Bárhonnan összegyűjthetik a DNS-ünket

DNS

DNS gyűjtés | Bárhonnan összegyűjthetik a DNS-ünket


dns

Bármerre járunk is, a földfelszín, a víz és a levegő tele van elhagyott növényi, állati – és emberi sejtekkel. Akinek pedig eszébe jut összegyűjteni ezeket, rengeteg információra tehet szert. A kutatók ezeket a maradványokat környezeti vagy e-DNS-nek nevezik, és mostanra a technika odáig fejlődött, hogy az így nyert adatokból messzemenő következtetéseket lehet levonni az adott élőhelyen jelen lévő organizmusokról és ökológiai szerepükről, beleértve azokat az embereket is, akik ott jártak.

A Floridai Egyetem Whitney Tengeri Biotudományi Laboratóriumának és Tengeriteknős-kórházának csapata a homokban talált teknősnyomokból vett mintát, hogy segítségével a veszélyeztetett közönséges levesteknősököket tanulmányozza, különös tekintettel arra a vírusra, amely a hüllők gyakori rákos megbetegedéseit okozza.

A genetikai anyag vizsgálatakor azonban észrevették, hogy emberi DNS is keveredett a mintába, és úgy döntöttek, hogy alaposabban tanulmányozzák ezt a jelenséget.

Szintén találtak emberi DNS-t az írországi Avoca folyóból gyűjtött mintákban, majd önkénteseket is bevontak a folyamatba, akiknek homokban hagyott lábnyomát vették alaposabban szemügyre, az ezekből származó DNS szekvenálásával. Végül levegőmintákat vettek a teknősklinika egyik helyiségéből, ahol hat ember dolgozott. A mintákból azonosíthatók voltak az ott dolgozó önkéntesek, a kezelt állatok és a gyakori állati vírusok.

A kutatók által összegyűjtött genetikai információkból következtetni lehetett az emberek származására, illetve különböző rendellenességekre és betegségekre, például autizmusra, cukorbetegségre, szembetegségre, illetve rákkal és szívbetegségekkel összefüggésbe hozható változásokra.

A szekvenciák lefedték az emberi genom nukleáris és mitokondriális régióit is, vagyis meg lehet határozni belőlük legalább az ott járt ember nemét és genetikai származását.

Mindez egyelőre ennél messzemenőbb következményekkel valószínűleg nem jár, de elképzelhető, hogy később szükség lesz valamiféle szabályozásra az e-DNS-ek gyűjtésével és felhasználásával kapcsolatban, amely megakadályozhatja az esetleges visszaéléseket.

Forrás: CNN, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több genetika

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több tudomány

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük