Ilyen nincs! Egyből meglett az első pettyes gőte!

Ilyen nincs! Egyből meglett az első pettyes gőte!


Kert & vadon | Fotó: Centauri


“…Most már azt is tudjuk, hogy amennyiben elkészülnek a békáknak a mentő-tavak, nemcsak békáknak segítünk, hanem gőtéknek is….”

Lassan hónapok óta írok arról, hogy meg kell találni a gőtéket is a birtokon, a patakban vagy a nagyon közeli záportározóban, sőt arról is írtam, hogy várható két ritka gőtefaj is, de sokáig nem történt semmi. Aztán pár napja végre megérkeztek a gőték befogására alkalmas varsák, két darab.

Erről ITT írtam, sőt rövid videót is készítettem róla.


Amint megérkeztek a varsák, rögtön be is vetettük őket. A választás természetesen a legígéretesebb záportározóra esett, ami megajándékozott minket az idén már gyepi békával is.

Kissé nehezen raktam le a varsákat, mert nem volt ebben gyakorlatom. A varsák minduntalan feljöttek a víz színére, holott úgy lett volna a legjobb lerakni őket, hogy alámerülnek, amennyire csak lehet, de a kupolájuk kicsit kilátszik, hogy a varsába tévedő gőték feljöhessenek levegőt venni, amikor szeretnének.

A záportározó

mélyebb, nádszegéllyel benőtt részére helyeztem ki mindkét varsát, körülbelül arra a szakaszra, ahol a gyepi békákat is észleltem, fotóztam. Egyébként is az tűnik valószínűnek, hogy a legtöbb élőlény – így a gőték is – leginkább az élőlényektől hemzsegő és fedezéket meg kapaszkodót is leginkább nyújtó nádasban vagy annak szegélyében, környezetében mozog.

Az első varsát a zsiliptől délre helyzetem el a nádszegélyben, a másodikat pedig közvetlenül a zsilip szájában, ahol a nád jóval ritkásabb, viszont a víz mélyebb.

Úgy gondoltam, hogy talán a vízmű is vonzó lehet sok élőlénynek. Utóbbi helyen kénytelen voltam kővel lenyomni a varsát, hogy ne bukdácsoljon a víz tetején.


A záportározó az első reggelen, közvetlenül a varsák ellenőrzése előtt. Ekkor még nem tudtam, hogy mi lesz az eredmény, csak azt láttam, hogy szokatlanul kék a tározó vize. | Fotó: Centauri

Az volt a terv,

hogy amíg van esély gőtékre, tolom majd a varsázást, egészen addig, míg meg nem kerül az első gőte. Úgy gondoltam, hogy erre akár heteket is kell várni, de az is benne van a pakliban, hogy az idén már nem sikerül, mivel kicsit elkéstünk a kezdéssel. A gőték már bő másfél hónapja aktívak, és lassan befejeződik a szaporodás időszaka, elhagyják a vizeket, elvonulnak az erdőkbe, és legközelebb csak 2025 márciusában jönnek ismét a vizekhez, ahol megtalálhatom őket.

A szárazföldön keresgélni, az erdő avarjában szinte reménytelen.

Elvileg lehetséges,

de legyek bármilyen lelkes is, legyen bármilyen erős abbéli meggyőződésem, hogy az átlagosnál jóval értékesebb és érdekesebb nálunk a kétéltűfauna, az már nekem is sok volna – és nem fér bele szegény életembe –, hogy éjszakánként négykézláb túrjam hétről hétre az avart annak reményében, hogy valahonnan végül kibányászok egy eltévelygő gőtét.

Az viszont nagyon is belefér – gondoltam pár napja –, hogy amíg esélyes, mondjuk júniusig, akár minden áldott éjjel varsázzak, vagyis minden este nyolc körül elbattyogjak a tározóig, lerakjam a varsákat, majd másnap hajnalban-kora reggel felszedjem őket.

Hozzátartozik az is, hogy a varsák nemcsak gőtéket foghatnak, hanem számos vízirovart, és persze ebihalakat is, s utóbbiak között esetleg megkerülhetnek a gyepi béka utódai is, ami megint csak fontos és értékes adat volna a helyi gyepi béka populációról.

Másnap kora reggel

izgatottan persze, de nem túl nagy reményekkel baktattam el az első varsáig. De már az is okozott nem kicsi meglepetést, ugyanis vagy 20-30 ebihal, számos hatalmas csibor, háton úszó poloska, szitakötőlárva mellett egy siheder vízisikló is volt benne, ez pedig ismét csak fontos adat itt.

Ez a vízisikló negyedik előfordulása a birtokon vagy a környékén, és az első alkalom, hogy fényképezhettem is.


Ceruzánál alig vastagabb kölyök vízisikló. Először ebben az üvegben próbáltam fotózni, én naiv. Látszik, hogy jó ideje nem járt a kezemben sikló, holott régen… A kis sikló pillanatok alatt kisurrant. | Fotó: Centauri
Ez volna az első fotó itt helyben vízisiklóról, de ez a példány sehogysem akarta a face to face fotózást, minduntalan elfordult. | Fotó: Centauri

A második varsában

is körülbelül ugyanazt találtam, leszámítva a vízisiklót. Épp nyitottam volna az alját, hogy visszaengedjem a varsából az színes vízi társaságot – hisz gőte a második varsában sem volt –, amikor feltűnt, hogy a varsa tetején is van valami, valami nádszálféle. Ám közelebbről megnézve láttam, hogy egy gőte, aki épp megindul lefelé a varsáról, hogy belevesse magát a vízbe. A kis gőte nem a varsában volt, hanem a tetején, ahol valószínűleg megpihent csak. Hamar elcsíptem, mielőtt a vízbe csobbant volna, hogy lőhessek róla pár fotót.

Ez a gőte a leggyakoribb gőtefajunk, a pettyes gőte egy nőstény példánya volt. Megkerülésével nem csupán egy új fajjal lettünk gazdagabbak, hanem egy egész új csoporttal. A gőték egyetlen faja sem szerepelt eddig a fajlistánkon. Eleve nehéz már új gerincesfajokat találni 24 év után.


2024.04.27. | A birtok első gőtéje, egy nőstény pettyes gőte. Alatta egy erdei béka ebihal. | Fotó: Centauri
Szemtől szemben | Fotó: Centauri

Fantasztikus érzés volt, hogy nem kellett heteket, hónapokat várni, hogy megszülessen a bizonyosság: ahol gyepi békák, ott gőték is élnek. Ez mostantól nem kérdés. Most már csak azt kell megtudunk, hogy a gyakori pettyes gőtéből vajon mennyi van a környéken, és vajon valóban jelen van-e itt a két másik, ám jóval ritkább faj:

  • az alpesi gőte
  • és az alpesi tarajosgőte.

Utóbbi nem mellesleg Magyarország legritkább kétéltűfaja is.

Most már azt is tudjuk, hogy amennyiben elkészülnek a békáknak a mentő-tavak, nemcsak békáknak segítünk, hanem gőtéknek is.

Épp ezért nem állunk meg,

mivel közeledik az este, már ezekben a percekben is ott van ismét mindkét varsa a záportározóban, éjjel dolgozni fognak, és reméljük előbb-utóbb megint fog gőtét is. Tegnap éjjel is a vízben voltak, de ma reggelre néhány ebihalon és szitakötőlárván kívül semmit sem hoztak. Pár éjszakát még a tározóban próbálkozunk, de a napokban újabb vizeket is megnézünk, és mint mindig, ezúttal is reméljük a legjobbakat.

Csak előre! Hajtunk tovább az alpesi és az alpesi tarajosgőtére!        


Az első pettyes gőte portré a birtokon élő gőték egyikéről! | 2024.04.27. | Kissé hihetetlen, hogy ilyen gyorsan ment. | Fotó: Centauri
erdei béka ebihal embrió
Erdei béka “gyerekek” ugyanabból a varsából. | Fotó: Centauri | Határozta: Bombay Bálint

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

7 hozzászólás

  1. Béka gyerekek- de cuki:-))) nekem a béka fejlődése a legérdekesebb. Még a lepkéken is túltesz.

  2. S mi a helyzet a patakkal, Cen’? Annak az állatvilágát is vizsgáljátok? Van-e ott esély békákra vagy gőtékre?

    1. Author

      A patak is sorra kerül, ha még beleférünk az időbe, erről külön írok, ott ugyanis vannak más sejtéseim is, de igen: lehetnek békák, gőték. Békákat szoktunk is látni, főként tavasszal barna varangyokat. Hamarosan duzzasztunk is a patakon, ha minden jól megy.

      1. Szuper! Köszi!
        (Szeretem és irigylem a patakodat. 🙂 )

  3. Nagyon örülök, a bèkagyerekeknek is!
    Nagyszerü fotókat “lőttél”.

  4. Örülök a gőtekislánynak, és az ebihalaknak is! Apropos, az ebihalak már viselik felnőttkoruk megkülönböztető jegyeit? Honnan fogod felismerni a gyepi béka porontyait? A sikló képe is szuper, bár nekem elég a kép róla!. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük