Kőolajlelőhely nyílt Budapest mellett

kőolajlelőhely magyarországon


Új kőolajlelőhely nyílt Magyarországon


Új kőolajlelőhelyet tárt fel Tura közelében a Mol és az O&GD, a holland székhelyű Sand Hill Petroleum B.V. olaj- és gázipari nagyvállalata.

Négy helyszín Budapesttől nem messze

A Budapesttől nem messze található Paleogén-medencében jelenleg négy helyszínen kutatnak kőolaj után, ebből a Mol a dányi terület felett rendelkezik. A 2022-ben felfedezett olajmezőn található Vecsés-2 kút mára a vállalat egyik legnagyobb hozamú magyarországi olajkútjává vált napi 1400 hordó termeléssel. Szintén a közelben található a 2016 óta termelő Tóalmás-Észak olajmező is.

Az O&GD három (Mogyoród, Nagykáta és Ócsa) helyszín kutatására nyert el engedélyt korábban, amelyekben a Mol 2023 nyarán szerzett 49 százalékos részesedést.

A Tura-D-3 nevű kutat tavaly nyáron kezdték fúrni, és 2100 méter mélyen bukkantak az olajkészletre.

A kút jelenleg naponta körülbelül ezer hordó kőolajat ad, amelyen a két cég a tulajdoni hányad arányában osztozik. Ez a Molnak mintegy napi ötszáz hordót jelent, ami a csoport 2023-as átlagos napi kőolajtermelésének körülbelül egy, magyarországi kőolajtermelésének öt százaléka.

Amerika a Pannon-medencében

Mint Csapó András, az O&GD ügyvezető igazgatója elmondta, a cég azzal a céllal jött létre és indult magyarországi koncessziókért több mint tíz évvel ezelőtt, hogy az észak-amerikai kutatási és fúrási technológiákat alkalmazva szénhidrogént termeljen ki a Pannon-medencében.

A legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon ugyanakkor a Mol, amely tavaly a hazai termelésből a kőolaj több mint negyven, és a földgáz több mint kilencven százalékát biztosította. A Mol-csoport kőolaj- és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, jelenleg a teljes termelés mintegy harmincöt százalékát adja.

A cég a következő öt évben százmilliárd forint nagyságrendű összeget tervez beruházni Magyarországon a kőolaj- és földgázkitermelésbe. Ennek közel hatvan-hatvanöt százaléka földgáz, húsz-huszonöt százaléka kőolaj, a maradék pedig az infrastruktúra fenntartását, pótlását célozza.

Az O&GD 2012-es alapítását követően jelentős koncessziókat nyert el Magyarországon, jelenleg 5500 négyzetkilométeren kutat szénhidrogén után. Harmincöt termelőkúttal Magyarország harmadik legnagyobb szénhidrogén-termelő bányavállalkozója. Tavaly négy gázkutat és a turai olajkutat állították termelésbe.

Forrás: MTI, a címlapkép illusztráció, forrás: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több energia

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Új szélerőmű csatlakozott a hálózatra Amerikában

South Fork Wind tengeri szélerőmű Megkezdte működését az Egyesült Államok első, kereskedelmi célú áramtermelésre használt tengeri szélerőműparkja az atlanti-óceáni partvidéken. A New York államhoz tartozó…

1 hozzászólás

  1. Tòth Gàbor Àkos Olajlàz az Őrségben🥰nagyon jo könyv, különösen azért mert emlékszem őrségi lànyként amikor a hatvanas években a falunkat hstàrolò erdőkben is fùtak az “olajosok”, ahigy a faludiak hîvtàk őket. Szàjtàtva néztük a begyùjtott kutakat otthonròl. Rengezeg termalvizet is talàltak arra felénk, hogy miért nem lett sem olajkùt sem wellness azt nem tudom.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük