Megkezdték a karácsonyi fenyőfák kivágását

Megkezdték a karácsonyi fenyőfák kivágását


Zala vármegyében elkezdődött a karácsonyra szánt fenyőfák kivágása, az MTI fotósa, Varga György pedig a helyszínen járt, és dokumentálta a munkát. Az ültetvényekről a teherautókra kerülnek és útjukra indulnak a növények, hogy hamarosan ünnepi fényekbe öltözzenek az ország minden táján.


Surd, 2023. november 22. Karácsonyfának szánt fenyőültetvény Surdon 2023. november 22-én.
MTI/Varga György

Mint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közleményéből kiderül, Magyarországon az ünnepi időszakban akár kétmillió fenyőfa is vevőre találhat, a kínálat túlnyomó részét a luc-, az ezüst-, és a Kaukázusban őshonos nordmann teszi ki. Ezekből a környező országokba is jut, míg az itteni piacra körülbelül félmillió fenyő érkezik más országokból.


Surd, 2023. november 22. Karácsonyfának szánt, szállításra váró fenyőfák Surdon 2023. november 22-én.
MTI/Varga György

A kitermelés november közepétől a földlabdás fákkal kezdődött. A belföldi termőterület háromezer-háromezerötszáz hektár, túlnyomó részük Vas, Zala, Somogy vármegyében található, de a Mátra és a Bükk környékén, valamint Nógrád vármegyében is sokan foglalkoznak ezzel a tevékenységgel. Fenyőtermesztésből Magyarországon csaknem hat-hétszáz családi gazdaság él meg.


Surd, 2023. november 22. Karácsonyfának szánt fenyőfát szállítanak Surdon 2023. november 22-én.
MTI/Varga György

A minőség a jó szaporítóanyagnak és a korszerű termesztéstechnológiának köszönhetően évről évre jobb. A NAK hangsúlyozta, hogy érdemes valódi fenyőt választani, mert a műfenyő gyártása környezetszennyező, ráadásul a túlnyomó része Kínából érkezik, ökológiai lábnyomát így hosszas a szállítás is növeli. A műanyag fák csak akkor tekinthetők környezetbarátnak, ha legalább húsz évig használják őket.


Nemespátró, 2023. november 22. Karácsonyfának szánt fenyőfát pakolnak Nemespátrón 2023. november 22-én.
MTI/Varga György

Nemespátró, 2023. november 22. Karácsonyfának szánt fenyőfát kötnek össze Nemespátrón 2023. november 22-én.
MTI/Varga György

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több karácsony

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Csak óvatosan az illatokkal!

Nem szabad túlzásba vinni az illatosítók használatát, mivel az azokból felszabaduló anyagok és égéstermékek felesleges terhet rónak az emberi szervezetre…Tovább

még több fenyő

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

6 hozzászólás

  1. Röviden:
    én mindenkire rábízom, állít-e karácsonyfát vagy sem.
    Én most már nem…de a kertemben még meglévő 3 db fenyő hajdanvolt karácsonyaink emléke. Szépek, próbálok vigyázni rájuk.
    A műfenyőt butaságnak és környezetszennyezőnek tartom.
    A karácsonyfának valót valószínűleg lehet -jobb szót nem találok rá-környezetkímélő módon termelni.

  2. Nekem vérzik a szívem, ha az oly sok év alatt megnövő fenyőfát kivágják. Mindazonáltal az igazi hangulatot a fenyőfa illata és a gyanta illat adja Szenteste. Sok évig kaspós ezüstfenyőm volt, amit mi ültettünk. Aztán az egyik évben amikor kivittem elszáradt. Szóval nem tudom, mi a jó. Most van egy kicsi műfenyőm, asztali, olyan mint az igazi ezüstfenyő- 5 éve használom. Dolgoztam csemete kertben az erdőn kamasz koromban. Tudom mit jelent fenyőt ültetni, a csemetéket gyomlálni, aztán kitelepíteni. 50 ezüstfenyőt ültettem Apámmal a régi lakóhelyemen a házunkhoz a partoldalba. 12 maradt meg belőle a homokos talajban, hatalmasra nőttek közel húsz év alatt, meseszépek szabályosak és végtelenül hálás vagyok az új tuladonosnak, hogy nem vágta ki őket.

  3. Nem értem, hogy miért lenne környezetszennyező a műfenyő. Én tavaly cseréltem le azt, amelyik már több, mint húsz éve megvolt. Papírból voltak a levelei, vagyis ugyanúgy el lehet égetni, mint az ünnepek után kidobott, elszáradt fenyőfákat.
    Én lomtalanításkor kiraktam a dobozában, mert még teljesen használható volt, és lehet, van, akinek ilyenre sem telik.

    1. Én sem értem mi a baj a műfenyővel. Ilyen alapon minden egyszer használatos műanyag cuccot be kellene vonni, mert abból biztosan sokkal több van mint műfenyőből. Valahányszor ránézek a vizes automatákra meg a műanyag poharakra, ez jut eszembe. A krisnásoknál papír edénybe teszik a levest, jól zárható fedővel, még sosem ázott át, pedig egxy órát sétálok vele olykor haza. Erre meg nyilván jön az, hogy a fákat kivágják a papírgyártáshoz. Szóval én a fára szavazok, mármint, hogy ne vágják ki semmiért. Volt itt egy cikk Marától a földben lebomló műanyagokról- na azt kéne még jobban reklámozni. Más: most reggel itt eleredt a hó- sajnos csak rövid ideig tartott-arra volt jó, hogy a teraszom vizes legyen, el is húzott minusz másodpercek alatt a burkoló, két hete ülök a porban, mert hol az eső, hol meg a nem tudom mi miatt halasztódik a 6 négyzetméteres teraszom befejezése..Bocsi- ezért vagyok mostanában itt sokat, mert állandóan várom a mestert, aki nem szól ha nem jön.

  4. Érvek és ellenérvek. Évek óta vívódom de mindig az élő fenyő mellett döntöttem, pedig a nyolvanas évek végén 100 db csemetét hozattunk Zalából, eladásra szántuk. Amikor értékesíthetőek lettek vérzett a szívünk értük. Meg is maradt kb 40 db. Rajtuk mérem le -kissé szomorkásan- az idő múlását. Éppen tegnap nézegettem a műfenyőket de nem vettem. Most olvasom Cen’ írásában, hogy “A műanyag fák csak akkor tekinthetők környezetbarátnak, ha legalább húsz évig használják őket.” Nekem már nincs ennyi időm, így továbbra is az élőfák mellett döntök. Azt hiszem adtam vissza annyit a természetnek a megmaradt fákkal – a fenyőket kedvelő madarak pelék, mókusok és az én legnagyobb örömömre – mint amennyit elvettem.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük