Hatalmas napkitörés érte el a Földet a Nap túloldaláról
Hatalmas napkitörést detektáltak március 12-én, amely a Nap Földdel átellenes oldaláról lépett ki, mégis elérte a bolygónkat. Jelenleg úgy vélik a kutatók, hogy a kitörés egy AR3234 jelű, korábban aktív régióból érkezhetett.
A napkitörés, más néven koronaanyag-kidobódás szokatlanul gyorsan, másodpercenkénti 2127 kilométeres sebességgel haladt, így R-típusú (az angol rare, azaz ritka szóból) besorolást kapott.
A kitörés valószínűleg telibe találta a NASA Parker napszondáját is, amely legutóbb március 17-én, tizenötödjére közelítette meg a csillagot, 8,5 millió kilométerre elhaladva. Az űreszköztől utoljára március 13-án érkeztek adatok, most pedig a következő letöltésre várnak.
A kitörés úgynevezett halo típusú koronaanyag-kidobódás volt, amikor az anyag halo, vagyis gyűrű alakban, látszólag egyenletesen távolodik el a Naptól.
Az ilyen kitörések függenek a megfigyelő pozíciójától is, és akkor láthatók a legjobban, amikor a napkitörés vagy pontosan a Föld felé, vagy, ahogy ebben az esetben is, pontosan az ellenkező irányba történik.
A hatást a Földön is érezni lehetett: a napkitörések nagy sebességgel terjednek az űrben, és az így keletkező lökéshullám az útjába eső részecskéket is elképesztő sebességre gyorsítja.
Ezek a Napból származó, nagy energiájú részecskék a Naptól a Földig tartó körülbelül 150 millió kilométeres utat mintegy 30 perc alatt teszik meg.
Forrás: MTI, képek: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben
Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!
Kérj tőlünk hírlevelet!
Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!
Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.
Vajon ezek a szokatlanul erős napkitörések milyen hatással vannak a bolygónkon élőkre, mert abban biztos vagyok, hogy volt és van hatása.
Volt az utóbbi hetekben felénk irányuló is , nem is kevés, nem véletlen, hogy elég sokszor lehetett látni hazánkból is az északi fényt.