Ökomúzeumba tömörülnek az Erdélyi-szigethegység községei

erdélyi-szigethegység

Ökomúzeumba tömörülnek az Erdélyi-szigethegység községei


Úttörő kezdményezés indul Romániában, melynek keretében ökomúzeummá szervezik az Erdélyi-szigethegység (Munții Apuseni) hagyományos hegyvidéki településeit. Az ökomúzeum térsége nagyban megegyezne a Bihar, Kolozs és Fehér megye hegyvidéki részén elterülő nemzeti park 75 ezer hektáros területével.

A múzeum a népi építészetéről és néphagyományairól híres román Mócvidék (Tara Motilor) eredeti képének és hagyományainak megőrzését célozza, és szeretné az embert saját természeti és kulturális környezetében elhelyezni. A nemzeti park a koncepcióba beépítené az elmúlt ötven évben született európai javaslatokat is, amelyekről a helyi közösségeknek is átadná a tudást, és ernyőszervezetként felügyelné a múzeum megszervezését.

Kezdetben hét-nyolc, később még több település csatlakozna önkormányzati döntéssel. Első körben a nemzeti park területén lévő tizenhét községet hívták meg, az egyeztetések tavaly kezdődtek el. Elsőként a Fehér megyei Felsőgirda (Garda de Sus) képviselőtestülete döntött a csatlakozásról, és márciusban a megye másik négy községe is napirendre tűzi a kérdést. Bihar megyéből Bondoraszó (Buduresa), Kolozs megyéből Székelyjó (Sacuieu) község csatlakozna. Az első tagok májusban írhatják alá az ökomúzeum chartáját, vállalva, hogy követik az ebben megfogalmazott, a helyi identitás, értékek őrzésére irányuló alapelveket.

A projekt megvalósítását segíti, hogy a fiatalok nyitottak a hagyományos falukép, a népi hagyományok őrzésére, közülük sokan visszatérnek falura, ahol a helyi értékekre építő saját vállalkozást indítanak, így a múzeum a térség gazdasági fejlődését is elősegítené.

Bihar, Kolozs és Fehér megye önkormányzata 2021-ben fogott össze az Erdélyi-szigethegység kivételes szépségű karsztvidékének fejlesztése, népszerűsítése, turizmusának fellendítése céljából. Vállalták, hogy területükön felújítják a Pádis-fennsík természeti látványosságaihoz vezető utakat, és közös projektet dolgoztak ki egy hegyvidéki kerékpárúthálózat kiépítésére. 227 kilométer kerékpárút épül uniós alapokból, ebből 99,3 kilométer Bihar, 92,4 kilométer Kolozs, míg 35,3 kilométer Fehér megye területén.

A magyar, román és nyugat-európai bakancsos turisták körében egyaránt népszerű Erdélyi-szigethegység területén mintegy 1500 barlang található, több közülük nemzetközi jelentőségű. Leglátványosabb része a Pádis-fennsík és környéke, főbb látnivalói a Csodavár, a Galbena-sziklaszoros, a Szamos-bazár, a Medve-barlang, az aranyosfői (szkerisórai) jégbarlang és a havasrekettyei vízesés.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több Erdély

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több utazás

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Új kompot kapott a Tisza-tó

Magyarország második legnagyobb tava a Tisza-tó, és nagyon közel van a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz is. A tavat, a nemzeti parkot és a környéket…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük