Új lepkefaj ma a birtokon! | A közönséges gyöngyházlepke

Új lepkefaj ma a birtokon! | A közönséges gyöngyházlepke


Emlékeztek? Tavaly, amikor az évszázad aszálya és pokoli hősége után szeptemberben végre bőséges esők jöttek, a birtok is olyat villantott, amit még sosem. 2022 szeptembere a gombákról szólt, és miután októberben is sok eső esett, 2022 végére a birtokon regisztrált gombafajok száma minden korábbi elképzelést meghaladt,

több mint 150 faj került be a birtok élővilágát lajstromozó nagy birtokkönyvbe.

Mutattam is sok fotót és fajt, és írtam is a gombák sokaságáról ITT például.


Fotó: Centauri

2023 szeptembere gyökeresen más. Voltaképp a nyár meghosszabítása. Egyrészt meleg, másrészt szinte tökéletesen száraz, így gombászásra esély sincs (legalábbis eddig nem volt), ellenben haladékot kaptam a nyári felmérések megnyújtására, ami ezúttal nem is kegy, mint inkább kegyelem. A tervek szerint az idei vegetációs szezonban miden korábbinál nagyobb iramban, padlógázzal folytak volna a florisztikai és faunisztikai kutatások, magyarán:

a birtokon élő fajok számbavétele,

de a mega felmérés az ismert okok miatt szinte teljesen meghiúsult. Legalábbis a legfontosabb időszakokban csak módjával tudtam dolgozni.

Szeptemberre viszont már kissé megerősödtem, és az ég is kegyes volt hozzám. Bő 3 hetet töltöttem a lepkék és egyéb rovarok igézetében, s erről írok is majd részletesen, de miután a mai nap váratlanul látványos új lepkefajjal ajándékozott meg, nem tudtam megállni, hogy az előzményekre ki ne térjek.

Azért is érdekes ez, mert amint a madaraknál, úgy a lepkéknél is igaz: minél több fajt regisztráltam már, annál inkább nehéz újabb fajokat észlelni-találni.

Fokozottan igaz ez a látványos nappali lepkékre.

A hétvégi lehűlés és esőzések nem kedveztek a lepkéknek, ma viszont pár órára kisütött a nap. Mivel a városban akadt dolgom, csak délután 13 órától tudtam barangolni. Valójában azért mentem ki, hogy megnézzem: a lehűlés nyomán megélénkült-e a légtérben a vonuló madarak mozgása. Főként a ragadozókra lettem volna kíváncsi.

Átvonuló ragadozómadarak ezúttal nem voltak, viszont minden korábbinál több sáfrányszínű kéneslepke mozgott a birtokon. A kéneslepkék is vonuló-kóborló lepkék, tehát nemcsak szépek, hanem érdekesek is, és érdemes figyelni a mozgásukat is.

2023.09.25. 13.50 Sáfrányszínű kéneslepke | Fotó: Centauri

Sajnos arra sem akadt még módom, hogy megírjam, hogyan lett a birtok az idén minden korábbinál mozaikosabb, de remélem, sort keríthetek erre is. A lényeg most az, hogy az Alsófenyéres lábon áll, megmaradt mézelő zónának, és a Hospoda egy része is kimaradt a kaszálásból (azért, hogy a varfű eldobhassa a magját), s most ott is nyílnak őszi virágok. Ezeken a foltokon mozgott a legtöbb kéneslepke, és ami lényeges változás volt a lehűlés előtti hetekhez képest: ezúttal nemcsak sebesen átszálltak a parcellák felett, hanem erősen keresték a nektárt, és ha tehették, leszálltak.

Végre megültek a virágokon.

Az Alsófenyéresen még sosem láttam ennyi lepkét együtt, de talán másik parcellában se. 10 x 10-es területen körülbelül 10-12 lepke mozgott, kéneslepkék és répalepkék vegyesen, körülbelül 60% kéneslepke, 40% répalepke.


A birtok élőhelytérképe

Nagyon megörültem, hogy végre van esély arra, hogy a kéneslepkéket rendesen megfotózzam, esetleg arra is, hogy új kéneslepkefajt regisztrálhassak, ezért rátapadtam kicsit az Alsófenyéresre, ahol aztán úgy fél óra múlva szemem elé került egy zsír új lepkefaj. Egy olyan faj, akit régóta várok a birtokon, hisz nem ritkaság, az egész országban elterjedt, nem védett, mégsem találkoztam vele a birtokon 3 év alatt – amióta a lepkék felmérését csinálom – egyszer sem, de ami ennél is durvább: a számos gyöngyházlepkefaj közül egy sem került elő, holott már azt is tudom, hogy a szűkebb környéken több gyöngyházlepkefajt is regisztráltak már kutatók.

Bárhogy van is, ma délután 13.45-kor meglőttem az első képet a mézelő zónának meghagyott Alsófenyéresen pihenő közönséges gyöngyházlepkéről, sőt: pár perccel később egészen derekas fotót is tudtam lőni róla (bár az állvány szokásommal ellentétben nem volt nálam).


2023.09.25., a közönséges gyöngyházlepke első regisztrálása a birtokon. | Fotó: Centauri
A közönséges gyöngyházlepke észlelései Magyarországon | Forrás: Jasius.hu

A lepkék idei felméréséről több körben írok még, és hozok fotókat bőven, és videókat is. Egészen különleges, felejthetetlen hetek vannak mögöttem, a hét elejére pedig inspiratív ajándék volt az ősztől és a vadontól egy új nappali lepkefaj.

A legjobbakat továbbra is embernek, madárnak, fűnek-fának! Üdv: Cen’

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több “Kert & vadon”

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több lepke

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük