Veszélyes meneteléssel kezdődik a mocsári teknős élete

mocsári teknős

Veszélyes meneteléssel kezdődik a mocsári teknős élete


A Kiskunsági Nemzeti Park arra hívja fel a figyelmet, hogy tavasszal is bukkanhatunk apró, a tojásból frissen kikelt mocsári teknősökre (Emys orbicularis), bár kikelésük hivatalos ideje elvileg augusztus-szeptember.

Magyarország egyetlen őshonos teknősfaja, a mocsári teknős nálunk elsősorban a síkvidékek iszapos álló- vagy lassan folydogáló vizeiben él. Kedveli a napsütötte, sűrűn benőtt erdei tavakat és a ligeterdőkkel szegélyezett holtágakat is. Tojásait azonban nem a vízbe rakja le.

A nap melege kelti ki a tojásokat

Az áprilisi párzást követően május végén-júniusban (vagy akár még júliusban is) az anya a víztől meglepően távol, akár több száz méterre is lerakhatja a tojásokat, amelyek kiköltését a nap melegére bízza. Ezért gyorsan felmelegedő, homokos helyet keres, amit gyakran csak az otthonát jelentő víztől távolabb, akár egy-két kilométerre talál. A kis teknősök nagy része augusztus-szeptemberben kel ki és azonnal a víz felé igyekszik.

Azonban ha nem elég forró a nyár, vagy hamar fordul hűvösre az idő szeptemberben, esetleg túl későn rakta le az anya a tojásokat, akkor a kicsik a tojásban vészelik át a telet és csak tavasszal bújnak ki, ha már kellően meleg az idő. Ezért fordulhat elő, hogy tavak, holtágak környékén most is bukkanhatunk aprócska páncélosra.

Mit tegyünk, ha mocsáriteknős-bébit találunk?

Semmiképpen se vigyük haza a kerti tóba, mert védett faj! Alapvetően megmenteni sem kell, az ösztöne elviszi őt a vízhez. Ha viszont az úton találunk rájuk, azzal segíthetünk, ha elvisszük őket onnan a legközelebbi természetes vízhez. Mivel akkorák, mint egy húszforintos, még gyalogosan is könnyen rájuk lehet taposni, ha nem vesszük észre őket.

A mocsári teknősök élete azonnal egy hosszú, veszélyes meneteléssel kezdődik, amely sokuk számára hamar véget is ér. Túlélési esélyeiket javíthatjuk, ha az úton történő gázolástól, eltaposástól megmenekítjük őket.

A mocsári teknős védett faj, pénzben kifejezett természetvédelmi értéke ötvenezer forint. Állományát Európa-szerte visszaszorítja gyorsan terjeszkedő vetélytársa, a vörösfülű ékszerteknős, populációit csökkenti a vizes élőhelyek szennyezése és pusztulása is. A kifejlett példányokat páncéljuk védi, de a kicsinyeket és a tojásokat sokszor felfalják a ragadozók. A magyarországi teknősállomány egyelőre stabil.

Forrás: KNP, Wikipédia, kép: Dudva/Wikimedia

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több állat

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

A szarvasmarha, a bölény és a metán

Nemrég készült egy kutatás, amely megállapította, hogy a bölények jócskán hozzájárulnak ahhoz, hogy kevesebb széndioxid kerüljön a légkörbe… Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük