Algák segíthetnek egy krónikus betegség kezelésében

algák

Algák segíthetnek egy krónikus betegség kezelésében


Nemrég írtunk a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) egyik mikroalgás kutatásáról, de nem ez az egyetlen terület, ahol az algák ígéretes lehetőségeket rejtenek.

Mivel ezek a vízi élőlények speciális bioaktív molekulákat termelnek, ígéretes forrást jelentenek az új gyógyszerek keresése során is. Az Európai Unió Horizont 2020 programjának támogatásával egy nemzetközi konzorcium négy éven keresztül vizsgálja az ismert vagy újonnan izolált algákat fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, prebiotikus vagy antibiotikus hatású vegyületeket keresve. A kutatásban a Szegedi Biológiai Kutatóközpont is részt vesz az Ughy Bettina tudományos főmunkatárs vezette kutatócsoporttal.

Krónikus bélgyulladás kezelése algákkal

Ezen belül az Algae4IBD elnevezésű projektben tizenegy ország huszonegy kutatóintézete különböző szakterületeken szerzett tudását ötvözve egy speciális betegségre, a krónikus bélgyulladásra (inflammatory bowel disease – IBD) keres gyógymódot. Erre a nagyon összetett betegségre jelenleg nem áll rendelkezésre általánosan alkalmazható kezelés.

A konzorciumban a szegedi kutatók feladatai közé tartozik az algatermelés optimalizálása és a hatóanyag-tartalom fokozása. Be kell azonosítaniuk a megfelelő algafajokat, majd ezután optimalizálni a tenyésztési körülményeket, és végül ezek – például a fényintenzitás és sótartalom – megváltoztatásával javítani a hatóanyag-tartalmon.

A kutatóknak eddig sikerült például Euglena (szemesostoros) sejtekben az egyik fontos cukor-polimer, a paramilon mennyiségét többszörösére növelni, valamint a karotinoid összetételt is megváltoztatták. (A paramilon keményítőhöz hasonló szénhidrát, ami béta-glükánból épül fel. Immunstimuláló és gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak neki.)

A csodálatos alga

Ezek az apró, oxigéntermelő, fotoszintetizáló organizmusok kiválóan tudnak alkalmazkodni a változó környezethez vagy az extrém körülményekhez. Talán ennek is köszönhető, hogy rengeteg fontos bioaktív hatóanyag található bennük.

Ezekre a természetes anyagokra komoly figyelem irányul, mert az állati takarmányozásban, de még inkább az emberi étkeztetésben egyre nagyobb az igény olyan táplálékkiegészítőkre, melyek pozitívan hatnak az egészségre, erősítik az immunrendszert, és segíthetnek a betegségek megelőzésében.

Algák Szegeden

Az SZBK-ban évek óta foglalkoznak mikroalgákhoz kapcsolódó kutatásokkal. Ezek az organizmusok jó modelljei a növényi fotoszintézisnek, de alkalmasak más metabolikus és sejtosztódásos folyamatok tanulmányozására is. Ughy Bettina csoportja hazai, természetes vizekből gyűjtött mikroalgakultúra-gyűjteménnyel rendelkezik.

Korábban egy szintén uniós támogatással megvalósult projekt keretében halgazdaságok számára kerestek olyan algákat, melyek táplálékkiegészítőként adva növelik az állatok ellenálló-képességét.

A projektről bővebb információk ITT és (angol nyelven) ITT olvashatók.

Eközben az SZBK egy másik kutatója pedig épp most nyert támogatás egy szintén bélrendszeri betegségekhez kapcsolódó kutatással.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több kutatás

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több tudomány

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mi történik, ha villám csap belénk?

A villámcsapások szerencsére nem túl gyakoriak és nem is nagyon halálosak: az áldozatok kilencven százaléka túléli az esetet, igaz, többségüknél nem múlik el…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük