Egy geológus megfejtette, hol készült a Mona Lisa

mona lisa

Egy geológus megfejtette, hol készült a Mona Lisa


A Leonardo da Vinci Mona Lisája mögötti táj már sok vitát váltott ki: míg egyes művészettörténészek szerint a környezet képzeletbeli, mások úgy vélik, konkrét olasz helyszínekre ismerni benne.

Most egy geológus, aki egyben művészettörténész is, azt mondja, megfejtette a rejtélyt. Ann Pizzorusso a Comói-tó partján fekvő Leccót véli felismerni a háttérben. Mint mondja, a Mona Lisa alakja mögött látható híd a 14. századi Azzone Visconti-híd, a hegy az Alpok délnyugati vonulata, a víztest pedig a Garlate-tó. Leonardo egyébként tényleg járt Leccóban, és mint a jegyzeteiből kiderül, sok időt is töltött a környék felfedezésével.


Persze nem Pizzorussóé az első elmélet a helyszínt illetően. 2011 egy kutató a szintén észak-olasz Bobbiót, 2023-ban pedig egy másik a toszkán Arezzo megyét azonosította a háttérben. Ám mindezt pusztán a hídból kiindulva tették, ami a szakember szerint nem elég, mert ehhez hasonló boltíves hidakat mindenütt találni Olaszország- és Európa-szerte.


Forrás: Wikimedia

A természet pontos ábrázolása

Pizzorusso hangsúlyozza, hogy a geológiát és a növényzetet is érdemes megnézni a festményeken. A leccói mészkősziklákat például Leonardo valósághűen, szürkésfehér színben ábrázolta. Ugyanakkor sem Bobbiónak, sem Arezzónak nincs tava, ami újabb bizonyíték lehet Lecco mellett.


Korábbi Leonardo-kutatásai során a művészettörténész a Sziklák Szüze mindkét változatát tanulmányozta, a Louvre-ban és a londoni Nemzeti Galériában található példányt is, mely utóbbiről 2010-ig azt gondolták, hogy azt főleg a művész segédei alkották. A restaurálás után viszont felmerült a lehetőség, hogy Leonardo maga festette az egész képet.

Sziklák szüze, Louvre, forrás:

Pizzorusso a központi alakok körüli táj növényzetét és geológiáját elemezve arra jutott, hogy a párizsi változat botanikailag tökéletes, és valóban olyan növényeket mutat be, amelyek a környezetnek megfelelően egy nedves és sötét barlangban is megélnek. A londoni változatban viszont olyan növények is fellehetők, amelyek nem is léteznek a természetben.


A londoni változat, forrás: Wikimedia

A kutató azt is megjegyezte, hogy Leonardo mindig is sok beszélt a tanítványainak a természet pontos ábrázolásának fontosságáról.

Forrás: Guardian, címlapkép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több művészet

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük