Rizsfelfújt vagy másként rizskók | rizskoch | hétköznapra

rizsfelfújt

Rizsfelfújt vagy másként rizskók | rizskoch | hétköznapra


Azokat az ételeket készítem a legszívesebben, melyekből gyerekkoromban sosem volt elég. Ilyen a rizsfelfújt is. Otthon is gyakran került az asztalra, és az iskolában is, de valahogy sosem annyi, amennyit szerettem volna 


Sok ilyen ételről alakult bennem az meggyőződés, hogy ezek elkészítése bizonyára macerás. A rizsfelfújtról is ezt hittem, holott állati egyszerű és nagyszerű étel.

Ahogy korábban írtam már ITT, kedvelem a nagy adagokat, többek között azért, mert nagy adagok esetén az ember napokig írhat (és ehet meleg ételt) anélkül, hogy sütni-főzni kelljen. Ennek hátulütője viszont, hogy nem eléggé változatos az étrendem. De a rizsfelfújt megint hozott egy kis színt.

A legtöbb helyen második fogásnak szánják, én desszertnek, harmadik fogásnak szeretem.


RECEPT

Hozzávalók:

Kb. 1 kg. rizs,

kb. 1 liter tej,

cukor,

10 tojás,

egy kis vaj,

egy kicsi zsemlemorzsa.


Ha csak a hozzávalókat nézzük, máris nyilvánvaló, hogy a rizsfelfújt faékegyszerűségű étel.

Először készítek egy tejberizst. Kevés vízben főzöm – mert állítólag nem puhul a rizs rendesen, ha rögtön tejben főzzük –, amikor pedig már szinte teljesen megfőtt, adagolni kezdem a tejet, s apránként a cukrot is. Utóbbit ízlés szerint, bár a felfújt nem kell, nagyon édes legyen, hisz majd lekvárral vagy szörppel tálaljuk.

Két dologra érdemes odafigyelni. Egyrészt a tejberizs könnyen leég, ezért folyamatosan kevergetni kell. Talán ez az egyik macerás rész, főként, ha a rizs megpuhulása várat magára. A másik – s erre nemrégiben jöttem rá –, a tej adagolásával óvatosan kell bánni, hogy a rizs megpuhulását elérve a tejberizsünk a lehető legsűrűbb legyen. Ez az egyik záloga annak, hogy végül egy könnyen szeletelhető felfújtat kapjunk.

Bár a rotyogó rizst felügyelni kell, azért menet közben leüthetjük a 10 tojást, elválasztjuk a sárgáját és a fehérjét. A sárgájához azért szoktam némi cukrot adni, mert a cukor kristályokkal egészen simára kikeverhetem, így az szebben oszlik majd el a felfújtban. Ha a tejberizs elkészült, leveszem a tűzhelyről, és felverem a fehérjét. Nem baj, ha közben a tejberizs hűl egy kicsit. Én még mindig egy villával verem fel a fehérjehabot. Úgy, ahogy annak idején anyámtól tanultam. Addig verem, míg olyan kemény nem lesz, hogyha megfordítom a tálat, fejjel lefelé is megáll benne. Amikor már szinte készen áll a felvert fehérje, ahhoz is adok egy kis cukrot, mert cukorral valamivel még keményebb, egészen fényes habot kapok.

Ha készen áll ez a három dolog:

tejberizs

kevés cukorral simára kevert tojássárgája

kevés cukorral fényes-keményre felvert tojásfehérje

akkor először a sárgáját keverem be a tejberizsbe. Ez egyszerű művelet. A habot viszont óvatosan rakom a tejberizsbe, és nem belekeverem, hanem lassú mozdulatokkal beleforgatom. Természetesen addig, míg egyenletesen el nem oszlik. Arra törekszem, hogy a hab a rizsben a lehető legkevésbé törjön össze.

A tepsit már előzőleg kikenem vékonyan vajjal, aztán megszórom zsemlemorzsával, hogy a felfújt ne tapadjon le. Miután mindent összekevertem, beleöntöm a tepsibe, és elegyengetem. Hosszú és nagy sütésre nincs szükség, hisz amit sütünk, az voltaképp már főtt étel. Sok mindent készítek érzésre, a hőmérséklet 100-150 foknál nem magasabb. Igazán csak arra van szükségünk, hogy a felfújt egy kicsit feljöjjön, átsüljön, s végül a teteje egy icipicit megpirosodjon.

Frissen még omlós az ilyen felfújt, de ha kihűlt, remekül szeletelhető. Az állaga leginkább a birsalmasajtéra emlékeztet. Mint valamiféle márványos tésztában, szépen összeállnak és egymáshoz simulnak a rizsszemek. A felfújtat felszeletelve, tányérra polcolva beteszem a hűtőbe, ahonnan bármikor kivehetek egyet. Melegíthetem is, jól áll neki, egy rövid mikrózás mit sem von le az élvezeti értékéből.

Én leginkább a klasszikus sárgabaracklekvárral szeretem.

Laktató, és mivel sok tejjel készülő, nem egy agyoncukrozott étel, egészséges is, ráadásul nekem gyermekkorom békésebb, idilli hétvégéinek hangulatát hozza vissza, de a dolgos hétköznapokra is remek.


Fotó: Centauri

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.

    még több konyha

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Átalakult a borravaló intézménye

    Továbbra is népszerű a borravaló intézménye Magyarországon, de a fiatalabbak már jobban meggondolják, mennyivel adjanak többet a szolgáltatásokért…Tovább

    még több bor

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Geo Terroir kutatócsoport alakult

    Több tudományterület szakembereinek együttműködésével a hazai agrárium, élelmiszeripar és turizmus fejlődését segítő Geo Terroir kutatócsoport…Tovább

    3 hozzászólás

    1. A rizsfelfújtba mehet még egy kis mazsola is – ha előtte nem ettük meg az összeset, ami otthon volt 🙂 -, és jót tesz az ízének egy kevés reszelt citromhéj is.

    2. Nagyon guszta, és csodás a tálalás is!

    3. Kitűnő recept és a végeredmény nagyon étvágygerjesztő!
      Milyen szép a tányér amin tálaltad:-)

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük