Újabb űrhajó érkezett a kínai űrállomásra

Kínai űrállomás

Újabb űrhajó érkezett a kínai űrállomásra


Az eddigi legfiatalabb, háromfős kínai legénységgel útnak indult csütörtökön a kínai űrállomásra a Sencsou-17 nevű űrhajó, amely a tervek szerint mintegy hat hónapos misszión vesz részt a Föld körül.

A Sencsou-17 űrhajó (“isteni hajó”) és legénysége a Hosszú Menetelés-2F elnevezésű rakétával szállt fel helyi idő szerint csütörtökön 11 óra 14 perckor az északnyugat-kínai Csiucsüan űrállomásról. “Menetrend szerint”, hat és fél órával az indulás után sikeresen dokkolt is az űrhajó a Tienkung hátsó kikötési pontjára.

A hat hónapig tartó küldetés vezetője a 48 éves Tang Hong-po, a légierő egykori pilótája, aki 2021 júniusában már részt vett a Sencsen-12 küldetésen. A legénység másik két tagja a 33 éves Tang Seng-csie és a 35 éves Csiang Hszin-lin, akik 2020 szeptemberében csatlakoztak Kína harmadik űrhajós csoportjához. Mindketten először utaznak az űrbe.



A három űrhajós a Sencsou-16 veterán űrhajósokból álló legénységét váltja fel, akik május végén érkeztek a Tienkung (Mennyei Palota) nevű űrállomásra, és a tervek szerint október 31-én térnek vissza a Földre.

Az asztronauták különböző űrkutatási és alkalmazástechnikai teszteket és kísérleteket fognak végrehajtani a pályán, és űrhajón kívüli tevékenységeket is fognak végezni. A Sencsou-17 űrhajósai először fognak fedélzeten kívüli kísérleti karbantartást végezni, ami nagy kihívást jelentő feladat. Emellett folytatják az űrállomás működésének értékelését és tesztelik a földi támogató központokkal való összehangoltságot az űrállomás üzemeltetési és irányítási feladatainak végrehajtása során. A cél, hogy tovább javítsák az űrállomás működési hatékonyságát és hibajavítási képességét.

Kína 2003-ban küldte az első űrhajósát az űrbe, és azt tervezi, hogy 2030-ra már a Holdra utaztat embert. Az ország már több mint ezer tudományos kutatást végzett el az űrben. Vizsgálták például, hogy hogyan alkalmazkodnak a növények az űrbéli körülményekhez, és miként viselkednek a folyadékok a mikrogravitációban.

Forrás: MTI, Spacejunkie, kép: Shujianyang/Wikimedia

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Patreon-tagok körébe ITT. Csupán havi két-három kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért cserébe elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség ITT. Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress meg mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, abban a reményben, hogy szövetségesek lehetünk. A legjobbakat, üdv, Cen’   

még több kozmosz

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több Kína

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük