Madarak tízezrei adták fel a költést a pusztító viharok miatt

Hóhojsza

Madarak tízezrei adták fel a költést a pusztító viharok miatt


2021 decembere és 2022 januárja között olyan hatalmas viharok dúltak az Antarktisz környékén, hogy több tengeri madárfaj inkább bele sem fogott a költésbe, hanem visszatért a tengerre.

Ez a Norvég Sarkkutató Intézet felméréséből derül ki, akik minden évben összeszámolják az Antarktisz mintegy ötödét kitevő Maud királyné földjén található fészkeket, hogy megbecsüljék a populáció méretét.

Az antarktiszi hojsza (Thalassoica antarctica), a hóhojsza (Pagodroma nivea) és a délsarki halfarkas (Stercorarius maccormicki) az antarktiszi nyár elején, vagyis november végén – december elején rakja le a tojásait, a hojszák rendszerint egyet, a halfarkasok kettőt, a fiókák pedig február-márciusban repülnek ki a fészekből.


Antarktiszi hojsza

Az említett télen azonban mindez nem következett, be, mert a vihar mintegy ötszáz kilométeres körzetben érintette a madárkolóniákat. A kutatók szerint néhány hóhojsza találhatott csak menedéket széltől védett üregekben.

A hosszú életű fajoknál, melyeknek több lehetőségük adódik még a tojásrakásra, előfordul, hogy inkább a túlélési esélyeiket növelik és visszatérnek a tengerre, ahol táplákozhatnak és energiát gyűjthetnek. Eközben lemondanak a költésről, mert az erős szélben nehezebben tudják melegen tartani a testüket és kikelteni a tojásokat.


Délsarki halfarkas

A kutatók egyelőre nem tudják, hogy mekkora hatása lesz ennek a kihagyott költésnek a későbbiekben a populációkra, de az antarktiszi hojszák száma már húsz éve folyamatosan csökken a Maud királyné földjén, és ez a csökkenés felgyorsulhat, ha a mostanihoz hasonló viharok gyakoribbá vagy súlyosabbá válnak. De szerencsére úgy tűnik, hogy a legutóbbi nyár folyamán a költő madarak száma visszatért a normális szintre.

Forrás: New Scientist, képek: Wikimédia, Wikimédia, Wikimédia

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.

    még több madár

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több vihar

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    6 hozzászólás

    1. “Antarktiszi hojsza”, ez új nekem. 🙂

    2. Hojsza, sose hallottam!
      Hihetetlen, micsoda életkörülményeket képesek elviselni. Csodálnivalók!

    3. Author

      Ezelőtt én sem hallottam a hojszákról. Tényleg bámulatosak, és olyan gyönyörűek!

      1. Több hojsza-féléről láttam már filmet, de nem az antarktisziről. Pedig Brehm is ír róluk. 🙂
        És még mennyi, de mennyi madárfaj van amit mi nem ismerünk, Centauri viszont biztosan. 🙂

    4. Evolúció- ahogy változik a környezet, úgy változik az is ki él túl és ki nem .Sajnos én nem tudom értelmezni azokat a számokat, amiket a jégolvadással kapcsolatban írnak. Lehet egyszerűen csak evolúciós okból eltűnik az emberiség is. Jócskán hozzá teszünk a környezet szennyezéssel.
      Szeretem a madarakat- nekem a szabadság szimbólumai.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük