Másodszor is előkerült a nyírfa-csücsköslepke (Thecla betulae)

Kert és vadon | Másodszor is előkerült a nyírfa-csücsköslepke (Thecla betulae)

KERT ÉS VADON


Látjátok, 2023-ban is folytattam a birtok élővilágának mind teljesebb felmérését, hogy egyrészt átfogó képet kapjunk arról, hogyan állunk (hány faj él itt és mekkora állományban), másrészt pedig a felmérés eredményeinek fényében lehet majd jó pár célt kitűzni, meghatározni irányokat.

Bár még nem írtam róla, de néhány faj státusza és védelme máris magával vont néhány „intézkedést”. Hogy csak egy példát hozzak: a citromlepke védelmének érdekében a borostyánosok terjedésének ösztönzése (ebben telelnek a citromlepkék), és a kora tavaszi virágok mennyiségének nagyságrendi megnövelése lett a cél a következő évekre.

Leegyszerűsítve, és most maradva a lepkéknél, két csoportba sorolhatók az eddig kimutatott fajok:

  • vannak rendszeresen előfordulók, állományalkotók
  • és vannak alkalmi vagy ritka fajok

Minthogy a lepkék is repülnek,

akár a madarak, és sokszor jelentős távolságokat is megtesznek (lásd az idén az Atalanta lepkék szabályosan vonultak a birtok légterében), előfordulhatnak olyan fajok is, melyeknek itt helyben (valójában) nincs ökológiai jelentősége, mert csak kóborlóként vetődnek ide. Megfigyelésük / megkerülésük is jobbára attól függ, mennyi időt szánok lepkészetre. Minél több órát töltök terepen, annál nagyobb valószínűséggel lesznek meg olyan fajok is, melyek csak tárepülők vagy „eltévedt” kóborlók.


Egy olyan fajnál azonban, ami él helyben, ám ritka, egy ideig nehéz eldönteni, melyik csoportba tartozik. Másként: egy csupán 1-2 alkalommal észlelt fajról nehéz megmondani, hogy kóborlóként bukkant fel nálam vagy él a birtokon csak nagyon kicsi számban.

Ezért van különös jelentősége annak, ha egy korábban mindössze egyszer észlelt fajt újfent látunk.

A nyírfa-csücsköslepke a felmérések első évében, 2021-ben már előkerült, és ha jól emlékszem, ő volt az első védett lepkefaj a birtokon.


Nyírfa-csücsköslepke (Thecla betulae) 2021-ben az Angolkert délnyugati sarkán. | Fotó: Centauri

Minthogy az egyik tápnövénye a nyírfa, amit szépen talál az Angolkertben, de amúgy a kökényt sem veti meg, amiből meg éppenséggel tömegével találhat, elvileg előfordulhatott volna, hogy rendszeres. 2022-ben az alapos megfigyelések ellenére sem került elő, sőt 2023-ban is csak az utolsó pillanatban.

Szeptember 2-án, 10.46-kor a Nagylejtőn láttam egy lepkét az Újliget déli szélében repülni, ami aztán leszállt az alacsony cserjésbe, a kanadai aranyvesszővel kevert kökénycsemeték közé. Rövid cserkelés után láthattam, hogy végre előkerült másodszor is a védett nyírfa-csücsköslepke, aki ezúttal épp petézőhelyet keres a kökény fiatal hajtásain.


Épp ezért nem tudtam róla igazán jó fotót lőni, minthogy nem mozgott nyílt helyen.

A megfigyelés fényében van némi remény arra, hogy kisebb nyírfa-csücsköslepke állomány él itt.

Ez pedig azért is jó, mert bár viszonylag sokfelé előfordul Magyarországon (ez elsősorban a kifejezetten ritka fajokkal való összevetésben érvényes), de kevesen vannak.

Vagyis, ha valahol van, az nagyon jó. Ez a második előfordulás is jelezhetne kóborlót, de egyrészt petézésen kaptam rajta, másrészt minden újabb megfigyeléssel nő annak az esélye, hogy egy kis helyi populációról van szó.


Ez a térkép azt mutatja, hogy a jasius.hu lepkészeti oldal adatai hogyan oszlanak el Magyarországon. Azért az ország nagy részén gyakorlatilag nincs. Így még jobb adat itthonról.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több “Kert és vadon”

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több lepke

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük