Két új idegen féregfajt találtak

idegenhonos fajok

Újabb idegenhonos fajok kerültek elő


A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézete és a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) kutatói először azonosítottak két szárazföldi laposféregfajt (planáriát) Magyarországon, melyek egy pécsi kertészetből kerültek elő.

Mindkét faj ragadozó, elsősorban csigákat és földigilisztákat fogyaszt. A hazai faunára kifejtett hatásuk még ismeretlen, így ennek további vizsgálata szükséges. Egészen eddig nem jelent meg hivatalos szakirodalmi leírás egyetlen Magyarországon élő szárazföldi laposféregről sem, viszont a kutatóknak eddig összesen tizenhét hazánkban is előforduló édesvízi planáriafajról volt tudomásuk. Az utóbbiak két főcsaládba – a Geoplanoidea és a Planarioidea – sorolhatók.

A kalapácsfejű féreg

A Magyarországon most megjelent két faj a Geoplanoidea csoportba tartozik. A fajok egyike a Diversibipalium multilineatum névre hallgató planária, amelyből egy huszonjét centiméter hosszú példányt is találtak. A fajra a szalmasárga alapszín és a háti oldalon végighúzódó három barna csík, valamint a fej két oldalán található kiszélesedő lebeny jellemző, emiatt magyarul a kalapácsfejű féreg nevet javasolták neki.

A fajt eredetileg Japánban írták le, de vélhetően már oda is behurcolás útján került.

A kalapácsfejű férgek többségére a pécsi kertészet üvegházi részében bukkantak a kutatók, bár néhány példány a szabadba is kijutott. Szakirodalmi adatok szerint a faj a magas páratartalmat szereti, ezért nem valószínű, hogy el fog terjedni Magyarországon.

Az obama-féreg

A másik faj az Obama nungara nevű, eredetileg Brazíliában leírt planária, amely mára már számos európai országban megjelent és elterjedt. Az itthon megtalált példányok génszekvenciái argentin példányokéval mutattak teljes egyezést.

Ez az állat jóval kisebb, mint a másik: hossza hét centiméternél rövidebb, szélessége mintegy öt milliméter, mintázata barnás, jellegzetes márványos. A kutatók magyar névnek az obama-férget javasolják. Mint írják, az elnevezésnek semmi köze nincs az Egyesült Államok korábbi elnökéhez. A Brazíliában őslakos tupik nyelvén az oba levelet, a ma állatot jelent, innen ered a leginkább a fűzfa leveléhez hasonlító állat neve.

Miután a pécsi kertészetben talált példányokat begyűjtötték, egy budapesti kertészetben, illetve egy szombathelyi botanikus kertben is előkerült néhány, ami azt jelzi, hogy a jelenleg ismertnél sokkal elterjedtebb lehet országszerte.

Számos pécsi példány petecsomagot is lerakott, ami azt mutatja, hogy képes volt ivarosan szaporodni Magyarországon. A megnövekedett áru- és személyforgalom miatt minden eddiginél nagyobb számban jelennek meg hazánkban idegenhonos állatfajok, amelyek a melegedő klíma miatt nagyobb eséllyel telepednek is meg, mint évtizedekkel ezelőtt. Bővebb információk és képek a két állatról itt találhatók.


Például így terjednek az idegen fajok

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több idegenhonos faj

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több állat

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

3 hozzászólás

  1. Úgy tűnik, megállíthatatlan a különböző kontinensek flórnak és faunájának összekeveredése. Féreg Argentinából? Elképesztő.

  2. Ilyen ez a kereskedelem mostanság, jön az árúval a bliccelő is. 🙁

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük