Rengeteg vadállatot mentett meg tavaly az Állatkert

állatmentés


Állatmentés az Állatkertben


Tavaly összesen százharminc különféle faj 2368 segítségre szoruló egyede kapott újabb esélyt a Fővárosi Állat-és Növénykert vadállatmentő központjában.

Az állatok több mint fele, 93 faj 1185 egyede madár volt. Az emlősöket 23 faj 965 egyede, a hüllőket és kétéltűeket pedig 14 faj 218 egyede képviselte.

A madarak közül legtöbben a széncinegék szorultak segítségre, összesen 197-en, de 147 fekete rigó, hetvenhárom házi rozsdafarkú, ötvennyolc nagy fakopáncs, negyvenkilenc molnárfecske, negyvennégy sarlós fecske és negyven füsti fecske is akadt a mentett állatok között.

A ragadozó madarak közül a vörös vércsék szorultak a legnagyobb számban segítségre, összesen harmincöten. Mellettük húsz egerészölyv, tizenöt karvaly, három kabasólyom, három rétisas és két parlagi sas kapott segítséget. Szintén gondoskodtak negyvenegy bagoly és huszonynyolc fehér gólya felépüléséről.

Az emlősök közül az előző évekhez hasonlóan is sünök voltak a legtöbben: 2023-ban összesen 523 tüskéshátú kapott segítséget. Mellettük 403 denevér, valamint huszonöt vörös mókus és tizenegy nagy pele gyógyulhatott az Állatkertben.

Az elmúlt évben volt a legmagasabb a mentett állatok fajszáma, így a korábbi évekhez képest többféle, több különböző fajhoz tartozó állatnak nyújtottak segítséget a fővárosi intézményben. A fővárosi állatkert szakemberei az elmúlt tíz évben húszezernél is több állatot mentettek meg. Az állatokról készült képekből válogatás látható az Állatkert Facebook-oldalán, bővebb információk az intézmény weboldalán találhatók.

Az 1866-ban megnyílt Állatkertben már több mint száz évvel ezelőtt is előfordult, hogy egy-egy segítségre szoruló, a természetből bekerült állatról gondoskodtak. A mai értelemben vett vadállatmentés, ezen belül is elsősorban a madármentés kezdetei azonban az 1980-as évekre vezethetők vissza, amikor a Madárház akkori főápolója, Becsei Anna felvállalta ezt a tevékenységet.

Ahogy nőtt a bekerülő mentett állatok száma, az Állatkert egy vadállatmentő csapatot, illetve külön mentőközpontot hozott létre a vadállatmentő tevékenység ellátására, a költségek fedezésére pedig életre hívták a Magyar Madármentők Alapítványt. A jelenleg is működő Vadállatmentő Központ mai formájában 2018-ban nyílt meg, olyan létesítményként, ahová a nagyközönség is bemehet, és a látogatók maguk is láthatják a vadállatmentés folyamatát.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több állat

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

A szarvasmarha, a bölény és a metán

Nemrég készült egy kutatás, amely megállapította, hogy a bölények jócskán hozzájárulnak ahhoz, hogy kevesebb széndioxid kerüljön a légkörbe… Tovább

még több állatkert

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Kis teve született a Szegedi Vadasparkban

Kis teve, azaz tevecsikó született a Szegedi Vadasparkban, a néhány napos állat felcseperedését a látogatók is figyelemmel kísérhetik a kifutóban. A tevekanca, Böbe…Tovább

1 hozzászólás

  1. Ajánlom figyelmetekbe a Sukorói Vadmadárkórház tevékenységét!
    Rengeteg madarat ment meg Dr. Berkényi Tamás és lelkes önkéntes csapata.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük