Vegyék fel a rejtőzködő írót! | Magyar Nemzet, 2016

Vegyék fel a rejtőzködő írót! | Magyar Nemzet, 2016 | Álneves írók

…tízezrek olvassák a posztokat az író Facebook-oldalán, és ha kell, kilométereket utaznak, hogy felvehessék és meghívják ebédre, mielőtt újra továbbáll.

Január 12-én Jack London születésnapjáéra emlékeztünk, és mivel a Facebookon előkerült a 2016-os Jack London-túra emléke is, és szerencsére sokan előkerültek azok közül is, akik követői vagy szereplői voltak annak a túrának, néhány emlékezetes anyagot, cikket áthozok ide, a 2023 januárjában elindított új, magazin formátumú Cenwebre is. Annál is inkább, mert a tegnapi emlékcunami után többen is jelezték, hogy nem szabad veszni hagyni a túrával kapcsolatos anyagokat. Valóban fontosak az efféle mentések, mert például az alábbi cikk az interneten már nem található meg. Sok egykori cikk eltűnik a lapok átalakítása vagy megszűnése révén.

(Mennyire jó most, hogy annak idején notoriusan hoztam a webre minden cikket, posztot, interjút!)

Mi viszont úgy tervezzük, hogy a Cenweb marad, ahogy az archív oldalunkat sem szüntettük meg. Fogadjátok hát szeretettel az átmentett darabokat!

Jack London-túra | MAGYAR NEMZET

Jack London-emléktúráján Centauri stoppal járja be Magyarországot.

Január 12-én volt Jack London amerikai író, A vadon szava és a Fehér agyar szerzője születésének száznegyvenedik évfordulója – év végén pedig halálának centenáriuma.

Mit tesz ilyenkor egy igazi rajongó,

különösen, ha ő maga is az irodalomnak és az irodalomban él? A súlyos mínuszokkal dacolva útnak indul, hogy a nagy előd szellemében egy Jack London-emléktúrán bejárja hazáját. Centauri, a rejtőzködő magyar író vette a sátorfáját, és ötezer forinttal, öt deci viszkivel és egy adag fanatizmussal – no meg néhány praktikus felszereléssel – nekiindult Magyarországnak.

„Jack London ifjúkori csavargását követve január 12-én reggel »világgá megyek«. Országot látni, embereket és tájakat, gyakorlatilag pénz és mindenféle biztosítás nélkül, az olvasók és az utamba kerülő emberek jó szándékára és a véletlenre bízva magam” – írta Centauri a túráról.

Az útvonalat az olvasók jelölik ki számára,

a Facebookon szavazhatnak, merre haladjon a túra során az író, aki a nagy rejtőzködők – Salinger, Pynchon – nyomdokain járva 2006 óta őrzi inkognitóját. Hogy kit rejt a Centauri írói álnév, ma sem tudjuk, ám aki segítő kezet nyújt, és befogadja az egyre keményebb télben stoppal kalandozó szerzőt, végre megismerheti a Pátosz a káoszban, a Kék angyal és a Jégvágó alkotóját.

Miért ment világgá Jack London? – tette fel a kérdést Centauri. „Mert elege volt a rabszolgamunkából és a családjából, kiváltképp Flora Wellmanből. Hogyan közlekedett? Vonatokra kapaszkodott fel, általában az alvázra, és így tett meg ezer mérföldes utakat. Miből élt? Koldult, rabolt, lopott, néha dolgozott (utóbbit a legritkábban).” És miért indult el ő maga? Azon túl, hogy ha csak kicsiben is, de átélhesse Jack London útját, az író meg akarja tudni, igazuk van-e azoknak, akik szerint mifelénk a közöny és a féktelen bizalmatlanság az úr.


Reggel a Nene fedélzetén | mobilFotó: Centauri

Centaurit elsőként a Dunakanyarba vitte a véletlen és a Facebook-szavazatok.

Esztergom és Szentendre után a Balaton felé vette az irányt, ahol gyorsan kiderült, komolyan gondolja a túrát és az előre kijelölt szabályokat. Ha kell, fázik, éhezik, de nem tér vissza a meleg szobába. Jégbe fagyott vitorláson éjszakázott, az út szélén didergett, és nehezen talált fuvart, de folytatta a kalandozást, amely nem várt fordulatokat tartogatott számára. „Épp folytattam volna a stoppolást, amikor a szemközti sávból autó kanyarodott be. Odébb araszoltam, ne legyek útban, ám a kocsi megállt, kiszállt belőle egy ismeretlen hölgy, és nemes egyszerűséggel csak annyit mondott: »Érted jöttem.«”

A túrának tehát valóban híre ment, több százan követik,

és tízezrek olvassák

a posztokat az író Facebook-oldalán, és ha kell, kilométereket utaznak, hogy felvehessék és meghívják ebédre, mielőtt újra továbbáll.

Mindazok, akik olvasóból segítőtársak lesznek, élet és irodalom különös összefonódásának lehetnek tanúi: ahogyan az író – lehetőségeihez mérten – újraalkotja példaképe kalandjait. És Centauri mindezt újabb szintre emeli márciusban, amikor megjelenik Jákob botja című új regénye, amelyben Jack London csavargásait követi nyomon. A túra tehát főhajtás és beharangozó egyben, amelyből remélhetőleg valóban kiderül, milyenek vagyunk mi, magyarok. Ha az út szélén fagyoskodó íróra lelnek, ne habozzanak, vegyék fel!


Éjszaka a Bükkben a Szeleta-barlangnál | Fotó: Centauri
Forrás

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több cenweb

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több blog és túra

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

3 hozzászólás

  1. Most sajnálom igazán, hogy akkor még nem követtelek. (csak két hónap múlva)

  2. Nekem az volt a szencsém hogy követtem Nyári Krisztiánt a fb-on. Ő osztotta meg a túráról azt a posztot, amelyikben épp a Balaton felé indultál. S akkor én “Lássuk, ki az az őrült, aki télvíz idején így neki indul a bizonytalannak!” felkiáltással követni kezdtelek.
    S azóta ott vagyok majdnem minden oldaladon. 🙃

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük