Hogyan boldogulnak a szennyvíztelepek a mikroműanyaggal?

szennyvíztisztító telepek

A szennyvíztisztító telepek meglepően hatékonyak lehetnek


A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Vízgazdálkodás-tudományi Bizottsága negyedéves előadó ülést tartott április 3-án, amelyen kiemelt figyelmet szenteltek a kommunális szennyvizeken keresztül kibocsátott mikroműanyagokkal kapcsolatos legújabb kutatási eredményeknek.

Ennek keretében mutatták be a RISK-MP projektkonzorcium – az Eurofins Analytical Services Hungary Kft., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet és a Pannon Egyetem – munkatársai az első eredményeiket, amelyeket több hazai szennyvíztisztító telep felmérése során gyűjtöttek össze.

A szennyvíztisztító telepek nagyon hatékonyak

A bemutatott eredmények szerint a szennyvíztisztító telepek annak ellenére távolítják el igen nagy hatékonysággal a mikroműanyagokat, hogy rendeltetésszerűen nem erre tervezték őket. A szennyvíztisztítás eredményeként a beérkező mikroműanyagoknak mindössze 0,1-3 százaléka kerül a felszíni vizekbe.

A mikroműanyagok egy részét a rácsszűrés során keletkező rácsszeméttel együtt, a mechanikai tisztítási fokozatban el lehet távolítani. A homok- és zsírfogóból kikerülő hulladékáramokkal azonban jelentős része kerül a szennyvíztisztítás során keletkező szennyvíziszapba, amelynek későbbi hasznosítása során fontos ezt figyelembe venni.

Temérdek mikroműanyag kerül a vízbe

A vizsgálatok során a szennyvíziszap egy gramm szárazanyagában közel nyolcvan részecskét mértek. Magyarországon évente közel 170 ezer tonna szennyvíziszap keletkezik, ez mintegy 13 ezer milliárd részecskét vagyis 1320 tonna mikroműanyagot jelent.

A leggyakrabban kimutatott mikroműanyag-típusok a szennyvíziszapban a poliészter (például PET), a polietilén és a polipropilén.

A tisztított szennyvízzel és a szennyvíziszappal a környezetbe kerülő mikroműanyagok mennyiségét elsősorban a szennyvíz keletkezési helyén lehet csökkenteni, vagyis minél kevesebb mikroműanyag kerül a háztartásokban keletkező szennyvízbe, annál kevesebb jut vissza a természetbe.

Hogyan száműzhetjük a mikroműanyagokat?

Ennek módja lehet többek között a mikroműanyagot tartalmazó kozmetikumok, törlőkendők és tisztítószerek mellőzése, illetve mosógépekre szerelhető szűrők alkalmazása, melyek felfogják a mosás során keletkező mikroműanyag-szálacskákat. Amikor csak lehet, ne műanyagból készült háztartási eszközöket használjunk.

Az európai közösségi szabályozásban már megjelentek az első rendeletek a mikroműanyagok kivonásáról és további jogszabályok várhatók.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

mikroműanyagok

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Ennyire van tele az óceán mikroműanyaggal

Az Ocean Race nevű világ körüli vitorlásverseny során rendszeresen vettek vízmintákat az óceánból. Egyes helyszíneken akár 1884 műanyagszemcsét is találtak egy köbméter tengervízben, ami tizennyolcszor…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük