Új magyarázatot találtak a zebracsíkok szerepére

Zebra

Új magyarázatot találtak a zebracsíkok szerepére


Az ELTE kutatói olyasmire jöttek rá, amire talán nem gondolnánk, amikor a zebrákat nézegetjük.

Igazolták, hogy a csíkos állatokat azért nem bántják a böglyök, mert napsütésben a fehér-fekete csíkhatároknál fellépő hőmérsékletkontraszt megzavarja a hőérzékelésüket, így nehezebben találják meg a testfelszín alatt húzódó vérereket.

Horváth Gábor és kollégái korábban már bebizonyították, hogy a vérszívó böglyök nem vonzódnak a csíkos és foltos kültakarójú gazdaállatokhoz. Azt is kimutatták, hogy a parazita legyek azért támadják zömében napsütésben a gazdáikat, mert

a melegebb testfelszínű állatokról könnyebben el tudnak menekülni melegebb szárnyizmaik gyorsabb működésének köszönhetően,

amikor a gazdák a csípés okozta fájdalomra reagálnak. De miért hagyják békén a csíkos vagy foltos állatokat? – tették fel a kérdést. Abból indultak ki, hogy napsütésben a zebrabőr melegebb fekete és hűvösebb fehér csíkjainak határvonalai mentén

olyan hőmérsékletkontrasztok keletkeznek, amelyek hasonlítanak a bőr alatti vérerek fölött kialakuló hőmérsékletkontrasztokhoz.


Amikor tehát egy nőstény bögöly hőérzékeléssel próbál megtalálni egy bőrfelület alatt húzódó eret egy zebrán, akkor a meleg-hideg csíkok határainál kialakuló hőmérsékletváltozást érzékelve ott is próbál vért szívni, ahol nem mindig van ér. A fájdalmas csípés azonnal kiváltja a zebra parazitaűző ellenreakcióját, például a farokcsapást.

A bögöly elrepül, de hamarosan újra megjelenik, hiszen megfelelő mennyiségű vérre van szüksége ahhoz, hogy megtermékenyült petéit megérlelje. Ha egyszínű gazdaállattal próbálkozik, hamarabb célt ér, hiszen egyszínű testfelületen semmi nem zavarja meg a hőérzékeléses érkeresésben, így könnyebben talál ért.

Hipotézisüket a kutatók négy terepkísérletben ellenőrizték, amelyek megerősítették új termofiziológiai magyarázatukat arra, miért kerülik el a böglyök a zebrákat.

A böglyök megtanulhatják, vagy genetikailag kódoltan eleve tudják, hogy nem érdemes csíkos vagy foltos kültakarójú gazdaállatokon vérszívással próbálkozniuk.

Forrás: MTI, képek: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több kutatás

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Ma van a fény napja

Author Mara By Mara
Date 2 nap ago
Comments No Comments
2015-ben világszerte a fény nemzetközi évét ünnepelték, az UNESCO általános konferenciáján pedig úgy döntöttek, 2018-tól ünneplik világszerte a fény napját…Tovább

2 hozzászólás

  1. A sötét és a világos szín váltakozása a hőelnyelés és visszaverés miatt légáramlatokat is létrehoz, ami hűti a állat bőrét. Nem csak a vérszívóknak okoz csalódást, de a zebráknak is kedvez a fizika.

    1. Author

      Ó, wow, miket nem tudsz! Bámulatos! Köszi a plusz infót! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük