Így öröklődik a hiénák között a hatalom

Így öröklődik a hiénák között a hatalom


Hajlamosak vagyunk még mindig hinni abban, hogy az ember radikálisan különbözik minden más élőlénytől, többek között társadalmi életében is. Elmélyültebb és őszintébb hozzáállás esetén azonban újra és újra azt kell belátnunk, hogy az emberre jellemzőnek hitt magatartásformák, működésmódok, akár társadalmi szerveződések és protokollok is megtalálhatók az állatvilágban. Sokkal kevésbé szakadtunk el az élővilágtól, mint ahogy szeretjük hinni.

Ennek belátása valószínűleg alapfeltétele annak, hogy tisztábban lássuk önmagunkat, így a gondjainkat és azok megoldásait is. Más kérdés, hogy mit kezdjünk azzal a dilemmával, hogy amit a természet számos esetben jó megoldásnak ítél meg, azt mi gyakran amorálisnak érezzük.

Hiénák kutatása

mutatta ki azt is, hogy amit mi is régóta ismerünk, de jó ideje igyekszünk elvetni, a hierarchikus társadalom jóval elterjedtebb az állatvilágban, mint hittük volna. Tudtuk, hogy hierarchia van sok fajnál, de azt, hogy olyan is létezik, amit mi kapcsolati tőkének mondanánk, ráadásul olyan tőkének, amit az elit nemzedékről nemzedékre tovább örökít, ez újdonság, s további adat arra vonatkozóan, hogy ezer szállal vagyunk bekötve széles körben használt természeti mintázatok hálózatába.

Science publikált erről egy igen érdekes, rövid cikket.


Ahogyan az emberek, úgy a hiénák esetében is igaz, hogy érdemes magasrangú szülők gyermekének lenni. Egy új tanulmány arra világít rá, hogyan öröklődik a hatalom ezeknél a matriarchális emlősöknél:

az elit hiénakölykök ápolják anyjuk barátságait, a baráti kör pedig egész életükben segíti őket táplálékhoz jutni és védelmezi is őket.

A tanulmány tisztázza, hogy milyen szerepet játszanak az

anyák és apák az utódok társadalmi környezetének kialakításában

– mondja Josh Firth, az Oxfordi Egyetem kutatója, aki a közösségi hálózatok természetrajzával foglalkozik, de nem vett részt a kutatásban. „Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a kapcsolataink a saját tevékenységeink eredményei, pedig ezeket egyben a szüleinknek is köszönhetjük.”

A csimpánzok, hiénák és még sok más állat is hierarchikus társadalmakban él. Mindez azzal jár, hogy például a ranglétra csúcsán állók esznek először, és jellemzően körülveszi őket egy csoport, amely megvédi őket azoktól fajtársaktól, akik megpróbálják megkérdőjelezni a rangsort. A magas rang általában öröklődik, de eddig nem tudtuk, hogy a későbbi nemzedékek hogyan kerülnek be egy ugyanolyan típusú uralkodó osztályba, mint a szüleik: ők is saját, erős szövetségeseket toboroznak vagy egyszerűen megöröklik ezeket?

Erol Akçay, a Pennsylvaniai Egyetem elméleti biológusa és Amiyaal Ilany, a Bar-Ilan Egyetem viselkedésökológusa a Michigan Állami Egyetem viselkedésökológusának, Kay Holekamp munkáját elemezte, aki munkatársaival közel 30 éven át követte egy foltoshiéna-klán (Crocuta crocuta) életét Kenyában.

A napi rendszerességgel dokumentálták a hiénák tevékenységét,

más hiénákkal való kapcsolatukat, hogy jobban megértsék a faj viselkedését. Nyomon követték az egyes nőstények és utódaik társadalmi helyzetét is. A kutatók az eredmények alapján modellezték az állatok társadalmi kapcsolatait, majd összehasonlították az anyák és kölykeik társadalmi kapcsolatait.

Különösen a magas rangú hiénák között volt jellemző, hogy a kölykök ugyanazokkal a családokkal barátkoztak, mint az anyjuk. A fiatalok gyakorlatilag örökölték édesanyjuk közösségi hálóját. Ráadásul minél pontosabban „másolták le“ anyjuk kapcsolatait, annál tovább éltek. Az alacsonyabb státuszú nőstények kölykei eközben azzal tudták a legjobban növelni túlélési esélyeiket, ha „jobb“ szövetségeseket választottak, mint anyjuk.

„Nem érdemes csak egyetlen időpillanatban vizsgálni a társadalmi struktúrát” – magyarázza Firth. – „Ez csak pillanatfelvétel, miközben lehet, hogy a valóság az, hogy mindez már nemzedékek óta öröklődik”. „Hasonló dinamika játszódhat le más fajoknál is” – mondta Akçay, hozzátéve, hogy Josh Firth például a cinegék társadalmában vizsgálta az öröklődés kérdéseit.

Mara fordítása alapján


Illusztráció: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több állatvilág

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Az alpesi gőte | Alfred Brehm

Az alpesi gőte (Molge alpestris Laur.) jelentékenyen kisebb a megelőző fajnál (a tarajos gőténél), hossza csak 8–10, a nőstényé 9–12 cm. Halántékívét inrostok alkotják…Tovább

még több 5G

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Az alpesi gőte | Alfred Brehm

Az alpesi gőte (Molge alpestris Laur.) jelentékenyen kisebb a megelőző fajnál (a tarajos gőténél), hossza csak 8–10, a nőstényé 9–12 cm. Halántékívét inrostok alkotják…Tovább

Tényleg ez minden idők legjobb filmje?

A Rotten Tomatoes filmértékeléséket és filmkritikákat gyűjtő weboldal összeállította minden idők 300 legjobb filmjének listáját. Persze az merőben szubjektív…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük