Cinegék jelzik a másnapi időjárást és a fagyokat? | Videó!

széncinege színmutáció eritrizmus

Cinegék jelzik a másnapi időjárást és a fagyokat?


2023.11.22-én késő délután, alkonyatkor, amikor már szinte sötétedett, különös dolgot tapasztaltam a madárbalkonon. Az idén november hetedikén lettem negyven éves terepi madarász, körülbelül ugyanennyi idő óta etetek madarakat, és ebből a negyvenből nagyjából tíz-tizenöt év ment el intenzív madáretető kutatásra, szóval akadnak tapasztalataim. Kicsivel több, mint egy standard madáretetősnek.

A kutatások idején többek között sokat vizsgáltam az egyes fajok közötti interakciókat, és a fajon belüli szociális viszonyok alakulását is. A részletekbe ezúttal sem megyek bele, bár a kutatások fő gerincét adták ezek a vizsgálatok, mert épp az volt a legfőbb kérdés, hogy az

egyes madárfajok mennyire válnak együttműködővé az időjárási körülmények, a táplálékbőség illetve a predációs nyomás függvényében.

Fontos előzmény: a szociális index

Szóval: a széncinegét külön is vizsgáltam, azt próbáltam mérni, hogy miként változik az etetőn egyszerre tartózkodó széncinegék száma. Ezt kamerafelvételek elemzésével végeztem el. Ez akkortájt, a kilencvenes években rendkívül macerás és költséges dolog volt. Nehezen jutottam kamerához, a szalagok rohadt drágák voltak.

Ennek ellenére több száz órányi anyagot vettem fel az erre a célra speciálisan berendezett etetőkön, de ez volt a kutatás könnyebbik oldala. Az egy etetési szezon alatt felvett adatok kiértékelése további két évet vett igénybe, többek között az is, hogy a felvételeken összeszámoljam, mikor hány cinege van az etetőn, és ezeket a számokat aztán átlagoljam. Ebbe sem megyek bele, de a lényeg:

A széncinegénél az etetőn egyidőben tartózkodó madarak száma csak kivételes esetben érte el a kettes értéket. Ha sosem tartózkodott egyszerre két madár az etetőn, akkor ez a „szociális index” értelemszerűen egy volt.

A széncinege általában 1.1 és 1.5 között tartotta ezt az indexet,

vagyis nem szerettek együtt leszállni. Inkább megvárták, hogy az előttük lévő végezzen és távozzon. Ezt bárki láthatja a maga etetőjén, hogy a cinegék abszolút erre törekednek. Más kérdés, miért van ez így?

Ha például a mezei verebeknél nézzük ugyanezt, a létszámuktól függően ez az index lehet száz vagy kétszáz is! A cinegék, legyenek akár ötvenen vagy százan, ezt az indexet akkor is kettő alatt tartják.

Ennek fényében kell megnézni majd, hogy 2023.11.22-én kora este hogyan viselkedtek a cinegék. Nem véletlenül vettem bőségesre a felvételt (hat perc), minthogy egy-egy pillanatban előfordulhat, hogy torlódás alakul ki a cinegéknél, mondjuk, ha egy harkály jelenik meg. Erről beszélek, és ezt láthatjuk is ebben a videóban.


A szóban forgó esetben viszont nem erről volt szó.

Illetve részben. Itt is torlódás alakult ki, de azért, mert elfogyott a napraforgó. Más kérdés, hogy ilyen esetekben a cinegék nem mindig téblábolnak ennyire kitartóan az etetőn. Ennél is feltűnőbb, hogy nincsenek interakciók, magyarán csetepaték. Ahol két-három cinege testközelben van, ott szinte mindig van egy kis kaffogás, de gyakoriak a komoly civakodások és fenyegetőzések is. A széncinege alapvetően viszonylag harcias jószág. Ebben az esetben ilyesmit nem látunk, és ez már akkor is, élő egyenesben is feltűnő volt. Ezért is kezdtem felvenni szép csöndben ezt az esti gyülekezést, csöndes, békés együtt sertepertélést.

Különösen érdekes, hogy a felvétel időpontjában még nem láttam a híreket, és nem tudtam, hogy erős lehűlés jön, de a cinegék viselkedését látva hamar eszembe jutott: hideget várnak, erős fagyokat, zord időt várhatnak. Ezt mutatta a szokatlan viselkedés, és ezt a következtetést vontam le negyven év tapasztalatai után.

Másnapra tényleg szokatlanul erős fagy jött, főként szokatlan annak fényében, hogy gyakorlatilag november közepéig szinte nyár volt! Erről is készítettem egy rövid vidit.


De maradjunk korrektek. 22-én már szinte egész nap erős szél fújt. A viharos szél mindig jelentősen megnehezíti a madarak dolgát. Jóval nehezebb a mozgás, sokkal nagyobb erőfeszítést igényel területet váltani… Így az esti nyüzsgedelemben talán az is benne volt, hogy aznap nem tudtak könnyedén jóllakni. A felvétel elkészültével természetesen adtam ki az éhenkórászoknak új adag napraforgót, így jóllakottan térhettek nyugovóra, bár most még abból sem lett volna baj, ha aznap már nem töltöm újra az etetőt.

Azt is hozzá kell tenni, hogy a madarak nálunk sokkal jobban érzik a közelgő frontokat. Vannak olyan csoportok (például az orrcsöves madarak, viharfecskék, vészmadarak, hojszák, albatroszok), akinek a légnyomás mérésre külön speciális műszer van a csőrükben (erre utal az orrcsöves madarak elnevezés). Szóval könnyen lehet, hogy a széncinegék a váratlanul nagyot zuhanó légnyomásra reagáltak így.

Nos, akkor nézzétek, itt vannak a hideget érző cinegék a madárbalkonon. Egy kis relaxnak sem rossz.      


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több madáretetés

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Tudod, miről híresült el a kék cinege?

A kék cinegék ügyessége, leleményessége meglepte a briteket is, habár kevés náció rajong olyan össznépi szinten a madarakért, mint épp a britek. Miután fény derült…

még több Kert & vadon

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mit tehetek a felmelegedés ellen?

Mutassátok ti is a fákat, amiket eddig elültettetek! Mutassátok a földeket, amit a vadonnak visszaadtatok! Mutassátok ti zöldművészek, zöldköltők és zöldrapperek…Tovább

11 hozzászólás

  1. A környék összes cinkéje nálad eszeget. 🙂 Brutál. 🙂

    1. Author

      Úgy néz ki, jó eséllyel mutathatok olyan felvételt is nemsokára, ahol 5 cinegefaj eszik

    1. Author

      Pedig ez csak az eleje, igen kevés a faj.

  2. 😮😮
    Tényleg nagyon sokan vannak, és érdekes a viselkedésük. Nem azt csinálják, amit általában, hogy felkapnak egy magot, aztán elrepülnek vele, hanem mintha terepszemlét tartanának. Mintha meg akarnának győződni róla, hogy van még az etetőn elég eleség. 🥰

  3. Ez nagyon klassz és szép, de mit csináljon az olyan városlakó mit én, hogyan csalogassa a madarakat és mivel mondjuk a teraszára, ami egy bevásárló központ közelében, de amúgy egy erdő szélén van. Irigylem a madáretetőket, én is csinálnám, de gőzöm sincs, hogy fogjak hozzá.

    1. Én Zuglóban egy erkélyen etetek, és úgy kezdtem évekkel ezelőtt, hogy kiraktam az erkély egyik sarkába, a felfordított partvis tetejére egy virágcserép alátétben fekete napraforgót. Pár nap után megtalálták a cinegék. 🙂
      (Azóta már beszereztem rendes etetőt az Obiban.)

    2. Biztató a közeli erdő, de az is kellene a sikerhez, hogy a terasz közelségében legyenek fák, vagy bokros részek, ahonnan be ill. ki tudnak repülni a madarak a megszerzett maggal. Nem muszáj mindjárt etető, egy nagyobbacska cserépalátét fekete napraforgó maggal elegendő, ha már rátalálnak és látogatják, érdemes fedett etetőt vásárolni vagy készíteni. A fekete napraforgót terményboltban lehet megvásásrolni, olcsóbb és sok esetben csak ott kapható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük