A tarajos gőte (Molge cristata Laur.) | Alfred Brehm

alpesi tarajosgőte

A tarajos gőte (Molge cristata Laur.) | Alfred Brehm

köszönet az elődöknek

Alfred Brehm (1787–1864)

Alfred Brehm Az állatok világa (1863-69) című munkája nemzedékek tudását és életét határozta meg. Minden idők egyik legnagyobb szabású zoológiai összefoglaló munkája volt. E mű fejezeteivel a méltatlanul “elfeledett” szerzők munkája előtt tisztelgünk.


Időnként a hajdani szöveget kommentárral is ellátjuk, és ajánljuk a fajjal vagy témával kapcsolatos egyéb cikkeinket.

Néha azt hihetnénk, hogy ezekben a forrásokban már alig találni aktualitást, de ha nagyobbra nyitjuk érdeklődésünk látószögét, rögtön érzékeljük: ezek a munkák ma is ontják az érdekes megfigyeléseket, és minden nappal egyre tanulságosabbak azok a kontrasztok is, melyek a hajdani és mai szemléletek között feszülnek.


MEGJEGYZÉS: Brehm idejében – és még sokáig – a tarajos gőtét és annak alfajait egyetlen fajként tartották számon. Később három fajra bontották szét: közönséges tarajosgőtére, dunai tarajosgőtére és alpesi tarajosgőtére.


Alfred Brehm: A tarajos gőte (Molge cristata Laur.)


1863-69 | magyarul 1901-1907

tarajos gőte

14–16 cm hosszúra nő meg s jellemzi az, hogy koponyáján csontos vagy inas halántékív egyáltalában nincsen, ínyfogsorai majdnem egyenesek, egymással párhuzamosak s csak elül hajlanak össze, a hímek és a lárvák lábujjai hosszúak, vékonyak, a bőr a test felső oldalán szemcsés, a hím háttaraja durván fogazott, s jellemző a has színezete is. A hát, az oldalak, a farok és a végtagok felső oldalának a színe sötét olajzöld vagy szürkésbarna, a rajzolatot nagyobb, szétszórt, fekete foltok alkotják, de amelyek néha nagyon elmosódottak és egészen hiányozhatnak is. Hasoldala a toroktól kezdve tojássárga s ezt a színt különböző nagyságú fekete foltok tarkázzák. A szem szivárványhártyája aranysárga.

Nászruhájában lényegesen más.

A hím hátán és farkának a felső oldalán bőrtaraj emelkedik ki, amely már a fejen kezdődik a szemek között és elér egészen a farok hegyéig, azonban a farok tövén meglehetősen mélyen beöblösödött; a taraj tekintélyes magasságú, néha majdnem olyan magas, mint a törzs. A farok oldalán fehéreskék, gyöngyházszínű csík mutatkozik, a fej felső oldalát rendkívül díszes, fekete-fehér márványozás díszíti. A nősténynek a nász idején sincs taraja, ezt gyakran egy sárga hátvonal helyettesíti, hasoldalának a sárga színe pedig inkább kénsárgába hajló s ez a farok hasoldali élén foltok nélkül egészen annak a csúcsáig ér. A sárga lábak feketén gyűrűzöttek a hímen és a nőstényen egyaránt.

Hazája Anglia, Észak- és Középső-Franciaország, Belgium, Hollandia, Svájc, Svédország, Dánia, Németország, Olaszország, Ausztria, Csehország, Magyarország, a Balkán, Románia, Lengyelország, Oroszország és Kis-Ázsia s kelet felé elér egészen Perzsiáig.

Két alfaját különböztetjük meg.

Az egyik (typica) az Alpesektől északra különösen a síkságok vizeiben él, ezt kisebb, megnyúltabb alakja (különösen a nőstényé) és a hím hegyescsipkés taraja jellemzi. A másik alfaja (carnifex), mely az Alpok, Olaszország, délkeleti Európa, Nyugat-Ázsia és Perzsia állata, nagyobb, zömökebb alkatú, a hím háttaraja mélyen bevagdalt, csipkéi tompaszélűek; az alpesi példányok háttaraja sokkal magasabb, az olasz és a keleti példányoké ellenben rendesen alacsonyabb, mint a megelőző alfajé.

Ez alak fiataljai, melyek ősszel a vizen kívül találhatók, felül sötétfeketék, élénk sárga középvonallal a hátukon. Wolterstorff var. danubialis néven egy változatát különbözteti meg, mely a törzsalaktól (typica) hossza, keskeny feje és karcsú termete által különbözik. Ez a fajváltozat a Duna vonalában fordul elő s így nálunk is, azt azonban, hogy a magyarországi alakok mennyiben számítandók ehhez, és mennyiben a törzsalakhoz, ma még nem tudjuk és így a kettő elterjedéséről sem tudunk pontos képet rajzolni.


alpesi tarajosgőte
Alpesi tarajosgőte, amit ma már önálló fajként tartunk számon. | Forrás: Wikipédia

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több gőte

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük