Top 10 | A legszínesebb madarak a kertben

Top 10 | Legszínesebb madarak a kertben


Kert & vadon


“…A rovarok szemszögéből nézvést egytől egyig szörnyetegek. Talán a repülés története is a rovarokkal kezdődött; talán ők repültek fel először, hogy a rájuk vadászó állatoktól megszabaduljanak….”

Miután megmutattam, milyen madarak énekelnek a birtokunkon, hadd mutassam meg a legszínesebb madarainkat is. Ezek egy része bármely udvarban, bármely kert fölött felbukkanhat.

A felhőtlen gyönyörködés is megengedett.

Szeretném megmutatni, hogy a virágok és lepkék mellett a madarak is mennyi színt hozhatnak egy udvarba!

Kezdjük a legszínesebbel!


gyurgyalag

1. | Gyurgyalag | Merops apiaster


Gyurgyalag (Merops apiaster) | A gyurgyalagnak minden jól áll, de leginkább az üldögélés. Ennél jobban csak a páros üldögélés áll jobban. Esetleg még az, ha mindezt alkonyi fényben teszik. | Forrás: Wikipédia

A Gyurgyalag (Merops apiaster) nemcsak a birtokunk, hanem Európa legszínesebb madara is. Régi vágyam, hogy költő párokkal dicsekedhessek, de mivel a gyurgyalag földi üregekben, partfalakban fészkel, nem oly egyszerű projekt ez. Bár reméljük, hogy 2024-ben ezügyben is léphetünk előre valamit. Nincs (még) olyan meredek partfalam, ami jó lehetne. Beérem egyelőre azzal, hogy a környéken fészkelők rendszeresen repkednek az udvar fölött.

Néha az is előfordul, hogy a birtok fáin megpihennek.

Miattuk – ahol lehet – érdemes meghagyni a kiszáradt fákat. Előszeretettel gyűléseznek ilyen kopár fákon. Egy ilyen meghagyott diófának köszönhetem a birtok történetének legtöbb gyurgyalagját is. Erről a rekordól ITT írtam.

A víz jelenléte is segíthet, mivel a vizet szereti a szitakötő, a szitakötőket meg a gyurgyalag. És a méheket is szereti, ezért a méhészek viszont nem rajonganak a gyurgyalagért. De nincs mit tenni, szerencsére fokozottan védett.



2. | Sárgarigó | Oriolus oriolus


A képhez tartozó alt jellemző üres; sargarigo-w-comm-1024x768.jpg a fájlnév
Sárgarigó | Forrás: Wikimedia commons

Rendszeres fészkelő nálunk, alig akad olyan év, hogy kimaradna. Jobb években akár 2 pár is fészkel a 11 hektáron. Volt olyan év is, amikor közvetlenül a háznál, egy cseresznyefán költött, így a nap bármely órájában láthattam.

A hím egészen lenyűgöző.

Szereti a nagy, szellős fákat, mint amilyen egy öreg diófa. A patakparton is talál ilyen fákat bőven. Nem mellesleg művészi fészket épít; csészealakút, akár sok más énekesmadár, de azt nem ágvillával alulról megtámasztja, hanem felvarrja egy ágvillára. A sárgarigó fészke lóg a levegőben!


3. | Tövisszúró gébics | Lanius collurio


Hím tövisszúró gébics (Lanius collurio) Visszafogott ízlés különös szokásokkal |  Forrás

Pár évre kimaradt nálunk de aztán visszatért, sőt: 2023-ban rekordot is felállított. Rendszeresen költ, méghozzá az udvar közvetlen közelében, így aztán az udvarba is bejár. A tövisszúró gébicsek nem mindig feltűnőek, még a hímek se, hisz méretben meg sem közelítik a gyurgyalagot vagy a sárgarigót, de ha közelebbről vagy távcsővel figyeljük, a hímek kifejezetten színpompásak. Visszafogottabb színnel operálnak, de szépek.

A nevük egy különös szokásra utal.

Ha a gébics több zsákmányt ejt (főként rovarokat, szöcskéket, sáskákat), mint amennyi elfogyasztására pillanatnyilag képes, elrakja őket a „spájzba”. A spájz mindig egy tövises bokor, kökény vagy gyepürózsa. Ezt itt talál bőven, több ezer kökény közül válogathat. A felesleges rovarokat tövisre tűzve tárolja a raktárban. Előrelátó, gazdálkodó madár. Ügyes.


4. | Fácán | Phasianus colchicus


A fácán (Phasianus colchicus) tojók egészen szerények, de a kakasok színpompája egészen rendkívüli. Közelről nézve megszokhatatlan. Pompás. | Forrás

Keveseknek jutna eszébe a fácán, ha színes madarakról van szó, pedig ő az egyik legszínesebb. Errefelé – mivel ez erősen erdős terület – régebben nem volt fácán. 18-20 évvel ezelőtt azonban fácánokat is neveltem a háznál, melyek aztán apránként megszökdöstek, igaz, nem is igen zártam őket.

A fácán ugyanis nem igazán szelídíthető,

hiába neveljük csibekorától fogva. Azóta vannak fácánok, s mivel errefelé nem vadásszák, egyre többen. Nászidőszakban is bejár egyik-másik kakas az udvarba, a téli madáretetőn is megjelennek. Gyakran ki sem kell lépni a házból, hogy lássam. Más kérdés, hogy amikor váratlanul felreppen a lábunk mellől a nádban, a frászt hozza ránk.

Lehet, hogy egyszer egy ilyen fácán okozza a halálom.


Ebben a rövid videóban több színpompás madárfajunk is felbukkan, nemcsak a fácán, hanem a tövisszúró gébics is.

Nagy fakopáncs Centauri

5. | Nagy fakopáncs

| Denrocopos maior


Nagy fakopáncs (Dendrocopos maior) Kevés szín, de az dekoratívan. | Fotó: Centauri

Ő szinte minden kertben ott van, és vitathatatlanul az egyik legszínesebb, legdekoratívabb faj egy kertben. Róla, és általában a harkályokról részletesen írtam korábban. Őszintén tudom ajánlani.

Alig találni a kertekben a harkályoknál érdekesebb madárfajokat.

Mindenki azt hiszi, hogy ha valakit jól ismer a madarak közül, akkor az a harkály, hisz már ott volt gyermekkorunk mesekönyveimben is, ám valójában igen kevesen tudják róla, hogy a harkályok világa szó szerint a csodák világa.



zöld küllő

6. | Zöld küllő | Picus viridis


Mérete és színei miatt ez a harkályfaj is felkerül a listára, már csak azért is, mert szintén sokan ismerhetik. Még a nagyobb városi parkokban, lakótelepek környékén is előfordulhat, főként peremkerületekben.

Feltűnő, színes, hangos madár.

Szereti azokat a területeket, ahol ligetes, fás területet nagyobb rétek, kaszálók szakítanak meg. Ha szeretnénk zöld küllőt, törekedjünk arra, hogy a gyepterületeket mindig egészítsék ki magas füvű kaszálók is. Ezeken a területeken a zöld küllő legfontosabb tápláléka a hangyatojás. Jelentősebb hangyavárak csak ott tudnak kialakulni, ahol nem nyírják állandóan a füvet.


zöld küllő
Zöld küllő (Picus viridis) Itt győződhetünk meg arról, hogy az élénk vörös és a visszafogott olívzöld remek kiegészítői egymásnak. | Forrás: Wikipédia

7. | Tengelic | Carduelis carduelis


Tengelic (Carduelis carduelis) sok kis tarka – mennél több, annál jobb | Fotó: Centauri

A téli madáretető legszínesebb jószága, mely némi szerencsével a tél elvonulása után is nálunk marad. Kedveli az örökzöldeket fészkelésen, de használ bodzát, és alacsonyabb lombos fákat is. Nálam sajnos az utóbbi években nem mindig fészkel, de a környéken azért természetesen akad.

Ahol tengelice fészkel, ott általában zöldike is. Sok területen viszont mindketten megritkultak. Nyugat-Európa bizonyos régióiban mára katasztrofális a helyzet. Ennek hátterében sokszor egy járvány áll, ami elsősorban a zöldikéket tizedeli, de sajnos a tengelicéket is érintheti.



8. | Kék cinege | Parus caeruleus


Kék cinege (Parus caeruleus) Szép és cuki | Fotó: Centauri

Szintén a téli madáretetőről ismerjük leginkább. A széncinege is színes, de nincs olyan harsány kékje, mint a kék cinegének. Szerencsésnek mondhatom magam, mivel nálam a kék cinege itt van nyáron is, amint a barátcinege és jó években a búbos cinege és a fenyvescinege is.

A kék cinege számára fontos, hogy megfelelő számban találjon fákat. Nálam elsősorban az erdősültebb részeken, leginkább az erdőszélekben fészkel. Szerencsére őt is könnyű becsalni egy mesterséges fészekodúba. Készítsünk “A” típusú odúkat számára!



9. | Szajkó | Garrulus glandarius


Ez a szajkó nem halt meg, csupán azt mutatom ezen a fotón, hogy a hátára fektetett madarak képesek helyben maradni akkor is, ha elengedjük. Hogy miért van ez így? Erről ITT olvashattok. | Fotó: Centauri

Megosztó madárfaj – mondhatnánk. Sokan rajonganak érte a szépsége és a “nagy esze” miatt. Nem mellesleg rendkívül ügyes hangutánzó is. Ugyanakkor kétségtelenül intenzíven fosztogatja más madarak fészkeit, tojásokat és fiókákat rabol. Ezért sokan nem kedvelik, de az én tapasztalatom az, hogy csak ott okozhat érzékeny károkat, ahol a madárvilág már korábban leromlott.

Vadászok azért sem igen kedvelik, mert ha kiszúrja a vadászt, fülsértő rikácsolással jelzi őt az erdő vadjainak.

A szajkó megítélése kifejezetten mostoha ahhoz méreten, hogy például az európai tölgyerdők 80 százalékát szajkók ültették. A szajkó ugyanis azzal, hogy eldugdossa a makkokat, folyamatosan megújítja Európa erdőit. Egyébként pedig rendkívül szép madár!



10. | Búbosbanka | Upupa epops


Búbos banka (Upupa epops) Bizarr is, szép is – reptében meg gyönyörű (FORRÁS)

Április elején szoktam látni. Sajnos itt nem költ, én legalábbis nem tudok róla, csak tavaszi vonuláson pihen meg néhány példány. Errefelé középkötött vályogtalaj az uralkodó, és mivel a banka a laza talajt szereti, ritkán foglal magának errefelé odút. Hosszú csőrével a laza talajokat szondázza, így például az Alföld nagy részén kifejezetten gyakori.

Gyönyörű, dekoratív, hatalmas lepkeként repülő madár. A sérója se semmi, igazi punk.

De miért “görbe” a csőre?


A madarak nekünk kedves jószágok,

ám a rovarok szemszögéből nézvést egytől egyig szörnyetegek, legalábbis a rovarevők. Talán a repülés története is a rovarokkal kezdődött; talán ők repültek fel először, hogy a rájuk vadászó állatoktól megszabaduljanak.

De oda is követték őket – a madarak.

Mások igyekeznek elbújni, például a föld alá, ahogy a tücsök. Egy idő után azonban őket is kihalászhatták a hosszúcsőrű madarak. Ekkor a tücskök új megoldáshoz folyamodtak: görbe járatokat készítettek, melybe nem tud behatolni a hosszú, ám egyenes csőr. Erre azonban a bankák görbe csőrt fejlesztettek, s ezzel nincsenek is egyedül. Ugyanebből az okból görbe a póling csőre is.


Nagy póling (Numenius arquata) | Forrás

Így megy ez, a világban, és a kertekben – színesen, dinamikusan, és egyre csak halad és halad a világ, egyre csak halad az evolúció, mint egy lassú lavina, egyre csak előre folynak Gaia dolgai, mint a láva, és ebben a lassú tűzben formálódik minden, és ebben minden rovar és madár is szakadatlan alakul.

Kérlek, oszd meg ezt az írást másokkal is! Köszönöm.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

7 hozzászólás

  1. Gyönyörűek! Imádom őket. 🥰

    Ha a Top 12-t soroltad volna föl, akkor belefért volna a csuszka és a vörösbegy is.

    Az lesz az igazi, amikor már ott lesz a listában a jégmadár is! 🙂

    1. Author

      Azt láttad, hogy az idén is volt jégmadár, és most fotóztam is!?

      1. A birtokon volt? 😮 A fotóra emlékeztem, de a szomszédos tó rémlett helyszínként. Hol készült a fotó? Miért nem vetted fel a jégmadarat a Top 10-be?

      2. Rákerestem a jégmadárra, és megtaláltam a márciusi cikket.
        Az első felbukkanása volt a tónál, a második pedig – akkor készült a fotó – a záportározónál. Kicsit kevertem a kettőt.

        A jéhmadárral egyébként arra is próbáltam célozni, hogy az lesz az igazi, amikor már lesz saját tavad…

  2. Ha száz évig élek sem bírom megjegyezni ki kicsoda. Gyönyörű képek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük