Beteljesült álom: ilyen a horizontális karácsonyfa!

Beteljesült álom: ilyen a horizontális karácsonyfa!


Nem először jövök beteljesült álmokkal. Az egyik 2020 végére jutott, bár ez olyan beteljesülés volt, ami nem a szerencsén múlt, amit ha nagyon akarom vagy ügyesebb vagyok, jóval hamarabb is megcsinálhattam volna.

Talán azért nem került sor rá hamarabb, mert túl őrült ötletnek tűnt, a karácsony meg alapvetően nem az unortodox kísérletek időszaka. 2020-ban viszont némi lökést a járvány is adott, én ugyanis azok közé tartoztam, akik úgy gondolták, hogy míg a járványhelyzet nem konszolidálódik, a lehető legkevesebbet kell mozogni.

Ezért aztán karácsony előtt úgy kéthetes tépelődés után, az utolsó pillanatban úgy döntöttem: nem veszek fenyőfát sem.

Egy ideig még latolgattam, hogy esetleg elsétálhatnék az egyik közeli fenyőültetvényhez, ám végül – karácsony előtt két nappal – arról is letettem.

Úgy gondoltam, egyáltalán nem baj, ha ez a karácsony ebben is más.

Értettem persze, ha sokan azon voltak minden erejükkel, hogy a karácsony a járvány ellenére is a lehető leginkább hasonlítson a régihez. Én viszont úgy gondoltam, kénytelenek vagyunk belátni: 2020 ilyen volt, 2020 karácsonyát sem tudjuk teljes egészében megmenteni. Történelmi időket élünk, és ilyenkor „természetes” az is, ami alapesetben nem volna az.


Fotó: Centauri

Szó mi szó, végül úgy döntöttem,

elég egy nagyobb ág is.

Rettentő nagy fenyőfáim az alsó ágaikat évről évre lejjebb eresztik, s van néhány a ház közelében, mely nekinyomódik már az ablaknak is. Úgy terveztem, hogy egy olyan ágat, amit előbb-utóbb úgy is le kellene vágni, behozok a házba, s abból lesz minikarifa.

Úgy is lett. 24-én lefűrészeltem egy hatalmas, két fő ágból álló ágat, s amikor lezuhant a földre, akkor szembesültem vele, valójában mekkora.

Mint egy közepesnél nagyobb valódi fenyő. A súlya is meglepett, az ajtón pedig csak úgy tudtam behozni, ha kinyitottam mindkét szárnyat. Kész tervvel a fejemben vonszoltam beljebb. Van egy méter magas amforám, abba akartam beleállítani a szokott helyen, az előtér sarkában. Fel is állítottam, gyönyörű is volt, de ahogy bíbelődtem vele, beugrott egy régi vágyam, a

„horizontális mennyezeti karácsonyfa”.

Gyerekkorom legszebb emlékei közé tartozik, amikor a karácsonyfa alatt aludhattam. Ott olvastam, játszottam, s elalvás előtt alulról nézhettem a karácsonyfa fényeit; és mivel egészen közel voltam hozzá, álló éjjel jól éreztem az illatát. Ez mélyen belém ivódott, és valahányszor karácsonyfát látok, szívem szerint máris dobnám alá a plédet, és bújnék alá. Erre a legideálisabb lehetőséget egy horizontális fenyő adhatja – gondoltam úgy tíz évvel ezelőtt.


2019-BEN MÉG ILYEN ORTODOX, VERTIKÁLIS KARÁCSONYFÁM VOLT

Normális karácsonyfa

vertikálisan, vagyis függőlegesen áll. Alapesetben egy karácsonyfa csak akkor vesz fel horizontális pozíciót, ha feldől, az meg sok jót nem jelent. Nem azt szerettem volna, ha a fenyőm fekszik, hanem azt, hogy fenyőből a mennyezeten legyen mondjuk egy gömb, s járni is lehessen alatta. Amint 24-én a hatalmas ággal bajlódtam, rájöttem: itt a lehetőség. Az ágat természetes pozíciójában, tehát vízszintesben kell tartani, például a mennyezet alatt, így rögtön megvalósulhat a horizontális karácsonyfa koncepciója is.

A mennyezet alatt a levegőben méterekre kinyúló súlyos ág megtartása jóval nagyobb kihívás, mint belefaragni a talpba egy átlagos fenyőfát.

Szerencsémre az előtérből lépcső vezet fel a dolgozószobába, s szinte kínálja azt a lehetőséget, hogy ott rögzítsem. Eleinte azt hittem, a lépcsőhöz kell drótoznom, de nem kevés harc után még arra sem volt szükség. Az ág törzsét betámasztottam egy perem alá, az ág pedig teljes súlyával felfeküdt a lépcsőre, lombja pedig oly természetességgel nyúlik ki a mennyezethez simulva az előtér légterébe,

mintha csak egy nagy fenyő ága organikus módon belenőne a házba.


2020 | Fotó: Centauri

Különös látvány,

és valami gyönyörű. Kicsit egy zöld felhőre is emlékeztet. A díszítése valamivel nehezebb volt, mint egy hagyományos fáé, mert az idős fenyők nagy ágai már csüngő ágképleteket fejlesztenek, azokon pedig nehezen állnak meg a díszek, de erre is hamar találtam megoldást. A fából készült ruhacsipeszek maguk is olyanok, mintha díszek volnának, amúgy pedig fel sem tűnnek; csipeszekkel az ág bármely pontján bármely díszt stabilan rögzíthettem.

Kicsit a véletlenek összjátékának köszönhetem, de végül is az 2020-as karácsonyfaállítás amolyan három az egyben bónusszá vált.

  • Tartottam magamat ahhoz, hogy feleslegesen ne járkáljak
  • Nem vettem fenyőt
  • És egy beteljesült álommal lettem gazdagabb

Fotó: Centauri | 2020

Sosem láttam ilyet.

Ma már nem ritkaság, hogy ötletes kreatív karácsonyfákkal találkozunk. Egy igen jó barátom például egy kétágú létrát díszített fel, és azt kell mondanom, nem is volt rossz, sőt még valamiként a karácsonyi hangulatot is hozta. Ezer és egy dologból barkácsolnak már karácsonyfákat, és már a felfüggesztett, lebegő karácsonyfa sem ritka. Utóbbiakat azonban mindig idegenkedve nézem – mert természetellenes, ahogy komplett fenyők lógnak a levegőben. Az én horizontális karácsonyfám azonban teljesen természetesnek, és organikusnak hat. Ez a legszebb benne.

Apróság, de további előnye,

hogy egy olyan kis előszobában, mint az enyém, még teret sem foglal. Az pedig egészen unikális érzés, hogy bármikor jövök-megyek, a szó legszorosabb értelmében áthaladok a fenyő alatt. Úgy lebeg fölöttem, mint karácsonyi ajtó fölött a fagyöngy.


2020-ban úgy gondoltam, hogy az sem lenne ördögtől való, ha többé nem térnék vissza a hagyományos, vertikális karácsonyfához, de 2021-ben és 2022-ben is visszatértem. Az elsődleges ok az volt, hogy 2021-ben ajándékba kaptam egy nagyon szép, hatalmas és klassz fenyőt. A horizontális fenyőfának, ahogy leggyakrabban hívom: mennyezeti fenyőnek egyetlen komoly hátránya van: fotózni állati nehéz.  


Fotók: Centauri | 2020

Fotó: Centauri | 2020 | Ezeket a fotókat akkor még mobillal lőttem.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több karácsony

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mikor voltak a leghavasabbak a karácsonyok?

Az Országos Meteorológiai Szolgálat összefoglalót készített arról, hogy mennyire voltak havasak a karácsonyok 1901-től kezdve. Ebből kiderül, hogy a havas karácsonyok gyakorisága…Tovább

még több blog

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Ezer tonna bronz | Igazság és tisztaság

„Szárnyas szív” ezt aligha viselheti el. Lehetséges-e megírni egy olyan könyvet, mely megmutatja, mennyi közöttünk a farizeus, és milyenek-mifélék is azok, akik tisztának…Tovább

4 hozzászólás

  1. Emlékszem néhány fotóra abból az időből, örülök, hogy most többet is megmutattál. Remek ötlet, kreativitásod határtalan, Cen’ 🌲☺️

  2. Tényleg érdekes,egyedi.
    Örülök,hogy ezzel egy ,,álmod,, is teljesült.
    Retro díszeid viszont nagyon tetszenek.
    Szép ünnepeket!🙂😇

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük