Hagyjuk már ezt a madáretetős mantrát a francba!

Hagyjuk már ezt a madáretetős mantrát a francba!


MIÉRT EZ A MANTRA?

Még mindig, újra és újra elmondják itt is, meg ott is, hogy a madáretetés “felesleges”. Erről igyekszem a hétvégén videót is készíteni, de addig is próbálom összefoglalni, hogy ez miért nem igaz.

👉 Sokszor és részletesen írtam a kérdésről az utóbbi 10 évben, de most csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a legtöbb az egyes fajokat veszélyeztető tényező az élőhelyeket veszélyezteti. A madarak pedig nem esztétikai élmények vagy olvasmányaik alapján akarnak egyik vagy másik élőhelyen élni, hanem mert az a TÁPLÁLÉKFORRÁSUK.

👉 Magyarán a biodiverzitás és benne a madárvilág megőrzése elsőrangúan a táplálékforrások védelmét, intenzívebb formában pedig a táplálékforrások visszaadását és megnövelését jelenti. Egy élőhely védelme elsőrangúan a madárfaj TÁPLÁLÉKBÁZISÁNAK védelme (és persze fészkelőhely, éjszakázóhely….stb védelme is).

👉 A madáretetés voltaképp mesterséges táplálékbázis, egyfajta “élőhely” létrehozását jelenti. A madáretetés megnöveli egy terület eltartóképességét. Ezzel igenis jelentékeny segítheti egy-egy madárpopuláció létszámának szinten tartását vagy növekedését.

👉 A jelenlegei kommunikáció helyett sokkal inkább arra kellene fektetni a hangsúlyt, hogy nem elég télen “jó élőhelynek lenni”, hanem olyan kerteket, udvarokat és parkokat kell létrehozni, melyek természetes úton szintén megnövekedett táplálékbázist jelentenek a madaraknak vegetációs időszakban is.

👉 Ezek az élőhelyek nem mellesleg általában a klímaváltozás elleni védekezésben is jó szolgálatot tesznek, minthogy zöldített területek.

👉 Gondoljuk át: folyamatosan kapjuk a híreket arról is, hogy az európai verébállomány milyen vészesen zsugorodik elsőrangúan ebben az esetben is a táplálékforrások fogyatkozása miatt. Akkor miért is ne lenne segítség számukra a táplálékbázis bármiféle kiegészítése, megnövelése?

👉 A végletekig leegyszerűsítve a problémát: a fő gond az, hogy táplálékbázisokat veszünk el a madaraktól. A madáretetés a részleges visszaszolgáltatás, az indokolt kompenzálás egyik formája.

Ennél is bővebben további cikkekben a “Kert és Vadon” rovatban.

FORRÁS

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kék cinege | Fotó: Centauri

Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több madáretetés

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Tudod, miről híresült el a kék cinege?

A kék cinegék ügyessége, leleményessége meglepte a briteket is, habár kevés náció rajong olyan össznépi szinten a madarakért, mint épp a britek. Miután fény derült…

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mit tehetek a felmelegedés ellen?

Mutassátok ti is a fákat, amiket eddig elültettetek! Mutassátok a földeket, amit a vadonnak visszaadtatok! Mutassátok ti zöldművészek, zöldköltők és zöldrapperek…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük