Tavasszal nyílik a bugaci puszta kapuja

bugaci puszta

Tavasszal nyílik a bugaci puszta kapuja


Új információs központban ismerhetjük meg a homokpuszták világát, a táj történetét és az itt élt emberek hétköznapjait Bugacon – közölte a Kiskunsági Nemzeti Park.

Bócsa-Bugac buckavilága

Bócsa-Bugac buckavilága a Kiskunsági Nemzeti Park legnagyobb, és domborzatát tekintve is legváltozatosabb része. A területen két nagy buckavonulat húzódik végig, a buckasorokat északkelet felől a bugaci puszta váltja fel, amelynek mai arculatát a több száz éves külterjes állattartás hatásai is meghatározzák. Néprajzi értékei is ehhez kötődnek.

A terület egyben a Kárpát-medencei bennszülött életközösségnek számító pannon homoki gyepek és borókás-nyárasok legjelentősebb őrzője. A bócsai részen található a világ második legnagyobb tartós szegfűállománya, a bugaci rész pedig egy jelentős rákosivipera-populáció otthona. Natura 2000 jelölő és függelékes fajai közé tartozik a magyar futrinka, a pusztuló nyárfákban élő skarlátbogár, az ürge, a homoki kikerics és a homoki nőszirom.

A bugaci állattartás és pásztorélet emlékei ma is láthatók a pusztán. Ezt a világot jelenítik meg a legelésző őshonos háziállatfajták, a csikósok lovasbemutatója és a Pásztormúzeum.


Életképek a Kiskunsági Nemzeti Parkból

A bugaci puszta kapuja

Az Alföldfásítási Múzeum és az Aranymonostor romkertje is Bugac érdekes látnivalói közé tartozik, ahol hagyományőrző programok állítanak emléket a Kárpát-medencében élő egykori sztyeppei népek történetének. A most elkészült Puszta Kapuja Információs Központot a bugaci puszta kapujának szánják.

Az épületben két interaktív kiállítást alakítottak ki. Az egyik a Pásztorélet című tárlat, amely az egykori pásztorvilágot mutatja be és azt, hogy az évszázadokon át folytatott külterjes állattartás milyen hatással volt a tájra, és hogyan befolyásolta annak ökológiai viszonyait. A másik kiállítás címe Bugaci buckák között, itt a pusztai természethez és annak különleges élővilágához kerülhetünk közelebb.

Az épület látványterve

A kertben rovarhotelt és játékokat, például egy ökológiai társasjátékot is találunk. A Pásztormúzeumhoz vezető földút mellett pihenőhely készült, a Pásztormúzeumnál pedig fotópont található. Az 1100 méter hosszú Boróka tanösvényen többek között erdei xilofont és játéktávcsövet kapott. Az Információs Központ 2024 tavaszán nyitja meg a kapuit.

Forrás: MTI, képek: Varga Péter/KNP, KNP

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több nemzeti park

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Pénteken kezdődik a Nemzeti Parkok Hete

Kenutúrákon, bölényszafarin, lápréti barangoláson, sólyom- és saslesen és interaktív vízvizsgálaton is részt vehetünk a Magyar Nemzeti Parkok Hetén…Tovább

még több puszta

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Madármentés a Hortobágyon

Miután a varjút is felszedtük, tényleg úgy éreztem magam, mint a régi szép madármentős években, amikor minden sérült madár megtalált, és tényleg lépten nyomon botlottam…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük