Ezért jó kétszeresen is a lepkék megfigyelése

lepkék megfigyelése

Ezért is jó a lepkék megfigyelése


Ahogy madár-, úgy valószínűleg lepkeszámlálásban is világelsők az angolok. A Butterfly Conservation lepkevédő szervezet minden nyáron meghirdeti a Nagy Lepkeszámlálást (idén július 12. és augusztus 4. között), amelyben bárki részt vehet, akinek van negyed órája. Ennyi időt kell ugyanis eltölteni egy tetszőleges, napos helyen, és feljegyezni, hogy mennyi és milyen lepkét látott az ember.

Egy (nem is annyira) váratlan mellékhatás

És hogy miért érdemes csatlakozni amellett, hogy a résztvevők hozzájárulhatnak a tudományhoz? Például azért, mert a lepkeszámlálás csökkenti a szorongást. Erről maguk a 2022-es lepkeszámlálás résztvevő számoltak be, a vélemények összesítéséből pedig azt derült ki, hogy a tevékenység átlagosan kilenc százalékkal csökkenti a szorongást, miközben javítja a mentális jóllétet is.

A kutatók azt is megállapították, hogy már a lepkék megfigyelésével és számolásával töltött negyed óra is nagy változásokat okozhat: utána úgy érezték a résztvevők, hogy jobban kötődnek a természethez. És van még egy szintén nem elhanyagolható szempont, a megfigyelés után ugyanis még hat-hét héten át gyakrabban vették észre a körülöttük repkedő lepkéket.

A természethez való kötődés érzése azért is fontos, mert közvetlenül összefügg azzal, mennyire motivált valaki a természet védelmére. A hasonló közösségi tudományos (citizen science) projektek fontos szerepet játszhatnak a természet helyreállításában is.

Mit tehetünk a lepkékért?

A résztvevők ugyanakkor nemcsak pozitív érzelmekről számoltak be, hanem az érzelmek széles skáláját élték át: az öröm és lenyűgözöttség mellett megjelent a szomorúság és az aggodalom is, amikor nem láttak annyi lepkét, mint várták. Ekkor előkerültek a bolygó jövőjével kapcsolatos komolyabb aggodalmak is.

A lepkebarátok azonban nem győzik hangsúlyozni, hogy mindannyian tehetünk valamit, hogy segítsünk akár a lepkéknek, akár más élőlényeknek. Menedéket alakíthatunk ki nekik, és akár egy erkélyen vagy teraszon is ültethetünk lepkecsalogató növényeket, amihez tanácsokat kapunk a szervezet weboldalán.


Forrás: Derby-i Egyetem, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több lepke

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

1 hozzászólás

  1. ” tarka szárnyú pillangó, ici-pici lepke, légy hamar szó fogadó, szállj a tenyerembe. Hip ide-hop oda a pillangó megfogva, itt van a kezemben:-))))” Olyan ez az oldal, mint egy varázslatos mesekönyv. Ez az óvodai kis dal jutott eszembe, a gyerekeim is nagyon szerették, séta közben a réten gyakran énekeltük együtt.
    Valóban szorongás csökkentő, mert az ember a jelenben lesz, kifelé figyel, nem hagyja, hogy élményszinten a múltban legyen, vagy anticipálja a szorongását az ismeretlen jövőbe.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük