A madarászás nemcsak hobbi, hanem létforma

A madarászat nemcsak hobbi, hanem létforma


A madarak utáni nyomozás élethossziglan tartó feladat; a legnagyobb kaland, amit elképzelhetek, bár regényíróként szakmám a kaland elképzelése is. Madarakkal foglalkozni történet. Nemcsak tudomány, nemcsak tudásvágy, hanem kiváltság; olyasmi, ami nem csupán fantasztikus hobbi és kiváló hivatás, hanem ablak a világra. Azok számára, akik valóban nyitottak és valóban eljutottak a madarak – és a számukra otthont adó bioszféra – elmélyültebb megismeréséig, fogódzó is;

lajtorja,

melyen közelebb juthatunk a világ, az ember, a lét megismeréséig. Míg életünk útja sokszor hullámvasútként jár föl és alá, addig kapcsolatunk a madarakkal olyan út, mely mindig felfelé visz, sosem fordul át zuhanásba, sosem megy át lejtmenetbe – hogyan is menne? Hisz a madarak repülnek.

Ahogy Peterson*, amerikai ornitológus fogalmazott: A létezés legmeggyőzőbb bizonyítékai a madarak.


Roger Tory Peterson (1906-1996)

Amerikai ornitológus, kutató és illusztrátor, aki többek között a méltán híres Európa madarai című határozó illusztrátora és szerzőtársa volt. Magyarország első igazán eltökélt, népes és professzionális madarásznemzedéke ezen a könyvön nőtt fel a hetvenes évektől. Akkortájt ez volt az egyetlen magyar nyelvű madárhatározó. Alighanem azóta sem adtak el madártani könyvből annyit, mint az Európa madaraiból. Még a nyolcvanas években is hiánycikk volt, az új kiadások gyakorlatilag fű alatt keltek el, gyakran el sem jutottak a boltokig. Könyvtárakból is csak kivételesen tudtuk kivenni, mivel a példányok zömét ellopták a jó madárhatározó után áhítozó madarászpalánták. Ma már szerencsére magyar nyelven is kedvünkre válogathatunk a jobbnál jobb madárhatározókból, de az Európa madarai sikerét nemcsak annak köszönhette, hogy egyedül volt jelen a piacon; valóban remek, korszerű munka volt.


Ez a borító sok ezer madárbarát emlékébe égett be annak idején, és legjobb ornitológusainak jelentős része ezt a könyvet bogarászta gyermekkorában.

Talán ő is úgy érezte: amikor nyakunkba akasztjuk a távcsövet és kimegyünk a legközelebbi mocsárhoz, kiballagunk az óceánhoz vagy elhelyezkedünk a hortobágyi pusztán, és várjuk a behúzó darvakat, többről van szó, mint tudományról és tudásvágyról. Madarak után menni mindig személyes ügy. Madarakkal kapcsolatos emlékeink a legelevenebbek között foglalnak helyet.

A madarak nem egyszerűen lenyűgözők a teljesítményük, a titokzatosságuk, szépségük és szabadságuk okán, hanem olyasvalamiről is tudósítanak, ami az élet lényegéhez tartozik.

Őrületes kaland csillagokat kutatni, magfizikával vagy matematikával foglalkozni, s bármiféle tudománnyal; sok tudományág nyit kaput a nagyvilágra és nyújt segítséget az élet megértéséhez, de van egy jelentős különbség: a madarak élnek – s nem is akárhogy élnek! Vitalitásuk olyan feszültségen izzik, hogy ezer méterről is átpattan ránk a szikrájuk, és akire ez a szikra egyszer átpattant, az bizony lángra kap. Fellobban benne nemcsak a tudás, hanem az élet szeretete is; nem elemésztő, hanem teremtő lángolás ez, mely sok más fellángolással szemben sosem huny ki.


2000-től kezdve olyan kertet hoztam létre, ahol minden a madarak érdekeit szolgálja. | Fotó: Centauri

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több madár

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Egyre nagyobb a madarak agya

A madarak agya a testméretükhöz képest nagyobb lett az utóbbi hetven millió évben végbement evolúciós változások eredményeként. A nemzetközi kutatásban…Tovább

még több blog

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mi van a halál után? | Videó

Azóta egyre sűrűbben élem át ezt az élményt, a felszabadulás, a megszabadulás adományát, néha percekre, néha órákra, de van már olyan is, hogy egy egész…Tovább

4 hozzászólás

  1. Az egyik short videó alá írtam nemrég a YouTube-on: minél többet tudok a madarakról, annál inkább kezdem érteni, hogy mi vonz téged annyira hozzájuk.

  2. A “Petersont” szoktad is emlegetni néhány írásodban.
    Jó lenne, ha egyszer összefutnátok Franzennel, micsoda találkozás lenne!
    Lenyűgöző a madarak csodás világa, szó se róla!🦉🐦🐦‍⬛🤗

    1. Peterson úr is milyen jóképű fickó volt. 🙂

  3. Nm is tudatm, hogy olyan szerencsés vagyok, hogy Peterson könyv nekünk is megvan, gyerekekkel sokat forgattuk. Smidt Egon könyvei is a polcon vannak a mai napig. Sokszor lekapom a polcról, hogy megtudjam mit láttam, de a neten is utánanézek, főleg a madárhangok beazonosítása végett.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük