Bejgli és biológia | A karácsonyi bejgli élettani hatásairól

Bejgli és biológia | A karácsonyi bejgli élettani hatásairól


Sajnos mindig akadnak, akiknek nem sikerül békében megünnepelni a karácsonyt december 24-én, de van remény, hisz sok békétlenség forrása könnyen megszüntethető. Ritkán teszem, de kénytelen vagyok ismét életvezetési tanácsadóként szólni hozzátok.


Fotó: Centauri

Széles körben ismert

a vitaminok és különböző nyomelemek jótékony hatása, ám szinte semmit sem hallani arról, milyen áldásos hatással bír a bejgli. Sőt némelyek – súlyos tudatlanságukban – arra vetemednek, hogy a karácsonyi bejglizés szokásán élcelődjenek. Míg például a C-vitamin számos gyümölcsből és zöldségből felvehető, ugyanígy kálciumra vagy káliumra is sokféle élelmiszerből tehetünk szert,

addig az úgynevezett bejglikumhoz kizárólag a bejgliből juthatunk hozzá.

A bejglikum

A bejglikum roppant összetett molekula, mely sehol másutt nem jön létre, mint a bejgliben, ugyanakkor elengedhetetlen a szervezet, főként az idegrendszer számára. Nem helyettesíthető semmivel, és hiánya súlyos tünetegyütteshez vezet, többek között elviselhetetlen feszültséghez, kritikus esetekben idegrohamokhoz és hisztériához. A bejglikum segíti más, az idegrendszer számára szintén fontos elemek, így például a magnézium felszívódását is.

A bejglikum sajátossága, hogy bomlása során úgynevezett bejglicidek keletkeznek,

melyek viszont rosszkedvet, levertséget, fáradékonyságot okoznak. Mielőtt azt hihetnénk, hogy a bejglicidek kedvezőtlen hatását a bejglifogyasztás csökkentésével kezelhetjük, fontos leszögezni: a bejglicidek csak akkor fejtenek ki kedvezőtlen hatást, ha ugyanakkor a bejglikum-koncentráció nem megfelelő a szervezetünkben.

Ezt nevezi a tudomány bejgli-egyensúlynak,

amit sokszor azért nem tudunk beállítani az ideális szintre, mert karácsonykor úgynevezett bejgli-boommal jut a szervezetünkbe bejglikum, vagyis hirtelen nagyon sok, ennek megfelelően nem sokkal később a bejglicidek szintje is drasztikusan megemelkedik,

így a bejglikum-bejglicid egyensúlyt csakis újabb, jelentős mennyiségű bejgli fogyasztásával tarthatjuk a megfelelő szinten. Ezért nem javallott a bejglifogyasztás drasztikus csökkentése. A szervezet jelzi is ezt a számunkra, ezért van az, hogy miután megettük az első szelet bejglit, már nehezen hagyjuk abba.

Szintén a bejgliben találhatók az ún.

bejglipidek,

melyek a szervezet energetizálásában és a sejtvázak megerősítésében játszanak szerepet, így a bejglievő igen hamar energetikusabbnak, stabilabbnak érzi magát, nemcsak pszichésen, hanem fizikailag is.


Fotó: Centauri

A bejgli megvonása épp azért járhat együtt ijesztő tünetekkel, mert a némi késleltetés után létrejövő bejglicidek épp az ellenkező irányban hatnak, vagyis energiavesztéshez és instabilitáshoz vezetnek sejtszinten is. Így a bejglifogyasztó első körben nemcsak kiegyensúlyozottabb lesz, de energikusabb és stabilabb is, majd a bejglicidek hatására mindennek épp ellenkezőjét tapasztalja.

Ezért, ha egyszer valaki bejglievésbe kezdett, tilos őt erről lebeszélni, épp ellenkezőleg: újabb és újabb bejglit kell biztosítani a számára, hogy ne nyíljon kritikusan nagyra az úgynevezett bejgli-olló.

A bejglifogyasztás legnagyobb rákfenéje az, hogy eléggé el nem ítélhető módon az év egyetlen, rövid időszakához kötődik, így december 24-re a populáció jelentős hányada súlyos bejglikumhiányban szenved, viszont jó hír, hogy a bejglikum a leghamarabb felszívódó vegyület, így – szemben sok egyéb vegyülettel és nyomelemmel – hatása gyakorlatilag azonnali.

Könnyen megfigyelhetjük ezt 24-én:

a bejglievő gyakorlatilag az első falatok után megnyugszik.

Ennek oka többek között az, hogy a bejglikum nem egyszerűen gyorsan hat, de már a nyálkahártyán keresztül is jelentős mennyiségben szívódik fel.

Sok karácsonyt menthetne meg, ha a fentiek széles körben ismertek volnának, hisz így pontosan tudná mindenki: csak addig kell kibírni, míg az első falat bejgliig el nem jutunk. A bejglikum erejét mi sem jelzi jobban, minthogy a bejgli puszta említése is felerősítheti a hiánytüneteket, így miután ezt elolvastad, kénytelen leszel magadhoz venni egy újabb adagot.


Fotó: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több konyha

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mégsem annyira áldásos az időszakos böjt?

Az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségre tesz szert, és a tavaszi böjti időszakban különösen gyakran kerül a figyelem középpontjába az időszakos vagy szakaszos böjt…Tovább

még több karácsony

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mikor voltak a leghavasabbak a karácsonyok?

Az Országos Meteorológiai Szolgálat összefoglalót készített arról, hogy mennyire voltak havasak a karácsonyok 1901-től kezdve. Ebből kiderül, hogy a havas karácsonyok gyakorisága…Tovább

5 hozzászólás

  1. Akkor már tudom miért megy a lecsóba a Szentestém- nem tudok bejglit sütni és az idén a barátaim sem hoztak:-)))))))))))).

    1. Author

      Brit tudósok kimutatták, hogy az elvonási tüneteket jelentősen csökkenti, ha a bejgliről olvasunk vagy bejglis képeket nézegetünk 🙂 ne add fel, Lívia!

  2. Orvosi lapokban terjeszteni kellene a bejgliről az itt leirtakat, lehet, sok “beteget” lehetne vele kezelni.
    Napi 3×2 szelet adagolással. 🤣

  3. Istenem, Cen’, mi lenne velünk nélküled…☺️🤗
    Beigli – bumm, zseniális!
    Ez van , ha egy nagyszerű író biológus is. Köszi. 🤗❄️❄️❄️🌲

  4. Boszorkányság! Közben írt a lányom, hogy kész van, holnap hoz. Most megkezdem, amit a fiam hozott.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük