🌍 Melyik a Föld legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye?

🌍 Melyik a Föld legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye?


ĂłriĂĄs mamutfenyƑ a vilĂĄg legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye
SokĂĄig Ășgy gondoltuk, az ĂłriĂĄs mamutfenyƑ az – de vajon hol tart Ƒ most ebben a rangsorban? (FORRÁS)

Melyik a Föld legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye?

EgyszerƱ kérdés, de messzire vezet.

ValĂłban ĂĄtvette egy gombafaj a legnagyobb Ă©lƑlĂ©ny cĂ­mĂ©t a fĂĄktĂłl?

Ha csak egy gyors vĂĄlaszt akarunk: az oregoni mĂ©zgomba, korĂĄbban meg egy nyĂĄrfaliget volt, azelƑtt pedig a mamutfenyƑ. De amilyen könnyƱ arra vĂĄlaszolni, melyik a legnagyobb ĂĄllat (kĂ©k bĂĄlna), Ă©pp oly nehĂ©z körĂŒltekintƑ vĂĄlaszt adni a legnagyobb Ă©lƑlĂ©ny kĂ©rdĂ©sĂ©re. RĂĄadĂĄsul a tudomĂĄnyos igĂ©nyƱ megĂĄllapĂ­tĂĄsok sem olyan egyĂ©rtelmƱek, mint elsƑ rĂĄnĂ©zĂ©sre hinnĂ©nk.

Barnamoszat Ă©s mamutfenyƑ

ĂłriĂĄs barnamoszat
Az ĂłriĂĄs barnamoszatot több forrĂĄs is – mind a mai napig – a vilĂĄg leghosszabb Ă©lƑlĂ©nyĂ©nek tartja (ForrĂĄs)

Valaha ez beugratĂł kĂ©rdĂ©s volt, amire sokan vĂĄgtĂĄk rĂĄ: a kĂ©k bĂĄlna. Éberebbek rögtön tudtĂĄk, hogy az Ă©lƑlĂ©nyek körĂ©be tartoznak – termĂ©szetesen – a növĂ©nyek is, ott viszont a mamutfenyƑ a legnagyobb. Mire gimnazista lettem, egy mindmĂĄig kevĂ©sbĂ© ismert faj vette ĂĄt a vezetĂ©st: az ĂłriĂĄs barnamoszat (de felmerĂŒlt a Sargassum moszat neve is).

UtĂłbbi azĂ©rt sem vĂĄlt szĂ©les körben ismerttĂ©, mivel kevĂ©sbĂ© lĂĄtvĂĄnyos, mint a mamutfenyƑ, rĂĄadĂĄsul Ăłdzkodik az ember elfogadni, hogy valamifĂ©le „maszadĂ©k” legyen a listavezetƑ. A barnamoszat azonban – amint sok ĂłceĂĄni alga Ă©s moszatfĂ©le – hatalmas mezƑket növeszt. EgyĂ©bkĂ©nt is rendkĂ­vĂŒl Ă©rdekes faj, mely akĂĄr a Bermuda-hĂĄromszög nĂ©hĂĄny rejtĂ©lyĂ©t is magyarĂĄzhatja (errƑl bƑvebben kĂ©sƑbb).


A moszatokat hajlamosak vagyunk növĂ©nyeknek tekinteni, holott megoszlanak a vĂ©lemĂ©nyek errƑl, Ă©s itt kezdƑdnek a gondok.

BĂĄr ezzel sosem foglalkoznak, a moszatok telepes szervezƑdĂ©sƱek, vagyis bĂĄr ĂłriĂĄsira nƑhetnek,

több szåz méteresek is lehetnek,

mĂ©gsem tekinthetƑk egyĂ©rtelmƱen önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©nynek (ez a kĂ©sƑbbiekben mĂĄs jelöltek esetĂ©n is kardinĂĄlis kĂ©rdĂ©s lesz). A telepes moszatoknĂĄl a sejtek osztĂłdĂĄs utĂĄn is egyĂŒtt maradnak, bĂĄr minden sejt önĂĄllĂł. MĂĄskĂ©nt Ășgy is fogalmazhatunk, hogy nincsenek szöveteik, hisz minden sejtjĂŒk egyforma. A moszatok is ilyenek, Ă­gy tehĂĄt a barnamoszat ebbƑl a szempontbĂłl nem felel meg a legnagyobb Ă©lƑlĂ©ny kategĂłriĂĄjĂĄnak.

A legnagyobb telep lehet, de nem a legnagyobb önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©ny.


ausztrĂĄl korallzĂĄtony
Az ausztrĂĄl nagy korallzĂĄtony is felbukkan a jelöltek között, ĂĄm az valĂłjĂĄban megint csak egy Ă©letközössĂ©g, amit korallpolipok milliĂĄrdjai Ă©pĂ­tenek Ă©vszĂĄzezredek Ăłta. A vilĂĄg legnagyobb hangyabolyĂĄt is csak fenntartĂĄsokkal tarthatnĂĄnk organizmusnak, hisz jĂłl lĂĄthatĂłan milliĂł Ă©s milliĂł önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©ny alkotja. Az ausztrĂĄl korallzĂĄtony kĂ©tsĂ©gkĂ­vĂŒl a Föld egyik legnagyobb Ă©lƑközössĂ©ge, de „csak” közössĂ©g, Ă©s nem önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©ny. | ForrĂĄs

A barnamoszat esete hĂ­vja fel a figyelmet rĂĄ, hogy e kĂ©rdĂ©s eldöntĂ©sekor fontos kĂ©rdĂ©s, mikor beszĂ©lĂŒnk szövetekrƑl.


MI A SZÖVET A WIKI SZERINT? : A szövet egy adott funkciĂł elvĂ©gzĂ©sĂ©re specializĂĄlĂłdott (többnyire azonos eredetƱ) sejtek Ă©s a sejtek közötti terekben talĂĄlhatĂł sejtközötti ĂĄllomĂĄny egyĂŒttese. FORRÁS

ÖnĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©ny esetĂ©n

az osztĂłdĂł sejtek differenciĂĄlĂłdnak, speciĂĄlis tulajdonsĂĄgĂș Ă©s alakĂș sejtek jönnek lĂ©tre speciĂĄlis funkciĂłkra (pl. vörösvĂ©rsejt, hĂĄmsejt, izomsejt, idegsejt stb.), melyek aztĂĄn szintĂ©n speciĂĄlis feladatokra szöveteket hoznak lĂ©tre, azok pedig szerveket. Ahol ez megvan, önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©nyrƑl beszĂ©lhetĂŒnk.

Ahol csupĂĄn azonos sejtek szaporodnak, ĂĄm egyĂŒtt maradnak, azok telepeknek tekinthetƑk.


håmszövetek típusai
MĂ©g a fƑ szövettĂ­pusok is tovĂĄbb tagolĂłdnak – itt pĂ©ldĂĄul a hĂĄmszövet vĂĄllfajait lĂĄtjuk (ForrĂĄs)

MamutfenyƑ Ă©s kĂ©k bĂĄlna

BĂĄr Ășgy tƱnik, hogy a kĂ©k bĂĄlna Ă©s a mamutfenyƑ rĂ©g kisesett a versenyzƑk körĂ©bƑl, korĂĄnt sem kerĂŒlnek annyira hĂĄttĂ©rbe, mint a legĂșjabb forrĂĄsok alapjĂĄn hihetnĂ©nk. Hiszen az Ƒ esetĂŒkben legalĂĄbb egyĂ©rtelmƱen kijelenthetjĂŒk: valĂłban önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©nyekrƑl van szĂł.


A barnamoszat utĂĄn Ășjabb jelöltet fedeztek fel 2001-ben, aki a Pando nevet kapta. Ez valĂłjĂĄban egy 43 hektĂĄros Utah ĂĄllambeli nyĂĄrfaerdƑ,

mely csak látszólag olyan, mint amilyennek az erdƑket megszoktuk.

Pando, a gigĂĄszi nyĂĄrfa

Nemcsak a legnagyobb (vagy egyik legnagyobb) Ă©lƑlĂ©ny, hanem a legöregebb is, becslĂ©sek szerint 80.000 Ă©ves, annak ellenĂ©re is, hogy az egyes fĂĄk 80-120 Ă©vesek csak. Azt is tudjuk, hogy Pando „fiĂș”, annak idejĂ©n ugyanis egyetlen hĂ­mivarĂș nyĂĄrfamag kerĂŒlt a terĂŒletre, az abbĂłl szĂĄrba szökkenƑ fa azonban nƑivarĂș fajtĂĄrs hĂ­jĂĄn nem szaporodhatott ivaros Ășton, Ă­gy gyökĂ©rhajtĂĄsokkal terjeszkedett tovĂĄbb Ă©s tartotta fenn magĂĄt 80.000 Ă©vig.

Az egĂ©sz erdƑ ugyanazon fĂĄhoz tartozik!


pando nyĂĄrfa erdƑ a vilĂĄg legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye
Pando nemcsak kĂŒlönleges, hanem szĂ©p is, fƑkĂ©nt Ƒsszel. Könnyen lehet, hogy idƑvel Ășjabb Ă©s Ășjabb erdƑsĂ©gekrƑl derĂŒl ki, hogy nem sok ezer egyed összessĂ©ge, hanem egyetlen egyed (ForrĂĄs)

Mivel a nyĂĄrfa esetĂ©ben nem kĂ©rdĂ©s a szövetes szervezƑdĂ©s, mivel egyĂ©rtelmƱen egyetlen Ă©lƑlĂ©nyrƑl van szĂł, ne vegyĂŒk mĂ©g ki az esĂ©lyesek közĂŒl. RĂĄadĂĄsul, mĂ©g ha nem is a legnagyobb kiterjedĂ©sƱ, de az egyik legnagyobb tömegƱ, hisz az erdƑ teljes tömege kb. 6 milliĂł tonna.

Új aspirĂĄns a mĂ©zgomba

A Föld legnagyobb Ă©lƑlĂ©nyĂ©nek kategĂłriĂĄjĂĄban a tudomĂĄny legĂșjabb felfedezettje azonban egy kalapos gomba, az Ășgynevezett mĂ©zgomba Oregonban.

Ez a faj komoly kĂĄrokozĂł, Ă©pp ez inspirĂĄlta a kutatĂłkat tĂŒzetesebb vizsgĂĄlatra. Az eredmĂ©ny meghökkentƑ. A mĂ©zgomba – hasonlĂłan a hazai kalapos gombĂĄkhoz – Ă©lete javĂĄt a talajszint alatt Ă©li, Ă©s csak kedvezƑ idƑjĂĄrĂĄs mellett jelenik meg a felszĂ­nen. Ilyenkor lĂĄtjuk a klasszikus tönkös-kalapos gombatestet, de a gombĂĄkat valĂłjĂĄban sosem lĂĄtjuk; amivel talĂĄlkozunk Ă©s amit szedĂŒnk, az csupĂĄn a termƑtest, mint amilyen egy növĂ©ny virĂĄga.

Az oregoni vizsgĂĄlat sorĂĄn egymĂĄstĂłl tĂĄvoli gombatestek genetikai vizsgĂĄlata kimutatta, hogy azok ugyanahhoz a gombĂĄhoz tartoznak. Vagyis a gomba a talaj alatt igen nagy tĂĄvolsĂĄgokra terjeszkedik, majd a „legvĂĄratlanabb” helyeken a felszĂ­nre tör.

A Blue Mountins hegysĂ©gben vizsgĂĄlt telep kiterjedĂ©se 9,65 kmÂČ, Ă­gy kiterjedĂ©sĂ©t illetƑen kikiĂĄltottĂĄk a legnagyobbnak.


Oregonban ezzel az installĂĄciĂłval igyekeznek Ă©rzĂ©keltetni, hogy milyen hatalmas a vilĂĄg “legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye”.

TömegĂ©ben azonban feltĂ©telezhetƑen nem Ă©ri el a Utah ĂĄllambeli nyĂĄrfaerdƑ tömegĂ©t. És bĂĄr ezt a gombĂĄt pĂ©ldĂĄul a WikipĂ©dia a Föld legidƑsebb Ă©lƑlĂ©nyĂ©nek tartja (2400 Ă©vesre becsĂŒlik), ez aligha ĂĄllja meg a helyĂ©t.

A nyĂĄrfaerdƑ 80.000 Ă©ves,

de ha csak a vilĂĄg legidƑsebb fĂĄit nĂ©zzĂŒk, akkor sem stimmel. A ma ismert legidƑsebb fa KaliforniĂĄban talĂĄlhatĂł. A MatuzsĂĄlem nĂ©vre keresztelt szĂĄlkĂĄsfenyƑ – melynek helyĂ©t a nemzeti park titokban tartja – 4700 Ă©ves. De a korĂĄbbi csĂșcstartĂł (talĂĄn ezt a fĂĄt ismerik a legtöbben, s Ƒ volt sokĂĄig a legnagyobb Ă©lƑlĂ©ny kategĂłriĂĄjĂĄban is az elsƑ), a szintĂ©n kaliforniai ĂłriĂĄs mammutfenyƑ a Sequoia Nemzeit Parkban, Ƒ is 3200 Ă©ves, tehĂĄt csaknem ezer Ă©vet ver rĂĄ az oregoni mĂ©zgombĂĄra. Nem mellesleg akkora, hogy a National Geographic is csak 126 felvĂ©telbƑl tudott összerakni rĂłla olyan fotĂłt, ami az egĂ©sz fĂĄt mutatja.


óriás mamutfenyƑ
Az ĂłriĂĄs mamutfenyƑ azĂ©rt mĂ©g mindig “jĂĄtszik” | ForrĂĄs

…Ă©s a helyzet bonyolĂłdik…

De van itt még egy probléma. Nem egészen tisztåzott, hogy a gomba voltaképp micsoda.

JellemzƑ, hogy rendszertani besorolĂĄsĂĄval sokat bajlĂłdott a tudomĂĄny (csakĂșgy, mint a moszatok esetĂ©ben), de viszonylag hamar kivettĂ©k a növĂ©nyek körĂ©bƑl. Ma önĂĄllĂł csoport, bĂĄr olyan vĂĄltozatossĂĄgot mutat, hogy bajos a gombĂĄkrĂłl egysĂ©gesen beszĂ©lni. Többek között Ă©pp az a „gond”, hogy nincsenek a növĂ©nyekĂ©hez mĂ©rhetƑ szövetei. Sokszor ĂĄlszövetekrƑl beszĂ©lnek. A kĂ©rdĂ©s az, hogy az ĂĄlszöveteket vĂ©gsƑ soron minek tekintjĂŒk. A gombĂĄk sok tekintetben a telepes szervezƑdĂ©sekhez hasonlĂ­tanak.

ÖnĂĄllĂł lĂ©ny egy gomba?

Ha ezt vesszĂŒk figyelembe, akkor az oregoni gombatelep inkĂĄbb olyan szervezƑdĂ©snek tƱnik, mint a moszatmezƑ, Ă©s nem tekinthetƑ önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©nynek. FordĂ­tva: ha a gombatelep az lehet, miĂ©rt nem az a moszatmezƑ? Ha mindkettƑ az, akkor viszont a moszattelep, tömegĂ©t Ă©s kiterjedtsĂ©gĂ©t illetƑen akĂĄr versenyre kelhet a mĂ©zgombĂĄval is.


Most, hogy sikerĂŒlt összekavarnom mindent, valahogy rendet kellene rakni mĂ©gis. Rövid, mĂ©gis ĂĄrnyalt vĂĄlaszt adni talĂĄn Ășgy lehet, ha kĂ©t opciĂłt jelölĂŒnk meg.

Az egyikben szĂĄmolunk azzal, hogy telepek nem feltĂ©tlenĂŒl tekinthetƑk önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©nyeknek. Ha ebbƑl indulunk ki,

akkor a Föld legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye:

Pando, a nyárfaerdƑ

a mĂĄsodik pedig mĂ©g mindig a kaliforniai mamutfenyƑ.

Ha telepes gombĂĄkat Ă©s moszatokat is egy polcra rakunk a növĂ©nyekkel, akkor az elsƑ helyen a mĂ©zgomba ÉS a barnamoszat ĂĄll (nem dönthetƑ el biztosan az elsƑbbsĂ©g, bĂĄr kiterjedtsĂ©gben a mĂ©zgomba elsƑbbsĂ©ge biztosnak tƱnik), a mĂĄsodik helyre csĂșszik le a nyĂĄrfaerdƑ, de a harmadikon mĂ©g mindig ott lesz a nagy mamutfenyƑ.        

Így nĂ©mikĂ©pp talĂĄn sikerĂŒlt rendet rakni ebben a kĂ©rdĂ©sben, ĂĄm Ă©rdemes pĂĄr sor erejĂ©ig tovĂĄbb gondolkodnunk.


gaia és maya Centauri esszé a tudat evakuålåsa
ForrĂĄs: http://rawimage.deviantart.com

Úton Gaia felĂ©

Hisz ebbe a versenybe beletuszkoltĂĄk az ausztrĂĄl korallzĂĄtonyokat is. EzekrƑl tisztĂĄztuk, hogy nem önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©nyek, mint inkĂĄbb Ă©letközössĂ©gek. Így is nehezen Ă©rthetƑ, miĂ©rt emelik ki sok helyen, hisz joggal kĂ©rdezhetjĂŒk: a dĂ©l-amerikai esƑerdƑk nem Ă©letközössĂ©gek-e? Minden valĂłszĂ­nƱsĂ©g szerint igen, Ă©s ha mĂ©retĂŒket vizsgĂĄljuk, nagyobbak is a korallzĂĄtonyoknĂĄl. ÉletközössĂ©gekben gondolkozni indokolt, viszont, ha következetesek vagyunk, el kell jutnunk odĂĄig, hogy a legnagyobb ilyen közössĂ©g a bioszfĂ©ra maga.

Ha a Gaia-hipotĂ©zist vesszĂŒk alapul – amint Ă©n pĂ©ldĂĄul ezt tartom a jövƑ ĂștjĂĄnak –, akkor viszont fordul a kocka: talĂĄn egy zĂĄtony is Ă©lƑlĂ©ny, talĂĄn egy hangyaboly is. A bioszfĂ©ra egĂ©sze viszont biztos.

Arra a kĂ©rdĂ©sre tehĂĄt, hogy melyik Föld legnagyobb Ă©lƑlĂ©nye, csak egyetlen, meghökkentƑ vĂĄlaszt adhatunk: a Föld maga.

Hogy ezen belĂŒl milyen kisebb-nagyobb egysĂ©geket talĂĄlunk, s azok mikĂ©nt arĂĄnylanak egymĂĄshoz, nehezen meghatĂĄrozhatĂł, elsƑrangĂșan azĂ©rt, mert pĂ©ldĂĄul a rendszertan segĂ­tsĂ©gĂ©vel igyekszĂŒnk rendet vĂĄgni a fajok milliĂłi között,

valĂłjĂĄban viszont ĂĄtmenetek sokasĂĄgĂĄval szembesĂŒlĂŒnk,

amint a szövetes Ă©s ĂĄlszövetes szervezƑdĂ©s kĂ©rdĂ©sĂ©nek esetĂ©ben is (az ĂĄlszövet leginkĂĄbb annyit mond a gombĂĄkrĂłl, hogy nemigazĂĄn tudjuk hovĂĄ tenni Ƒket); önĂĄllĂł Ă©lƑlĂ©ny Ă©s telepes szervezƑdĂ©s között nincsenek olyan Ă©les hatĂĄrok, melyek könnyen ĂĄtlĂĄthatĂłvĂĄ tennĂ©k szĂĄmunkra a rendszert.

Van az a nĂ©zƑpont, ahonnan nĂ©zve az ember sem kĂŒlönbözik gyökeresen egy telepesen szervezƑdƑ moszattĂłl.

EgyfelƑl lĂ©nyeges kĂŒlönbsĂ©g, hogy a mi sejtjeink differenciĂĄltak, mĂĄsfelƑl viszont csak ennyi a kĂŒlönbsĂ©g. BĂĄrhogy igyekszĂŒnk egyre kisebb fragmentumokban analizĂĄlni a vilĂĄgot, sosem jutunk el odĂĄig, hogy tökĂ©letesen Ă©rthetƑ Ă©s leĂ­rhatĂł darabokra tördeljĂŒk.


MagabiztossĂĄgunk akkor a legnagyobb, ha kellƑkĂ©pp kicsi szegmenst vizsgĂĄlunk, mivel ott drasztikusan csökken a vizsgĂĄlt elemek szĂĄma. Ez törtĂ©nik, ha a legnagyobb ĂĄllatra vagyunk kĂ­vĂĄncsiak. Azzal, hogy ĂĄllatra keresĂŒnk rĂĄ, a Földön Ă©lƑ fajok tĂ­zmilliĂłit zĂĄrtuk ki a vizsgĂĄlatbĂłl. VĂĄlaszunk is egyszerƱ Ă©s egyĂ©rtelmƱ lesz. De ha összetettebb ismereteket feltĂ©telezƑ kĂ©rdĂ©st teszĂŒnk fel – ilyen a legnagyobb Ă©lƑlĂ©ny kĂ©rdĂ©se –, Ă©s szeretnĂ©nk körĂŒltekintƑk maradni, mĂĄris bajba kerĂŒlĂŒnk.

De ne essĂŒnk kĂ©tsĂ©gbe, inkĂĄbb lĂĄssuk, hogy a vilĂĄg, melyben mi is „csak” differenciĂĄlt szervezetek vagyunk, lenyƱgözƑen komplex; olyannyira, hogy lĂĄtszĂłlag egyszerƱ kĂ©rdĂ©sek megvĂĄlaszolĂĄsa is bƑsĂ©ges munkĂĄt ad nekĂŒnk a következƑ tĂ­zezer Ă©vre is.

Unatkozni tehát sosem fogunk. 🙂

Kérlek, oszd meg ezt a cikket måsokkal is! Köszönöm.

HozzĂĄszĂłlĂĄsokhoz gördĂŒlj a kapcsolĂłdĂłk alĂĄ!


Kedves olvasĂł,

ha nem vagy mĂ©g tĂĄmogatĂł, lĂ©pj be a Klubba ITT. CsupĂĄn havi kĂ©t kilĂł kenyĂ©r ĂĄrĂĄĂ©rt, 2200 forint tĂĄmogatĂĄsĂ©rt elĂ©rsz minden tĂĄmogatĂłi tartalmat, a heti videĂłkat Ă©s Ă­rĂĄsokat is. Alkalmi tĂĄmogatĂĄsra Paypalon keresztĂŒl van lehetƑsĂ©g (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mĂłd sem megfelelƑ neked, de szeretnĂ©d tĂĄmogatni a Cenwebet Ă©s a rezervĂĄtumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com cĂ­men. SegĂ­tsĂ©gedet elƑre is megköszönve, Ă©s remĂ©lve, hogy szövetsĂ©gesek leszĂŒnk.   

még több vadon

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

mĂ©g több “Leonardo”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Hiszek egy Földben | Föld napja 2024

EmberisĂ©g voltakĂ©pp nincs is. Vagy csak azt a csatateret jelöli, ahol egy faj kĂŒlönbözƑ csoportjai egymĂĄs ĂŒtik, mĂ­g szisztematikusan irtjĂĄk a többi fajt is…TovĂĄbb

3 hozzĂĄszĂłlĂĄs

  1. A napokban jutott eszembe ez a posztod, Ă©rdemes lesz Ășjra elolvasni!

  2. Na most aztĂĄn jĂłl össze vagyok zavarva. AmĂșgy minden valaminek a leszĂĄrmazottja- mĂ©gha szĂ©lesen vagy hosszan terjeszkedik is. A Pando akkor egy klĂłn, meg a moszatok is , meg a gombĂĄk is. TĂșl sok Ă©rtelme nincs annak melyik a legnagyobb, inkĂĄbb annak lenne ki tudott az evolĂșciĂł sorĂĄn ugyan olyan maradni s miĂ©rt. A XXI-ik szĂĄzadi ember visszaköveti valahova az egĂ©szet, a mai vizsgĂĄlati lehetƑsĂ©gek szerint. Olyan ez mint a kĂłrbonctan, ahol utĂłlag ĂĄllĂ­tanak fel elmĂ©letet arrĂłl , hogy a boncolĂĄs pillanatĂĄban mit lĂĄtnak Ă©s mi vezethetett oda.

Vélemény, hozzåszólås?

Az e-mail cĂ­met nem tesszĂŒk közzĂ©. A kötelezƑ mezƑket * karakterrel jelöltĂŒk