Így befolyásolják a beporzók, hogy milyen lesz a gyümölcs

lepke beporzó

Így befolyásolják a beporzók, hogy milyen lesz a gyümölcs


Elena Gazzea és Lorenzo Marini, a Padovai Egyetem kutatói és Batáry Péter, az ELKH ÖK tudományos tanácsadója azt vizsgálta, hogy milyen hatása van a beporzóknak a termények minőségére. A céljuk az volt, hogy először számszerűsítsék globális szinten ezt a hatást, ehhez pedig a téma szakirodalmát a meta-analízis statisztikai módszerével összegezték.

A kutatásban az állati beporzás hatását úgy számszerűsítették, hogy beporzókkal és azok nélkül (szél általi illetve kézi beporzással) termesztett gyümölcsök minőségét hasonlították össze: az alakjukat, méretüket, ízüket és táplálkozási tulajdonságaikat.

Az eredmények szerint az állatok által beporzott gyümölcsök átlagosan huszonhárom százalékkal jobb minőségűek, mint a nélkülük termesztettek.

Az állati beporzók elsősorban a gyümölcsök és zöldségek érzékszervi tulajdonságait, például alakját és méretét, valamint a betakarítás utáni tartósságukat befolyásolják pozitívan, míg a táplálkozási tulajdonságaikhoz és az ízükhez kevésbé járulnak hozzá.

Ha kevés a beporzó, akkor tökéletlen és rövidebb életű gyümölcsök teremnek, amelyeket nehezebb lehet eladni, ez pedig növelheti az élelmiszerpazarlást és a mezőgazdasági területeket feleslegesen terheli. Az állati beporzás és az élelmiszer-pazarlás közötti kapcsolatot viszont az agrár-élelmiszeripari politikák eddig szinte teljesen figyelmen kívül hagyták, holott fontos gazdasági, társadalmi és környezeti következményekkel jár.

Forrás: MTI, kép: Boris Smokrovic/Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több beporzó

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több mezőgazdaság

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    A szarvasmarha, a bölény és a metán

    Nemrég készült egy kutatás, amely megállapította, hogy a bölények jócskán hozzájárulnak ahhoz, hogy kevesebb széndioxid kerüljön a légkörbe… Tovább

    4 hozzászólás

    1. Az állatok kiiktatásával vajon kire, mire bízták a beporzást? A szélre? 🤔

      1. Author

        Igen, a szélre, vagy beporozzák kézzel..

          1. Author

            Igazán nincs mit, bele kellett volna írnom a cikkbe. 🙂 Bele is írom. 🙂

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük