Így néz ki lombfotókon az éghajlatváltozás! | blog

Így néz ki lombfotókon az éghajlatváltozás! | blog


Végül is tél lett, a vártnál is klasszikusabb tél és még a hó egyre ritkább adományában is részesültünk 2023 decemberében. Amikor hideg van, sziszegve fúj az északi szél, betonkeményre fagy az udvar pár napra, esetleg hóakadályok miatt lassul le az élet, úgy tűnik, mintha az előtte hónapokig, évekig tapasztalt szokatlan meleg csak a helyi éghajlat múló hóbortja lett volna.

De szinte borítékolható, hogy hamarosan visszatér a rendellenesen enyhe időjárás, hacsak a Golf-áramlattal nem történik valami, mert ha az belassul, esetleg megáll (ez sem kizárt), előállhat az a paradoxon, hogy

a globális felmelegedés épp a mi égövünkön jelentős lehűlést hoz,

de amennyire tudható, erről egyelőre nincs szó, bár úgy néz ki, hogy 2024-ben újabb hőmérsékleti grádicsot, a másfél fokos felmelegedést is átlépjük majd.


Ábrahám-hegy a déli partról. A parton kicsit sárgállik pár nyárfa, amúgy minden zöld. Ennyi sárga egy száraz nyárban is van, főként augusztus vége felé. Ki mondaná meg, hogy ezt a fotót nem szeptemberben, de nem is októberben lőttem, hanem 2023. november 3-án!

Bárhogy van is, 2023 ősze – 2017 nyarához hasonlóan – valószínűleg örökre emlékezetes marad. 2017-ben voltak először kiterjedt erdőtüzek a sarkkörön túl. 2017-ben volt először hónapokig tartó hőhullám magasészaki területeken. Sokan olvashattátok már: az én teóriám szerint pontosan 2017-ben billent át a rendszer egy gyorsuló összeomlásba.

Ezt akkoriban se az apokaliptikus látásmód diktálta,

hanem mert tudom, hogy élő, szerves rendszerek így működnek: minden élőlénynek – sejtnek és erdőnek egyaránt – van ingerküszöbe, ami alatt vajmi keveset reagál (gyakran semmit), de ami fölött váratlan reakciókat mutat. Ilyen ingerküszöbbel rendelkező rendszer a bioszféra is, és az irritációja 2017-ben érte el azt a határt, ahol reagált, méghozzá viszonylag drasztikusan. Azóta hihetetlen dolgokat láttunk, hadd ne soroljam.


2023.11.18., Nagykarám | Fotó: Centauri

Igazán kevés az olyan következmény, amire azt mondhattam az utóbbi években, hogy bármiféle előnnyel járt volna. Bár 2022-ben minden idők legdurvább aszálya miatt például az alacsony vízállás ismét madárparadicsommá tette a Balatont (míg ugyanez az aszály a Velencei-tavat végleges kiszáradással fenyegette az Alföld szikes tavainak többségét pedig eltüntette).

2023 ősze

viszont röpke, immár több mint ötven éve tartó életem legkellemesebb ősze volt. Többször is írtunk róla, hogy október hivatalosan is minden idők legmelegebb októbere. Valójában a nyár kitartott egészen novemberig.

Valószínűtlen ősz volt. Szeptemberre mindössze a hőhullámok szűntek meg, de a nyár maradt. Valamelyest tovább mérséklődött októberben, de továbbra sem szűnt meg, továbbra is nyár volt. Azért is tudom ezt pontosan, és azért fogok erre emlékezni, míg csak élek, mert a lepkék és rovarvilág felmérését zavartalanul folytathattam egészen novemberig, sőt még november első hetében is, sokszor éjjel is. 2023 legtöbb lepkefotóját októberben lőttem.


2023.11.19. !!! | Hamisítatlan nyári hangulat, színek és fények | Fotó: Centauri

Nem sokaknak tűnt fel,

de most először fordult elő, hogy a növényzet is látványosan reagált a megváltozott körülményekre. Mindig voltak enyhébb őszök, csúszkált a lombhullás is valamennyit, de ilyet, mint az idén, sosem tapasztaltam még. November első hetében is sok erdő, sok fa teljes lombban állt, méghozzá zölden!

A színpompás őszi színek szinte teljesen elmaradtak. Azért is érdekes ez, mert sok fa nem is a fagy hatására színesedik, hanem a csökkenő fénytartamra (amint sok madárfaj is a fénytartam csökkenése miatt érez késztetést az elvonulásra és nem a csökkenő hőmérséklet vagy a szűkülő táplálékbázis miatt). De mivel nemcsak enyhe, hanem napsütéses volt az ősz, talán ez kompenzálta a rövidülő nappalok hatását is.

Alsóhangon is

legalább egy, de még inkább másfél-két hónappal tolódott ki a lombhullás. Mondani, írni persze bármit lehet, ezért nézzünk inkább két, a birtokon lőtt fotót.


2022. október 16. | Fotó: Centauri
2023. november 06. | Fotó: Centauri

Az első 2022.10.16-án készült az Angolkert liliomfájáról, és már kénsárga a lomb, ami azt is jelenti, hogy pár nap múlva a liliomfa már tök kopasz.

A második fotó idén, 2023-ban készült szintén a liliomfáról, de már november 06-án, vagyis majd egy hónappal későbbi időpontban, s lám, a liliomfa még zöld! De körülötte minden más is, az aranyeső (ami novemberre már kopasz szokott lenni), a mogyoró, a távolabbi dió, minden. Bárkinek bekamuzhatnám, hogy ez a kép júliusban készült.

Tíz éve még elképzelhetetlen volt,

hogy ilyen fotót lőjön az ember. Szeretném felhívni a figyelmeteket arra is, hogy nem 10 év távlatában hasonlítunk össze két képet. A változás egy éven belüli! Ez persze nem jelenti azt, hogy ez a trend évről évre érvényesül, de azért aligha kell ennél látványosabb jel, hogy lássuk: az éghajlat átfordulásának kérdése eldőlt. Nem kérdés már.

Nálunk a mérsékelt, kontinentális éghajlatnak lőttek. A mediterrán éghajlatiba tartunk, méghozzá fénysebesen, és be kell vallanom: míg a nyár sokszor kínzó és pusztító, addig ez a mediterrán ősz mindennél kellemesebb, amit eddig ezen a szélességen és hosszúságon tapasztaltam. Minden napja öröm volt, annak ellenére is, hogy tudtam, mi áll a hátterében.


2023.11.16. Az első fagy hajnala | Fotó: Centauri

Mégsem kívánom magunknak, hogy mihamarabb teljesüljön be „éghajlati sorsunk”, bár megvallom: amin nem tudunk már változtatni, azon keseregni sem érdemes már. Le kell vonni a tanulságokat, és egy olyan területen, mint a birtok, ahol újabban még november közepén is zöldben állnak a fák, úgy kell alakítani a munkákat, hogy a birtok, a fák, a növényzet felkészüljön a küszöbön álló, radikális éghajlati fordulatra is. Képes legyen viszonylag hamar megfelelő biomasszát és életteret biztosítani számos fajnak mediterrán éghajlati körülmények között is.    


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több éghajlat

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

7 hozzászólás

  1. Nekem nincs most kertem, de a családban van, azt írod “úgy kell alakítani a munkákat, hogy a birtok, a fák, a növényzet felkészüljön a küszöbön álló, radikális éghajlati fordulatra is”.- ez mit jelent? Máskor kaszálsz, vagy más magokat vetsz, vagy vizes élőhelyeket csinálsz? Ha nem lesz eső majd ez hogy lesz?

    1. Author

      Leginkább azt jelenti ez, hogy a vizet a lehető legjobban, a korábbinál sokkal jobban meg kell fogni, ültetésnél pedig, főleg fásításnál (ami továbbra is esedékes a birtok bizonyos parcelláiban), számolni kell szárazság- és hőségtűrő fajokkal is! Úgy kell készülni, hogy akár honos fafajok is kidőlhetnek a sorból (nemcsak a lucfenyő), és akkor legyenek olyan fák is, amik jobban bírják a gyűrődést, mondjuk csertölgy. Idővel szerintem megjelennek majd a kifejezetten mediterrán fajok is, melyek most még nem honosak, de egyszer majd kénytelenek leszünk átengedni nekik a terepet.

  2. Sokatmondó, remek poszt, sokatmondó, látványos fotókkal.
    Ajánlom mindenkinek, tanulságos!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük