Bréking : Visszatértek a birtokra a rétisasok!

Bréking : Visszatértek a birtokra a rétisasok!


Emlékeztek? Az év elején, május 6-án váratlanul felbukkant a birtokon egy öreg rétisas, pontosabban a szomszédos kis tavacskánál, ahonnan bevitorlázott a birtok fölé is. Erről részletesen írtam ITT.

Európa legnagyobb ragadozómadara, rétisas az udvarban – Cenweb | Magazin (centauriweb.hu)


Öreg rétisas | Forrás: Wikipédia

A rétisas jó ideje már nem számít ritkaságnak Magyarországon, de hosszú ideig a kipusztulás szélén táncolt ő is. De azért nem minden „háztartásban” látni. Ugyan nem volt új faj, hisz 2000 és 2023 között körülbelül 5-6 alkalommal láttam (egyszer egy öreg párt is), de mindig átrepülő példányok kerültek elő. Ezúttal viszonylag egyértelmű volt, hogy az öreg réti

aki nem mellesleg Európa legnagyobb termetű ragadozómadara!

vadászni állt meg itt.

A tavasszal írt posztot azzal zártam, hogy mivel korábban sosem láttam rétisast költési időben, és öreg példányokat is csak ritkán, cseppet sem kizárható, hogy a közelben megtelepedett egy pár, a birtok pedig a sasok revírjének határára esik.


A rétisas elterjedése Eurázsiában. | Forrás: Wikipédia
A birtok élőhelytérképe

Három nappal később, május 9-én a Déli-Égeres melletti ösvényen meglepő dologba botlottam. A fűben egy majdnem sértetlen, körülbelül 2-3 kilós ponty feküdt. Nálam semmiféle hal nem él, tó sincs, így a ponty a füvön bizarr látványt nyújtott, de rögtön világos volt, hogyan került oda.

Az nem is vitás, hogy a Nagypatak túloldalán található szomszédos birtok kis tavából vette ki valaki. Elvileg lehetett volna vidra is (4 kilométerre a birtoktól láttak már vidrát), de a vidra nem hozta volna el a parttól ilyen messzire, ráadásul egy kicsit nagy falat lett volna a számára. Ami viszont lazán kiemel a vízből egy ekkora pontyot és rendszerint messzebb viszi, az a rétisas. Bár nem láttam, de nagy tétben fogadnék rá, hogy a rétisas zsákmányát találtam meg. A madarat többet nem láttam, de ezek szerint visszatért, esetleg egy darabig itt tanyázott, esetenként itt vadászott.


RÉTISAS
A rétisas, ha teheti, halat eszik. | Forrás: Wikipédia

2023.09.21-én pedig olyan megfigyelésben volt részem, amit sokáig nem fogok elfelejteni.

Ez év augusztus 20-tól a megszokottnál intenzívebb ragadozómadár vonulás zajlik a birtok fölött. Szeles, esős időben kevésbé, de aztán mindig újra megélénkül. Ezért az utóbb hetekben nagyon sokszor megyek ki a házból, az Angolkertből is, hogy az eget kémleljem, és az égen átvonuló ragadozómadarakat fotózzam. A legjobb megfigyelőpont a Kisrét és a Hospoda közötti bekötő út, onnan látok el a legjobban minden irányba.

Ma délután is jártam kint többször (megint mezítelenül), de legutóbb már visszafelé tartottam, egész pontosan a háztól 10 méterre jártam már, amikor meghallottam a rétisas jellegzetes kiáltozását.


Pontosan ezt hallottam (és láttam).
Ahhoz nem voltak elég alacsonyan és közel, hogy szép képeket lőjek róluk, de ahhoz épp elég közel voltak, hogy ne maradjon kétség. A rétisas egyébként is a legkönnyebben határozható sasfaj, nemcsak a mérete miatt (ami a távolság függvényében vagy jól érzékelhető vagy nem), hanem mert az öregek hófehér farka egyértelmű fajbélyeg. Ez a kép talán nem adja vissza, de itt egy olyan madár repül, akinek a szárnyfesztávja elérheti a 240 centimétert! | Fotó: Centauri

Ekkor már az eget sem lestem, mivel a fenyők közül nemigen látni ki az égre. Mégis, amikor a hang irányába néztem, nem messze az Angolkerttől észak-északkeleti irányba megpillantottam a rétisast.

Egy pillanattal később pedig a sasokat, két öreg, ivarérett, szemlátomást összetartó párt!


A két öreg valóban összetartott. Amikor azt írom: “szemlátomást összetartoztak”, nem kamuzok. Gyakran repültek együtt egészen szoros kötelékben, ahogy ezen a képen is látni. Siklórepülésben annyira egymás mellé, alá-fölé rendeződtek, hogy néha csak arasznyi távolság választotta el a két madarat. Ez valóságos légi tánc a két madár között. A képen feltehetően az alsó a tojó, mivel a ragadozóknál általában a tojók a termetesebbek, s nekem úgy tűnik, az alsó valamelyest nagyobb. Még így is, hogy rossz a kép, azért van egy “kisugárzásuk”. Ezek a sasok egy életre választanak párt, és ez sokszor meg is látszik rajtuk.

Lassan siklottak délnyugat felé, így miután pár képet lőttem róluk, kirohantam az Angolkert sűrűjéből a teljesen nyílt Nagykarámra, ahonnan rengeteg fotót lőttem. A sasok ekkor már távolabbra kerültek, de nem álltak tovább. Körülbelül 10-15 percig körözgettek, mint kiderült egy harmadik sassal együtt. A harmadik sas egy idei fiatal volt, feltehetően a pár idei fiókája.


Szinte egyöntetű sötétbarna, a farok sem fehér, a fej sem világos, a csőr sem citromsárga: ez egy fiatal rétisas. A szülőkkel együtt mozgott, de azoktól mindenkor tisztes távolságban. Hamarosan vagy legkésőbb valamikor a tél folyamán a szülők leválasztják magukról. Most még talán magukkal viszik, bemutatják a revírt és környékét, s az efféle tágabb környéken tett kalandozások arra is alkalmat kínálnak, hogy a fiatal sas ne legyen a végletekig tanácstalan, amikor mennie kell majd és át kell térnie a teljesen önálló életre.

Egyszóval egy egész családot láttam és fotóztam. Némi keringés után lassan mindhárom madár észak felé távolodott, míg el nem tűntek az erdők mögött.

Mindez alaposan megtámasztja a tavaszi feltételezést: a közelben van egy fészkelő saspár, a birtok pedig a revír szélébe esik. Azt jelenti ez, hogy a jövőben egyre sűrűbben láthatom őket – legalábbis gyakrabban, mint az utóbbi 24 évben.

Mondani se kell, mit jelentene, ha a völgybe sikerülne vizet fakasztanom, és sikerülne vizes-halas élőhelyet varázsolni belőle. Eddig csodás ez a nap.                             


A leginkább ismert, Amerikában élő fehérfejű rétisas közeli rokona a mi rétisasunknak, lényeges különbség is csak a fej színében van. Pompás jószág ő is.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több “Kert és vadon”

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több madár

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Hová tűnnek a fecskék?

    A fecskék Magyarországon is egyre ritkább látványt jelentenek, csakúgy, mint Nagy-Britanniában, ahol minden évben felmérik a költő madarak állományát…Tovább

    7 hozzászólás

    1. Ez szuper! 🙂🙂
      Meg lehet saccolni, hogy milyen messze van a fészkük? Van tipped, hogy hol lehet?

      1. Author

        Nem tudom, lehetnek akár 5-10 kilométerre is. Nagy revírt tartanak, akár a farkasok.

    2. “Ezek a sasok egy életre választanak párt, és ez sokszor meg is látszik rajtuk.” Ez abból látszik, hogy együtt repülnek?
      Nagyon szép történet. A felvételek is.

    3. Ez nagyszerű, és megvan a gyermek is.

    4. Nagyon jó hír, gyönyörűek a felvételeid , ‘Cen!
      A legjobb, hogy utód is van!!! Remélem, hogy visszatérő pár maradnak!!!
      Üdvözöllek és szép napot kívánok: Gyöngyi

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük