Merre tart a mezőgazdaság?

fenntartható agráriumért

Kihirdették a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat eredményeit


A mostani európai gazdatüntetések is rávilágítanak arra, hogy a mezőgazdaság terén nagy átalakításokra van szükség, ha azt akarjuk, hogy a termelők is jól járjanak, de a fenntarthatóság és természetvédelem se szenvedjen csorbát.

Milyen trendek várhatók az étkezésben és a mezőgazdaságban?

Változik a klíma és a környezet, akárcsak a fogyasztói igények. Emiatt átalakul az élelmiszerpiac, és egyre fontosabb kérdés lesz az élelmiszerellátás biztonsága. A geopolitikai konfliktusok miatt akadozhatnak az ellátási láncok, így az élelmiszer egyre inkább stratégiai termékké válik, miközben a fenntarthatóság egyre erősebb elvárás a termelőkkel szemben is.

A szakemberek számítanak többek között a klímabarát, ellenálló növényfajták és a precíziós állattartás térnyerésére. Emellett változások jöhetnek az alapanyagellátásban is, a kereslet pedig az alternatív étrendek és fehérjeforrások, valamint a kész- és gyorséttermi ételek irányába mozdulhat el.

Ösztöndíjpályázat a fenntartható agráriumért

A K&H bank fenntartható agráriumért hirdetett ösztöndíjpályázatának célja az olyan innovációk megtalálása, amelyek megoldást jelenthetnek a kihívásokra. Az ösztöndíj anyagi támogatással segíti az agrárágazat fenntartható, hosszú távú fejlődését szem előtt tartó hallgatók tanulmányát, kutatómunkáját.

A pályázat tapasztalatai alapján a fiatal magyar agrárszakembereket a kihívások közül a fenntartható vízgazdálkodás foglalkoztatja leginkább, de kutatják többek között a növénytermesztés tápanyag-visszapótlási technológiáit is, valamint a növényi antibiotikumok alkalmazási lehetőségét az állattenyésztésben.

Az eredményeket hétfőn hirdették ki: az intézményi különdíjat az Állatorvostudományi Egyetem kapta, a PhD-kategória nyertese pedig Fierpasz Ádám lett, aki precíziós vízgazdálkodást támogató vízmonitoring-rendszerrel pályázott. A mesterképzés kategória első helyezettje, Szabó Ábel állattartásban hasznosítható antibiotikum-alternatívák hatékonyságának meghatározásával jelentkezett. Az alapképzés kategória egyik nyertese, Balogh Levente az öntözési vízkészlet biztosításának lehetőségeit vizsgálta, Hajgató Anna pedig a vízbázis nitrátszennyezettségének csökkentésével foglalkozott.

Az ösztöndíjra a 2023-as pályázatot megelőző nyolc évben 380 szakmai munka érkezett. Ezek közül hatvanketten kaptak összesen 10,2 millió forint támogatást a kutatómunkájuk folytatásához.

Forrás: MTI, K&H, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több mezőgazdaság

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több fenntarthatóság

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

1 hozzászólás

  1. A kereslet “a kész- és gyorséttermi ételek irányába mozdulhat el”.
    Vajon miért? Miből következtettek erre?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük