Leáldozott volna a nyomtatott könyveknek? Nem úgy tűnik!

A nyomtatott könyv továbbra is tartja a népszerűségét


2023 tavaszán a felnőtt magyar lakosság könyvolvasási és könyvvásárlási szokásairól végzett kutatást az eKönyv Magyarország és a Társadalomkutatási Intézet (TÁRKI) az NMHH megbízásából. A kutatók elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy az élet legtöbb területét egyre inkább átszövő digitalizáció milyen hatással van a vásárlókra és a piacra. Így az onlineplatformok.hu oldalon publikált felmérés a klasszikus könyvformátum mellett az elektronikus könyvek és a streamelt (fizikai adathordozó nélküli) hangoskönyvek piacát is vizsgálta.

Ragaszkodunk a nyomtatott könyvhöz

Az eredmények szerint még mindig a nyomtatott könyv a legnépszerűbb. A magyarok negyvenkét százaléka olvassa papíralapon a műveket, míg e-könyveket tizenegy, e-hangoskönyveket pedig csak hét százalék .

A válaszadók főleg azzal érveltek a nyomtatott könyv mellett, mert az kézbe fogható és ténylegesen, fizikailag is birtokolható. Harmaduk ugyanakkor azt is kiemelte, hogy jobban meg tudja jegyezni, amit papírkönyvben olvas.

Miért jó az e-könyv?

Az e-könyv mellett általában olyan érvek állnak, hogy egy eszközön rengeteg könyv elfér és nem foglal el annyi helyet. A válaszadók most is ezt a két tulajdonságát emelték ki az elektronikus könyveknek, de bő harmaduk azt is megjegyezte, hogy ezt a formátumot kényelmesebb, jobb olvasni, mint a nyomtatottat” – olvasható az összegzésben.

A becslések szerint az e-könyvek nagyjából a két százalékát teszi ki a teljes könyvpiacnak, bár van, ahol ez az arány kicsit alacsonyabb a kiadói bevételek alapján. Az értékesítési adatok alapján az elektronikus könyvek olvasói között a legnépszerűbb műfaj a romantika, tizenkilenc százalékos aránnyal.

Ezt követi a nemzetközi szépirodalom, a krimi és a magyar szépirodalom. Az e-hangoskönyveknél viszont a szépirodalom dominál – a “hallgatók” bő harmada (harmincnégy százalék) választja ezt a műfajt. Itt sokkal erősebb a gyermek és ifjúsági kategória, mint az e-könyveknél, az arány huszonhét százalék. Az ismeretterjesztő tartalom minimálisan lemaradva kerül fel a dobogó harmadik fokára, huszonhat százalékos aránnyal.

Az online platformok szerepe kiemelkedő a szépirodalom népszerűsítésében. Könyvszakmai szakértők szerint a közösségi média, azon belül is kiemelten a Facebook, az Instagram és a TikTok nagy szerepet játszik egy-egy alkotó vagy kötet promotálásában: észrevehetően azoknak a magyar szerzőknek magasabbak az eladásaik, akik aktívak a különböző közösségimédia-platformokon. Emellett a podcastok is jelentős promóciós lehetőséget rejtenek magukban.

Mennyit olvasunk?

A kutatás szerint 2020-ban a felnőttek tizenhárom százaléka, 2023-ban tizenöt százaléka olvasott hetente. Az országos átlagnál nagyobb arányban olvasnak rendszeresen a nők, a fiatal felnőttek (18-39 évesek) és a hatvan évnél idősebbek, valamint a budapestiek.

A könyvet valamilyen gyakorisággal olvasók átlagosan tizenkét könyvet olvasnak el bármilyen formátumban egy év alatt. A könyvolvasó felnőttek körében a szépirodalmi művek és a szórakoztató irodalom a legnépszerűbb műfajok.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több könyv

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Elképesztő műkincsrablás

Egy európai rendőrségi akció keretében letartóztattak négy georgiai állampolgárt Lettországban és Georgiában, akiket azzal vádolnak, hogy XIX. századi ritka orosz…Tovább

még több irodalom

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

1 hozzászólás

  1. Ez is meglepő. A magam részéről az elektronikus könyv olvasása nem megy. Nagyon szeretem kézbe venni a könyvet. Amit itt tudok olvasni novellákat, azokból is az szeretem ami jól tagolt és nem túl hosszú. Néha beakadok az egyoldalas mondatoknál:-)))) Olyant is csináltam, hogy átugrottam részeket- ezt nyomtatott formátumú könyvnél sosem teszem, könnyű visszalapozni, ha sok idő telik el a félretett könyvnél. Az idősebb nők -legalábbis az én ismeretségi körömben nagyon sokat olvasnak. Az egyik barátnőm hajnalban ébred, szenvedélyes olvasó és minden nap kiolvas egy könyvet – 79 éves , kitűnő szellemi állapotban van. Gyanítom, hogy az igazán sokat olvasók nem töltöttek ki a digitális világban kérdőívet arról, milyenek az olvasási szokásaik, mert inkább a könyvet választják az internet helyett. Könyvtárba jár a barátnőim többsége, mindent elolvasnak ami új, vagy a régi jó könyveket újra kiveszik, de csereberélnek is a saját könyvtárukból könyveket. A fiatalok között kevés olyant ismerek aki rendszeresen olvas, a közép korosztályból is csak néhányat. Nyilván ez sem a valóság- bár az ember írástudó és olvasó emberekkel barátkozik leginkább:-))) Sajnos sokkal kevesebbet olvasok amióta vannak könnyen elérhető jó filmek. Csábító az élménydús , bár olykor felszínes virtuális tér és rengeteg idő elmegy vele.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük