Radikális válasz az aszályra | Ha nincs víz, a kanalasgém elhúzza a csíkot

kanalasgém

2022 legemlékezetesebb posztjai | 2022.07.19., Facebook |

Most, hogy már bőven van eső, és elmondhatjuk: csapadékos a tél – míg a korábbi telek is aszályosak voltak – talán már elfelejtettük, milyen durva aszállyal küzdöttünk 2022 nyarán. Ezzel kapcsolatosan írtam egy rövid, érdekes cikket a nyáron. Kimentjük ide, hadd maradjon meg:

Fotó: Pixabay

“Igyekszem mihamarabb mutatni videóban is, hogyan hat az aszály a madárvilágra; azt hihetnénk, egyszerű kérdés ez: “rosszul”. De épp az aszály miatt a madarászokat hetek választják el attól, hogy rég nem látott madárbőség köszöntsön rájuk.

Hemzsegni fognak a ritkaságok.

Ez kevéssé ismert, mivel a sajtó szinte kizárólag az aszály sötét oldalával foglalkozik – javarészt joggal, hisz az aszályok gyakoribbá válása középtávon mindenképp rosszul hat a madárvilágra is.

👉Van egy madárfajunk, aki azonban rövidtávon is radikális választ ad az aszályra. A kanalasgém (Platalea leucorodia) felbukkan az egyik legutóbbi videómban is (link hozzászólásban). Azon túl, hogy álomszép, érdemes tudni róla, hogy

1️⃣ Európában durván 12.700 pár él (ez a világállomány fele).

2️⃣ Magyarországon átlagosan 725 pár fészkel, durván az európai állomány 6 százaléka.

👉 A kanalasgém területhű madár. Igyekszik ugyanazon a költőhelyen fészkelni. Ez részint megkönnyíti a védelmét, hisz a fészkelőhely védelmével jó eséllyel sikerül megvédeni a gémeket is (nem vándorolnak át veszélyesebb területekre). De most jön a lényeg!

👉 Területhűsége addig előny, míg van megfelelő csapadék, ő ugyanis kizárólag a sekély vizekben tud táplálkozni. Épp ezek a vizek azok, melyeket első körben is érint az aszály. Valószínűleg épp a területhűségéből fakad, hogy rossz körülmények között radikális megoldással él. Nem kezd keresgélni, hanem egyszerűen visszahúz a telelőhelyre.

👉 A Kiskunsági Nemzeti Park jeladóval felszerelt madarai szolgáltatták erre a leglátványosabb bizonyítékokat már 2021-ben is. Egy 2019-ben jelölt példány 2021 áprilisában ért vissza, de minthogy tavaly is aszály volt, május 31-én le is lécelt: először Bosznia-Hercegovinába repült, szusszant egyet, aztán átrepült Olaszországba, ahonnan már június 14-én átment Tunéziába.

👉 A fenti mintázatnak az a hátránya, hogy egymást követő aszályok során évről évre marad el az utánpótlás. Viszont a klímaválság és a szárazodás elleni küzdelmünk indikátorfaja lehet – ha sok kanalasgém marad nálunk, akkor jól tettük a dolgunkat. Ahogy korábban többször írtam már: az egyik legfontosabb dolog a Kárpát-medencében A VÍZ MEGTARTÁSA – embernek és madárnak is 🙂

A legjobbakat kívánva, üdv: Cen’

Légy oly kedves, oszd meg ezt másokkal is, és ha még nem iratkoztál fel a Youtube-csatornára, regisztrálj és iratkozz fel 🙏

FOTÓ: Kanalasgém (Platalea leucorodia) – Free photo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük