Az “AI csak látványosabbá teszi a moralitás problémáit”

Christopher S. Yoo moralitás AI

Az “AI csak látványosabbá teszi a moralitás problémáit”


A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) konferenciát rendeztek Society of Internet Platforms (Az internetes platformok társadalma) címmel. Az eseményen két amerikai egyetemi professzor, Christopher S. Yoo és Frederick Schauer is előadást tartott, utóbbi online kapcsolódott be.

Christopher S. Yoo,

a Pennsylvaniai Egyetem jogi, kommunikációs és információtudományi szakértője a mesterséges intelligencia és az internetes tudásbázis használata közötti összefüggésekről beszélt.

Mint mondta, az internetes platformok szabályozásában jelenleg elsősorban arra alapoznak, ami a múltban volt, ami egészen a kilencvenes évek elejéig nyúlik vissza. Ez a hozzáállás sok tekintetben korlátozza az innovációt, ezért ezen változtatni kell. Figyelembe kell venni, hogy az internet fejlődésével alapvetően változnak az inputok, ez a mindennapi életben például az okostelefonok egyre szélesedő funkcióiban érhető látványosan tetten.

Kitért a legnagyobb amerikai kommunikációs vállalat, az AT&T, valamint a Time Warner médiavállalat 2015-ös fúziójára, amellyel a kábel- és a streaming-szolgáltatást egy mederbe terelték.

Megemlítette, hogy a Google keresőmotorját minden jel szerint a mesterséges intelligencia veszi át, ami véleménye szerint jobb szolgáltatást eredményezhet a múltbeli keresési eredményeknél. Mint mondta, az AI a korábbinál sokkal hatásosabb keresést tesz lehetővé, ha magasabb színvonalú adatokra specializálódik, nem pedig a korábban használatos teljes adatbázisra. Ez extrém változást eredményezhet, aminek a következményeit nem látjuk.

Azt is hozzátette, hogy szerinte az innovációt nem szabad túlságosan korlátozni a jogi és versenypiaci szabályozással.

A magyar gyökerekkel is rendelkező,

a konferencia munkájába az Egyesült Államokból online kapcsolódó Frederick Schauer arra építette előadását, hogy napjainkban a mesterséges intelligenciát, illetve az algoritmusokat, amelyek az emberi döntéshozást megalapozzák, egyaránt általános szkepticizmus lengi körül.

“Mindkettőről azt mondják a szkeptikusok, hogy nem tökéletes, hibákat követ el, és számos egyéb mellett figyelmen kívül hagyja a moralitást, az érzelmeket, valamint az empátiát. Sokan gondolják úgy, hogy az AI és az algoritmus valójában ugyanúgy írható le, holott a kettő nem ugyanaz” – fogalmazott.

Az algoritmus szabály alapú instrukció, amely elmondja, miként csináljunk valamit. De a kötelező érvényű utasítás mellett elméletben lehetnek feltételezéseken alapuló szabályai is. Az AI pedig még alakulóban van. Nagy kérdés, hogy valóban képesek vagyunk-e moralitást, empátiát, érzelmeket is programozni belé, ahogyan azt jelenleg gondoljuk.

Ezek az emberi döntéshozatal részei. A filozófiai szubjektivizmus képviselői szerint azonban a moralitás is változik, és attól függ, ki hozza a döntést, milyen az adott helyzet, a kulturális környezet. Az érzelmeinkre, illetve az empátiára ugyanez igaz szerinte: ezek erősen függnek a mögöttes morális értékektől.

“Vannak nézetek, amelyek szerint azt sem mondhatjuk, hogy a morál létezik. Felvetődik a kérdés: lehet, hogy az algoritmusokban és az AI-ban sincs semmi különleges. A moralitás problémái már jóval a számítógép és az AI megjelenése előtt léteztek az emberiség történetében, az AI csak látványossá teszi a hiányosságokat”.

Forrás: MTI, kép: Christopher S. Yoo előadása a Ludovika főépület Széchenyi-termében 2024. június 25-én.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több cenweb

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

1 hozzászólás

  1. “az internetes platformok szabályozásában jelenleg elsősorban arra alapoznak, ami a múltban volt, ami egészen a kilencvenes évek elejéig nyúlik vissza”
    Ez most engem alaposan meglepett, hiszen az internetes platformok iszonyú sokat fejlődtek, megsokszorozódtak a 90-es évek óta. Nem csoda, hogy minden szabályozással le vannak maradva. 😮

    Az AI pedig nemcsak látványossá teszi a moralitás problémáit – szerintem -, hanem jóval nagyobb eszköztárat is ad ahhoz, hogy azok száma növekedjék.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük