvegbe az isteni nedűt és emellett legalább 15 féle mézes puszedli volt frissen – isteni ízekkel, illatokkal. A méhviaszos cipőpaszta is ott volt a polcon, meg propolisz és a méhészkedés kellékei is. Vajon van az embereknek kapacitása arra, hogy a termékek címkéit böngésszék?

    1. Author

      A legjobb tényleg megbízható termelőtől venni, korábban sok botrány volt a szupermarketes mézekkel, az utóbbi időben talán ez nem olyan gyakori, mert már könnyebb lebukni. Mindenesetre az a döbbenet, hogy mennyire nem átláthatók a mezőgazdasági láncok. És hogy milyen nehéz ebben a kérdésbe egy tapodtat is mozdulni. Mire kiderít az ember bármi konkrét infót mondjuk egy kekszről, addigra elmegy a nap. Ezért kellene mindent ráírni a címkére. Szerintem ez nagyon jó irány, ami az említett dolgokkal elindult, minden mással is ezt kellene. Én nagy címkenézegető vagyok, de tudom, hogy sokan ezzel nem így vannak. Viszont ha az ember behatóan ismerné egy-egy termék útját és összetevőit, lehet, hogy nagyon másképp döntene, és akár még többet is hajlandó lenne fizetni a megbízható forrásért.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük