Mikroműanyagok és gyógyszermaradványok a Balatonban

Balaton

Mikroműanyagok és gyógyszermaradványok a Balatonban


A Balaton történetében először bizonyosodott be, hogy a tóban jelen vannak különféle mikroműanyagok, ráadásul gyógyszermaradványok is kötődhetnek hozzájuk.

Az ökoszisztémákban megjelenő mikroműanyag az utóbbi évtizedben egyre nagyobb aggodalomra ad okot, ezek a parányi polimerek ugyanis akut és krónikus hatásokat okozhatnak az algákban, illetve gerinctelen és gerinces szervezetekben is (link).

Az is egyre nyilvánvalóbb, hogy a mikroműanyagok felületéhez emberi eredetű szennyező anyagok (például gyógyszermaradványok, policiklusos aromás szénhidrogének és növényvédőszerek hatóanyagai) is hozzákötődhetnek, és ez tovább erősítheti az anyagok toxikus hatását, valamint az élő szervezetekben és a táplálékláncban történő feldúsulását.



A vizsgálatok során a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. szakemberei hétfajta polimertípust azonosítottak az ötven-száz mikrométeres mérettartományban, amelyek közül a polipropilén- és a polietilén-szemcsék voltak a leggyakoribbak.

Típustól függetlenül ezer literenként átlagosan öt és fél fordult elő belőlük, amely hasonló a más európai tavakban mért értékekhez.

Igazolni tudta a kutatócsoport azt is, hogy a polisztirol és a polietilén önmagában, illetve egyes fogamzásgátló-maradványokkal együtt viselkedési és biokémiai változásokat okoz a nagy vízibolha egyedeiben.

Az új eredmények és tapasztalatok alapján a szakemberek olyan további antropogén eredetű mikroszennyezőket keresnek, amelyek vizes közegben bizonyíthatóan megkötődnek a mikroműanyagok felületén.

Forrás: MTI, kép: Bence Balla-Schottner/Unsplash


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.

    még több Balaton

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Magyarország híres fái | Fotókiállítás

    Május 4-én, szombaton 13 órakor nyílik meg az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című kiállítás a badacsönyörsi Folly Arborétumban, amelyen Magyarország híres…

    Képek | Ilyen lett a megújult Sió-zsilip

    Átadták a megújult Sió-zsilipet, melynek egykori üzemi területét közösségi térré alakították. A felújítással korszerűsítették a zsilipet, és kétszeresére növelték a vízáteresztő kapacitását…Tovább

    még több műanyag

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    3 hozzászólás

    1. A műanyag tipikusan az az anyag, ami áldásból átok lett. 🙁 Egy emberöltővel korábban arról szóltak a kísérletek, hogy mennyi természetes anyagot kiválthat, főleg a megmunkálhatósága és a tartóssága miatt. Tényleg tartós, majdnem örök. 🙁

      1. Author

        Na igen…ha nem dobnánk el ilyen mennyiségben, és tényleg csak kiváltott volna bizonyos anyagokat, nem pedig generált volna egy csomó felesleges új cuccot, talán nem is lenne baj.

    2. Bevallom rákerestem a nagy vízibolhára:-)))el sem tudtam képzelni milyen és hogyan lehet a kutatás tárgya. A másik, hogyan kerülnek hormon tartalmú készítmények a Balatonba? Milyen vicces lenne, ha attól, hogy a fogamzásgátlót szedő nők nyáron belepisilnek a vízbe:-))))))
      Bocs ezt a poént nem bírtam kihagyni. Akárhogy is töröm a fejem nem tudok rájönni.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük